Licensed to Valparaiso University       Hy-Tek's Meet Manager 2/6/2010 03:13 PM
                          WIU @ Valpo 2010 - 2/6/2010                          
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Western Illinois University  'A'                       NT    4:16.01  
     1) Martin, Taylor                  2) Schnaiter, Jessica             
     3) Dinkelmann, Laura               4) Grau, Jamie                    
                  27.80       58.87 (58.87)     1:28.74 (29.87)   2:01.62 (1:02.75)
        2:26.93 (25.31)     2:56.12 (54.50)     3:19.63 (23.51)   4:16.01 (1:19.89)
  2 Valparaiso University Swimming  'A'                    NT    4:18.55  
     1) Berg, Karen                     2) Andracki, Amy                  
     3) Barnes, Justine                 4) Dranchak, Jess                 
                  29.52   1:01.96 (1:01.96)     1:30.23 (28.27)   2:03.79 (1:01.83)
        2:30.82 (27.03)     3:03.40 (59.61)     3:27.70 (24.30)   4:18.55 (1:15.15)
 
Event 2  Boys 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Western Illinois University  'A'                       NT    3:46.25  
     1) Higgins, Blake                  2) Davis, Jeffrey                 
     3) Regan, Mike                     4) Kurz, Phil                     
                  27.80       58.87 (58.87)     1:28.74 (29.87)   2:01.62 (1:02.75)
        2:26.93 (25.31)     2:56.12 (54.50)     3:19.63 (23.51)     3:46.25 (50.13)
  2 Valparaiso University Swimming  'A'                    NT    3:56.91  
     1) Hipskind, Andrew                2) Trimpe, Trevor                 
     3) Patrick, Thomas                 4) Burling, Ryan                  
                  29.52   1:01.96 (1:01.96)     1:30.23 (28.27)   2:03.79 (1:01.83)
        2:30.82 (27.03)     3:03.40 (59.61)     3:27.70 (24.30)     3:56.91 (53.51)
  3 Western Illinois University  'B'                       NT    3:57.11  
     1) Rudy, Braydon                   2) Gregory, Josh                  
     3) Johnson, Zack                   4) Demijan, Brian                 
                  30.07   1:01.60 (1:01.60)     1:32.90 (31.30)   2:08.02 (1:06.42)
        2:34.47 (26.45)     3:05.06 (57.04)     3:29.21 (24.15)     3:57.11 (52.05)
 
Event 3  Girls 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shew, Kristy                 Valpo                     NT   11:23.15  
                  28.78     1:00.89 (32.11)     1:34.23 (33.34)     2:08.05 (33.82)
        2:41.78 (33.73)     3:15.62 (33.84)     3:49.55 (33.93)     4:24.01 (34.46)
        4:58.29 (34.28)     5:32.60 (34.31)  11:23.15 (5:50.55)                    
  2 Ferschl, Stephanie           Valpo                     NT   11:27.60  
                  30.35     1:03.60 (33.25)     1:37.40 (33.80)     2:11.61 (34.21)
        2:45.67 (34.06)     3:19.94 (34.27)     3:54.24 (34.30)     4:28.80 (34.56)
        5:03.61 (34.81)     5:38.52 (34.91)  11:27.60 (5:49.08)                    
  3 Penninga, Alecia             Valpo                     NT   12:13.21  
                  30.63     1:06.08 (35.45)     1:42.82 (36.74)     2:19.51 (36.69)
        2:57.09 (37.58)     3:33.97 (36.88)     4:10.82 (36.85)     4:48.19 (37.37)
        5:25.38 (37.19)  12:13.21 (6:47.83)                                        
 -- Rader, Katie                 Valpo                     NT  X12:35.22  
                  32.92     1:09.98 (37.06)     1:47.70 (37.72)     2:25.48 (37.78)
        3:03.45 (37.97)     3:41.35 (37.90)     4:19.63 (38.28)     4:57.94 (38.31)
        5:36.24 (38.30)  12:35.22 (6:58.98)                                        
 
