ValpoAthletics.com

Licensed to Valparaiso University     Hy-Tek's Meet Manager 10/24/2009 11:59 AM
                   Valparaiso  vs Wright State - 10/24/2009                    
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wright State Raiders  'A'                              NT    1:53.18  
     1) Thornburg, Candace              2) Stevning, Erin                 
     3) Zilinskaite, Rasa               4) Hohman, Ali                    
                  28.97     1:00.90 (31.93)     1:27.86 (26.96)     1:53.18 (25.32)
  2 Wright State Raiders  'B'                              NT    1:56.98  
     1) Kokot, Marta                    2) Weldon, Makenzie               
     3) Hampel, Justyna                 4) Woody, Melissa                 
                  29.99     1:02.76 (32.77)     1:31.43 (28.67)     1:56.98 (25.55)
  3 Wright State Raiders  'C'                              NT    1:58.99  
     1) Lehan, Jenn                     2) Merryfield, Taylor             
     3) Jones, Hannah                   4) Briggs, Cara                   
                  29.79     1:03.44 (33.65)     1:32.63 (29.19)     1:58.99 (26.36)
  3 Valparaiso University Swimming-IN  'A'            1:55.20    1:58.99  
     1) Andracki, Amelia                2) Barnes, Justine                
     3) Majercik, Rachel                4) Shew, Kristy                   
                  38.89     1:02.87 (23.98)     1:32.64 (29.77)     1:58.99 (26.35)
 
Event 2  Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wright State Raiders  'A'                              NT    1:38.28  
     1) Botha, Hermanus                 2) Roser, Hans                    
     3) Human, Jacques                  4) McDaniel, Drew                 
                  24.65       52.38 (27.73)     1:16.53 (24.15)     1:38.28 (21.75)
  2 Wright State Raiders  'B'                              NT    1:41.08  
     1) Bey, Scott                      2) Weitzel, Scott                 
     3) Munoz, Danny                    4) Buerling, Ben                  
                  24.75       53.66 (28.91)     1:18.16 (24.50)     1:41.08 (22.92)
  3 Valparaiso University Swimming-IN  'A'            1:42.29    1:42.30  
     1) Trimpe, Trevor                  2) Sivak, David                   
     3) Hunter, Austin                  4) Edwards, Blake                 
                  25.82       54.94 (29.12)     1:19.20 (24.26)     1:42.30 (23.10)
 
Event 3  Women 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pipkorn, Molley              Wright State              NT   10:21.90  
                  27.60       57.98 (30.38)     1:29.09 (31.11)     2:00.32 (31.23)
        2:31.34 (31.02)     3:02.76 (31.42)     3:33.99 (31.23)     4:05.47 (31.48)
        4:36.78 (31.31)     5:08.16 (31.38)     5:39.65 (31.49)     6:11.16 (31.51)
        6:42.42 (31.26)     7:13.95 (31.53)     7:45.49 (31.54)     8:16.90 (31.41)
        8:48.06 (31.16)     9:19.67 (31.61)     9:51.02 (31.35)    10:21.96 (30.94)
       10:36.38 (14.42)        10:21.90 ( )                                        
  2 Wieczerzak, Krystyna         Wright State              NT   10:56.03  
                  28.16       59.60 (31.44)     1:31.87 (32.27)     2:04.66 (32.79)
        2:37.70 (33.04)     3:11.05 (33.35)     3:44.21 (33.16)     4:17.45 (33.24)
        4:50.65 (33.20)     5:23.87 (33.22)     5:56.45 (32.58)     6:29.66 (33.21)
        7:03.03 (33.37)     7:36.77 (33.74)     8:09.77 (33.00)     8:43.43 (33.66)
        9:16.85 (33.42)     9:49.78 (32.93)    10:23.05 (33.27)    10:56.03 (32.98)
           10:56.03 ( )                                                            
  3 Lash, Mamie                  Wright State              NT   11:22.46  
                  29.81     1:02.62 (32.81)     1:35.96 (33.34)     2:09.73 (33.77)
        2:44.02 (34.29)     3:17.87 (33.85)     3:52.06 (34.19)     4:26.70 (34.64)
        5:00.87 (34.17)     5:35.14 (34.27)     6:09.79 (34.65)     6:44.32 (34.53)
        7:19.61 (35.29)     7:54.19 (34.58)     8:29.11 (34.92)     9:03.85 (34.74)
        9:38.94 (35.09)    10:13.75 (34.81)    10:49.14 (35.39)    11:22.98 (33.84)
           11:22.46 ( )                                                            
  4 Ferschl, Stephanie           Valpo-IN                  NT   11:25.53  
                  30.55     1:03.68 (33.13)     1:37.26 (33.58)     2:11.18 (33.92)
        2:45.28 (34.10)     3:19.60 (34.32)     3:54.08 (34.48)     4:28.79 (34.71)
        5:03.55 (34.76)     5:38.48 (34.93)     6:12.98 (34.50)     6:47.64 (34.66)
        7:22.38 (34.74)     7:57.56 (35.18)     8:32.65 (35.09)     9:07.58 (34.93)
        9:42.37 (34.79)    10:17.41 (35.04)    10:52.03 (34.62)    11:25.34 (33.31)
        11:25.53 (0.19)                                                            
  5 Shew, Kristy                 Valpo-IN                  NT   11:43.46  
                  29.41     1:03.05 (33.64)     1:37.91 (34.86)     2:13.44 (35.53)
        2:49.05 (35.61)     3:24.51 (35.46)     4:00.00 (35.49)     4:35.73 (35.73)
        5:11.11 (35.38)     5:47.19 (36.08)     6:23.10 (35.91)     6:59.10 (36.00)
        7:35.08 (35.98)     8:10.62 (35.54)     8:46.09 (35.47)     9:22.14 (36.05)
        9:57.94 (35.80)    10:33.83 (35.89)    11:09.25 (35.42)    11:43.29 (34.04)
       11:58.92 (15.63)    12:16.16 (17.24)        11:43.46 ( )                    
  6 Rader, Katie                 Valpo-IN                  NT   12:55.59  
 