Event 4  Boys 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Davis, Jeffrey               WIU                       NT   10:05.93  
                  26.23       54.79 (28.56)     1:24.19 (29.40)     1:53.78 (29.59)
        2:23.55 (29.77)     2:53.39 (29.84)     3:23.87 (30.48)     3:54.09 (30.22)
        4:24.66 (30.57)     4:55.30 (30.64)     5:26.21 (30.91)     5:57.39 (31.18)
        6:28.55 (31.16)     6:59.75 (31.20)     7:31.31 (31.56)     8:02.35 (31.04)
        8:33.26 (30.91)     9:04.44 (31.18)     9:35.54 (31.10)    10:05.93 (30.39)
  2 Fedde, Kevin                 Valpo                     NT   10:15.37  
                  26.31       56.15 (29.84)     1:26.93 (30.78)     1:58.39 (31.46)
        2:30.45 (32.06)     3:02.14 (31.69)     3:33.61 (31.47)     4:04.79 (31.18)
        4:35.81 (31.02)     5:06.86 (31.05)     5:37.79 (30.93)     6:09.01 (31.22)
        6:40.57 (31.56)     7:11.26 (30.69)     7:42.09 (30.83)     8:12.99 (30.90)
        8:43.91 (30.92)     9:15.35 (31.44)     9:45.63 (30.28)    10:15.37 (29.74)
  3 Booth, Steve                 Valpo                     NT   11:06.47  
                  28.11       59.89 (31.78)     1:32.98 (33.09)     2:06.20 (33.22)
        2:39.57 (33.37)     3:13.29 (33.72)     3:46.89 (33.60)     4:20.70 (33.81)
        4:54.63 (33.93)     5:28.59 (33.96)     6:02.26 (33.67)     6:35.70 (33.44)
        7:09.68 (33.98)     7:43.25 (33.57)     8:17.04 (33.79)     8:50.93 (33.89)
        9:25.23 (34.30)     9:58.93 (33.70)    10:32.48 (33.55)    11:06.47 (33.99)
 
Event 5  Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rickey, Laura                Valpo                     NT    2:02.97  
                  27.82       58.90 (31.08)     1:30.62 (31.72)     2:02.97 (32.35)
  2 Fitzpatrick, Shawn           WIU                       NT    2:05.02  
                  29.06     1:00.31 (31.25)     1:32.49 (32.18)     2:05.02 (32.53)
  3 Regan, Katie                 WIU                       NT    2:06.02  
                  29.05     1:01.48 (32.43)     1:33.99 (32.51)     2:06.02 (32.03)
  4 Ferschl, Stephanie           Valpo                     NT    2:08.43  
                  30.13     1:03.32 (33.19)     1:36.18 (32.86)     2:08.43 (32.25)
  5 Dranchak, Jess               Valpo                     NT    2:16.87  
                  30.72     1:04.86 (34.14)     1:40.57 (35.71)     2:16.87 (36.30)
 
Event 6  Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Edwards, Blake               Valpo                     NT    1:47.89  
                  24.95       51.48 (26.53)     1:19.61 (28.13)     1:47.89 (28.28)
  2 Trimpe, Trevor               Valpo                     NT    1:49.34  
                  24.91       52.96 (28.05)     1:21.29 (28.33)     1:49.34 (28.05)
  3 Rudy, Braydon                WIU                       NT    1:50.78  
                  25.16       53.22 (28.06)     1:22.04 (28.82)     1:50.78 (28.74)
  4 Davis, Josh                  WIU                       NT    1:53.41  
                  25.41       53.71 (28.30)     1:22.91 (29.20)     1:53.41 (30.50)
 
Event 7  Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Martin, Taylor               WIU                       NT      24.45  
  2 Dangremond, Shaunna          Valpo                     NT      26.38  
  3 Nam, Jennifer                Valpo                     NT      26.46  
  4 Owen, Erin                   Valpo                     NT      27.00  
  5 Mann, Katie                  WIU                       NT      30.06  
  6 Carrignan, Molley            WIU                       NT      32.21  
 -- Snyder, Rachel               Valpo                     NT     X30.00  
 
Event 8  Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hunter, Austin               Valpo                     NT      22.05  
  2 Rilott, David                WIU                       NT      22.62  
  3 Hipskind, Andrew             Valpo                     NT      23.57  
  4 Patrick, Thomas              Valpo                     NT      24.31  
  5 Pienkowski, Bart             WIU                       NT      24.61  
 -- Bowen, Blane                 Valpo                     NT     X29.32  
 