Event 4  Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pikkarainen, Ville           Wright State              NT   10:11.77  
                  28.09       58.89 (30.80)     1:29.93 (31.04)     2:01.07 (31.14)
        2:32.60 (31.53)     3:03.92 (31.32)     3:34.81 (30.89)     4:05.97 (31.16)
        4:37.55 (31.58)     5:09.05 (31.50)     5:39.66 (30.61)     6:10.54 (30.88)
        6:41.57 (31.03)     7:12.43 (30.86)     7:43.58 (31.15)     8:14.38 (30.80)
        8:44.59 (30.21)     9:14.01 (29.42)     9:43.53 (29.52)    10:11.77 (28.24)
           10:11.77 ( )                                                            
  2 Munoz, Danny                 Wright State              NT   10:35.55  
                  27.03       57.71 (30.68)     1:29.45 (31.74)     2:02.12 (32.67)
        2:34.47 (32.35)     3:06.87 (32.40)     3:39.09 (32.22)     4:11.00 (31.91)
        4:43.71 (32.71)     5:16.70 (32.99)     5:48.78 (32.08)     6:21.24 (32.46)
        6:53.40 (32.16)     7:25.38 (31.98)     7:57.16 (31.78)     8:28.93 (31.77)
        8:59.87 (30.94)     9:31.15 (31.28)    10:03.56 (32.41)    10:35.55 (31.99)
           10:35.55 ( )                                                            
  3 Edwards, Blake               Valpo-IN                  NT   10:42.56  
                  26.41       56.15 (29.74)     1:26.70 (30.55)     1:57.86 (31.16)
        2:29.61 (31.75)     3:01.30 (31.69)     3:33.18 (31.88)     4:05.16 (31.98)
        4:37.62 (32.46)     5:10.10 (32.48)     5:42.86 (32.76)     6:16.32 (33.46)
        6:49.61 (33.29)     7:22.76 (33.15)     7:56.02 (33.26)     8:29.52 (33.50)
        9:03.62 (34.10)     9:37.64 (34.02)    10:10.90 (33.26)    10:43.56 (32.66)
           10:42.56 ( )                                                            
  4 Bond, Sam                    Wright State              NT   10:54.30  
                  29.88     1:02.25 (32.37)     1:35.15 (32.90)     2:08.90 (33.75)
        2:42.44 (33.54)     3:16.25 (33.81)     3:49.60 (33.35)     4:22.59 (32.99)
        4:55.88 (33.29)     5:29.00 (33.12)     6:01.84 (32.84)     6:34.58 (32.74)
        7:07.53 (32.95)     7:40.71 (33.18)     8:13.70 (32.99)     8:46.96 (33.26)
        9:19.78 (32.82)     9:52.64 (32.86)    10:24.34 (31.70)    10:54.30 (29.96)
           10:54.30 ( )                                                            
  5 Booth, Steve                 Valpo-IN                  NT   11:22.50  
                  29.16     1:01.83 (32.67)     1:34.81 (32.98)     2:08.73 (33.92)
        2:42.47 (33.74)     3:16.11 (33.64)     3:49.69 (33.58)     4:23.39 (33.70)
        4:57.48 (34.09)     5:31.37 (33.89)     6:05.46 (34.09)     6:40.00 (34.54)
        7:15.43 (35.43)     7:51.63 (36.20)     8:26.34 (34.71)     9:01.37 (35.03)
        9:36.95 (35.58)    10:12.73 (35.78)    10:47.85 (35.12)    11:22.50 (34.65)
           11:22.50 ( )                                                            
 