Event 9  Girls 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dinkelmann, Laura            WIU                       NT    4:41.74  
                  30.19     1:03.65 (33.46)     1:39.62 (35.97)     2:14.94 (35.32)
        2:56.85 (41.91)     3:38.12 (41.27)     4:10.42 (32.30)     4:41.74 (31.32)
  2 Schnaiter, Jessica           WIU                       NT    4:59.79  
                  31.10     1:07.45 (36.35)     1:44.80 (37.35)     2:22.31 (37.51)
        3:05.76 (43.45)     3:49.77 (44.01)     4:25.19 (35.42)     4:59.79 (34.60)
  3 Sarah, Robertson             Valpo                     NT    5:07.48  
                  30.61     1:06.17 (35.56)     1:44.31 (38.14)     2:22.74 (38.43)
        3:04.96 (42.22)     3:50.08 (45.12)     4:28.91 (38.83)     5:07.48 (38.57)
 
Event 10  Boys 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sivak, David                 Valpo                     NT    4:12.28  
                  25.56       55.79 (30.23)     1:28.62 (32.83)     2:00.46 (31.84)
        2:36.87 (36.41)     3:13.98 (37.11)     3:43.63 (29.65)     4:12.28 (28.65)
  2 Gregory, Josh                WIU                       NT    4:36.99  
                  28.45     1:01.50 (33.05)     1:38.70 (37.20)     2:15.47 (36.77)
        2:55.38 (39.91)     3:35.68 (40.30)     4:07.08 (31.40)     4:36.99 (29.91)
  3 Davis, Josh                  WIU                       NT    4:40.69  
                  28.76     1:01.71 (32.95)     1:39.14 (37.43)     2:15.99 (36.85)
        2:54.19 (38.20)     3:33.52 (39.33)     4:06.78 (33.26)     4:40.69 (33.91)
 
Event 11  Girls 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carrignan, Molley            WIU                       NT      96.00  
 
Event 12  Boys 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stiefel, Matt                WIU                       NT      86.25  
 
Event 13  Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Andracki, Amy                Valpo                     NT    1:02.49  
                  29.17     1:02.49 (33.32)                                        
  2 Regan, Katie                 WIU                       NT    1:03.08  
                  30.58     1:03.08 (32.50)                                        
  3 Barnes, Justine              Valpo                     NT    1:03.15  
                  30.38     1:03.15 (32.77)                                        
  4 Young, Amy                   Valpo                     NT    1:05.37  
                  30.81     1:05.37 (34.56)                                        
  5 Grau, Jamie                  WIU                       NT    1:06.56  
                  30.57     1:06.56 (35.99)                                        
  6 Rader, Katie                 Valpo                     NT    1:10.63  
                  32.34     1:10.63 (38.29)                                        
 
Event 14  Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hunter, Austin               Valpo                     NT      53.98  
                  24.68       53.98 (29.30)                                        
  2 Higgins, Blake               WIU                       NT      54.60  
                  25.65       54.60 (28.95)                                        
  3 Wilkinson, Brandon           WIU                       NT      55.97  
                  25.97       55.97 (30.00)                                        
  4 Rilott, David                WIU                       NT      58.51  
                  26.68       58.51 (31.83)                                        
  5 Patrick, Thomas              Valpo                     NT      59.23  
                  27.81       59.23 (31.42)                                        
 
Event 15  Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Majercik, Rachel             Valpo                     NT      53.87  
                  25.27       53.87 (28.60)                                        
  2 Colley, Alayna               WIU                       NT      56.86  
                  26.86       56.86 (30.00)                                        
  3 Nam, Jennifer                Valpo                     NT      58.50  
                  27.52       58.50 (30.98)                                        
  4 Owen, Erin                   Valpo                     NT    1:00.26  
                  28.42     1:00.26 (31.84)                                        
  5 Mann, Katie                  WIU                       NT    1:06.11  
                  31.64     1:06.11 (34.47)                                        
 -- Snyder, Rachel               Valpo                     NT   X1:06.35  
                  31.61     1:06.35 (34.74)                                        
 
Event 16  Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kurz, Phil                   WIU                       NT      49.05  
                  23.52       49.05 (25.53)                                        
  2 Edwards, Blake               Valpo                     NT      49.19  
                  23.84       49.19 (25.35)                                        
  3 Demijan, Brian               WIU                       NT      52.28  
                  24.60       52.28 (27.68)                                        
  4 Burling, Ryan                Valpo                     NT      54.96  
                  25.72       54.96 (29.24)                                        
  5 Gonzorigt, Toshko            Valpo                     NT    1:00.37  
                  28.09     1:00.37 (32.28)                                        
 
Event 17  Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dangremond, Shaunna          Valpo                     NT    1:03.44  
                  30.26     1:03.44 (33.18)                                        
  2 Fitzpatrick, Shawn           WIU                       NT    1:04.75  
                  31.19     1:04.75 (33.56)                                        
  3 Rickey, Laura                Valpo                     NT    1:06.25  
                  31.86     1:06.25 (34.39)                                        
  4 Berg, Karen                  Valpo                     NT    1:07.27  
                  32.69     1:07.27 (34.58)                                        
 
Event 18  Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sivak, David                 Valpo                     NT      55.57  
                  27.28       55.57 (28.29)                                        
  2 Regan, Mike                  WIU                       NT      57.33  
                  27.59       57.33 (29.74)                                        
  3 Rudy, Braydon                WIU                       NT    1:01.05  
                  30.13     1:01.05 (30.92)                                        
  4 Hipskind, Andrew             Valpo                     NT    1:02.15  
                  30.41     1:02.15 (31.74)                                        
 
Event 19  Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shew, Kristy                 Valpo                     NT    5:33.90  
                  28.52     1:00.90 (32.38)     1:34.59 (33.69)     2:08.62 (34.03)
        2:42.82 (34.20)     3:16.92 (34.10)     3:51.21 (34.29)     4:25.78 (34.57)
        5:00.23 (34.45)     5:33.90 (33.67)                                        
  2 Ferschl, Stephanie           Valpo                     NT    5:42.25  
                  30.60     1:04.49 (33.89)     1:39.12 (34.63)     2:13.50 (34.38)
        2:47.88 (34.38)     3:22.39 (34.51)     3:57.55 (35.16)     4:32.97 (35.42)
        5:08.20 (35.23)     5:42.25 (34.05)                                        
  3 Barnes, Justine              Valpo                     NT    5:48.56  
                  31.61     1:06.28 (34.67)     1:41.58 (35.30)     2:17.08 (35.50)
        2:52.63 (35.55)     3:28.11 (35.48)     4:03.98 (35.87)     4:39.48 (35.50)
        5:14.64 (35.16)     5:48.56 (33.92)                                        
  4 Penninga, Alecia             Valpo                     NT    5:59.28  
                  30.28     1:05.50 (35.22)     1:41.82 (36.32)     2:17.94 (36.12)
        2:55.49 (37.55)     3:32.22 (36.73)     4:08.96 (36.74)     4:45.94 (36.98)
        5:23.17 (37.23)     5:59.28 (36.11)                                        
 -- Rader, Katie                 Valpo                     NT   X6:12.54  
                  32.77     1:09.70 (36.93)     1:47.62 (37.92)     2:25.59 (37.97)
        3:03.46 (37.87)     3:41.67 (38.21)     4:19.23 (37.56)     4:57.23 (38.00)
        5:35.20 (37.97)     6:12.54 (37.34)                                        
 
Event 20  Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fedde, Kevin                 Valpo                     NT    4:57.87  
                  25.57       54.58 (29.01)     1:24.60 (30.02)     1:55.39 (30.79)
        2:25.40 (30.01)     2:56.21 (30.81)     3:26.48 (30.27)     3:57.23 (30.75)
        4:27.92 (30.69)     4:57.87 (29.95)                                        
  2 Davis, Jeffrey               WIU                       NT    5:11.10  
                  27.91       58.62 (30.71)     1:30.19 (31.57)     2:01.65 (31.46)
        2:33.39 (31.74)     3:05.52 (32.13)     3:37.08 (31.56)     4:08.27 (31.19)
        4:40.11 (31.84)     5:11.10 (30.99)                                        
  3 Booth, Steve                 Valpo                     NT    5:24.77  
                  27.67       58.61 (30.94)     1:30.57 (31.96)     2:03.48 (32.91)
        2:36.52 (33.04)     3:09.93 (33.41)     3:44.21 (34.28)     4:17.76 (33.55)
        4:51.25 (33.49)     5:24.77 (33.52)                                        
 
Event 21  Girls 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Majercik, Rachel             Valpo                     NT    2:15.57  
                  28.01     1:03.20 (35.19)     1:45.03 (41.83)     2:15.57 (30.54)
  2 Colley, Alayna               WIU                       NT    2:17.82  
                  30.45     1:03.90 (33.45)     1:46.78 (42.88)     2:17.82 (31.04)
  3 Dangremond, Shaunna          Valpo                     NT    2:20.88  
                  30.38     1:06.55 (36.17)     1:47.78 (41.23)     2:20.88 (33.10)
  4 Grau, Jamie                  WIU                       NT    2:25.49  
                  30.38     1:10.99 (40.61)     1:51.43 (40.44)     2:25.49 (34.06)
  5 Dranchak, Jess               Valpo                     NT    2:33.09  
                  31.60     1:09.89 (38.29)     1:56.43 (46.54)     2:33.09 (36.66)
 
Event 22  Boys 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wilkinson, Brandon           WIU                       NT    2:03.34  
                  26.22       59.00 (32.78)     1:33.95 (34.95)     2:03.34 (29.39)
  2 Johnson, Zack                WIU                       NT    2:05.90  
                  26.13       58.82 (32.69)     1:37.01 (38.19)     2:05.90 (28.89)
  3 Demijan, Brian               WIU                       NT    2:09.49  
                  27.45       58.94 (31.49)     1:38.01 (39.07)     2:09.49 (31.48)
  4 Booth, Steve                 Valpo                     NT    2:23.54  
                  29.61     1:07.66 (38.05)     1:51.69 (44.03)     2:23.54 (31.85)
 
Event 23  Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Andracki, Amy                Valpo                     NT    1:09.19  
                  32.08     1:09.19 (37.11)                                        
  2 Dinkelmann, Laura            WIU                       NT    1:12.86  
                  34.61     1:12.86 (38.25)                                        
  3 Sarah, Robertson             Valpo                     NT    1:14.00  
                  34.48     1:14.00 (39.52)                                        
  4 Schnaiter, Jessica           WIU                       NT    1:16.03  
                  35.69     1:16.03 (40.34)                                        
  5 Young, Amy                   Valpo                     NT    1:18.65  
                  37.63     1:18.65 (41.02)                                        
 -- Owen, Erin                   Valpo                     NT   X1:19.15  
                  36.34     1:19.15 (42.81)                                        
 
Event 24  Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Davis, Jeffrey               WIU                       NT    1:01.30  
                  29.34     1:01.30 (31.96)                                        
  2 Trimpe, Trevor               Valpo                     NT    1:02.45  
                  28.91     1:02.45 (33.54)                                        
  3 Pienkowski, Bart             WIU                       NT    1:07.00  
                  30.86     1:07.00 (36.14)                                        
  4 Burling, Ryan                Valpo                     NT    1:08.95  
                  31.71     1:08.95 (37.24)                                        
  5 Gonzorigt, Toshko            Valpo                     NT    1:14.71  
                  34.02     1:14.71 (40.69)                                        
 
Event 25  Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Western Illinois University  'A'                       NT    1:42.86  
     1) Regan, Katie                    2) Martin, Taylor                 
     3) Fitzpatrick, Shawn              4) Colley, Alayna                 
                  26.11       50.69 (24.58)     1:17.62 (26.93)     1:42.86 (25.24)
  2 Valparaiso University Swimming  'A'                    NT    1:42.94  
     1) Majercik, Rachel                2) Rickey, Laura                  
     3) Nam, Jennifer                   4) Shew, Kristy                   
                  24.98       51.03 (26.05)     1:17.61 (26.58)     1:42.94 (25.33)
  3 Valparaiso University Swimming  'B'                    NT    1:51.67  
     1) Sarah, Robertson                2) Young, Amy                     
     3) Berg, Karen                     4) Penninga, Alecia               
                  26.57       55.26 (28.69)     1:23.24 (27.98)     1:51.67 (28.43)
 
Event 26  Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Valparaiso University Swimming  'A'                    NT    1:27.87  
     1) Sivak, David                    2) Edwards, Blake                 
     3) Hunter, Austin                  4) Fedde, Kevin                   
                  21.59       43.78 (22.19)     1:05.38 (21.60)     1:27.87 (22.49)
  2 Western Illinois University  'A'                       NT    1:29.31  
     1) Rilott, David                   2) Kurz, Phil                     
     3) Wilkinson, Brandon              4) Regan, Mike                    
                  22.28       44.28 (22.00)     1:06.97 (22.69)     1:29.31 (22.34)
  3 Western Illinois University  'B'                       NT    1:37.89  
     1) Higgins, Blake                  2) Johnson, Zack                  
     3) Pienkowski, Bart                4) Gregory, Josh                  
                  23.34       47.68 (24.34)     1:14.64 (26.96)     1:37.89 (23.25)
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 26                    
 
  1. Valparaiso University Swimming      137   2. Western Illinois University          87
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 26                     
 
  1. Western Illinois University         116   2. Valparaiso University Swimming      107