Event 5  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zilinskaite, Rasa            Wright State              NT    1:59.99  
                  26.87       56.98 (30.11)     1:28.35 (31.37)     1:59.99 (31.64)
  2 Reynolds, Kelli              Wright State              NT    2:00.70  
                  27.74       58.49 (30.75)     1:29.95 (31.46)     2:00.70 (30.75)
  3 Rickey, Laura                Valpo-IN             2:03.50    2:02.69  
                  27.56       58.31 (30.75)     1:29.87 (31.56)     2:02.69 (32.82)
  4 Stepp, Carly                 Wright State              NT    2:03.63  
                  28.73       59.97 (31.24)     1:31.96 (31.99)     2:03.63 (31.67)
  5 Dranchak, Jess               Valpo-IN                  NT    2:09.44  
                  28.35       59.58 (31.23)     1:33.63 (34.05)     2:09.44 (35.81)
  6 Penninga, Alecia             Valpo-IN             2:18.51    2:18.28  
                  29.96     1:04.89 (34.93)     1:41.54 (36.65)     2:18.28 (36.74)
 
Event 6  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Grzebala, Pawel              Wright State              NT    1:46.42  
                  24.50       51.93 (27.43)     1:19.34 (27.41)     1:46.42 (27.08)
  2 Collins, TJ                  Wright State              NT    1:46.66  
                  24.66       51.96 (27.30)     1:19.76 (27.80)     1:46.66 (26.90)
  3 Fedde, Kevin                 Valpo-IN             1:50.40    1:51.68  
                  24.64       52.30 (27.66)     1:21.47 (29.17)     1:51.68 (30.21)
  4 Trimpe, Trevor               Valpo-IN                  NT    1:53.29  
                  24.97       53.20 (28.23)     1:22.97 (29.77)     1:53.29 (30.32)
  5 McDaniel, Drew               Wright State              NT    1:53.88  
                  24.95       53.47 (28.52)     1:23.36 (29.89)     1:53.88 (30.52)
  6 Hipskind, Andrew             Valpo-IN                  NT    2:02.43  
                  26.07       56.00 (29.93)     1:28.24 (32.24)     2:02.43 (34.19)
 
Event 7  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Woody, Melissa               Wright State              NT      25.44  
  2 Kokot, Marta                 Wright State              NT      25.67  
  3 Rubin, Ana                   Wright State              NT      25.84  
  4 Owen, Erin                   Valpo-IN               27.75      26.70  
  5 Barnes, Justine              Valpo-IN                  NT      29.37  
  6 Snyder, Rachel               Valpo-IN               30.92      29.67  
 
Event 8  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Botha, Hermanus              Wright State              NT      21.59  
  2 Carnell, Adam                Wright State              NT      22.14  
  3 Hunter, Austin               Valpo-IN               22.85      22.18  
  4 Buerling, Ben                Wright State              NT      23.01  
  5 Burling, Ryan                Valpo-IN               24.11      24.15  
  6 Gonzorigt, Toshko            Valpo-IN               27.55      27.67  
 
Event 9  Women 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stevning, Erin               Wright State              NT    4:50.07  
                  30.30     1:05.65 (35.35)     1:43.03 (37.38)     2:20.63 (37.60)
        3:01.76 (41.13)     3:43.31 (41.55)     4:17.21 (33.90)     4:50.07 (32.86)
  2 Weldon, Makenzie             Wright State              NT    4:53.96  
                  31.07     1:07.51 (36.44)     1:46.46 (38.95)     2:24.37 (37.91)
        3:06.01 (41.64)     3:47.95 (41.94)     4:21.87 (33.92)     4:53.96 (32.09)
  3 Jones, Hannah                Wright State              NT    4:58.89  
                  31.07     1:06.88 (35.81)     1:49.02 (42.14)     2:29.20 (40.18)
        3:09.29 (40.09)     3:50.49 (41.20)     4:25.58 (35.09)     4:58.89 (33.31)
  4 Majercik, Rachel             Valpo-IN                  NT    5:03.72  
                  30.03     1:06.76 (36.73)     1:46.46 (39.70)     2:25.69 (39.23)
        3:09.29 (43.60)     3:53.80 (44.51)     4:28.78 (34.98)     5:03.72 (34.94)
  5 Robertson, Sarah             Valpo-IN                  NT    5:15.02  
                  32.39     1:10.27 (37.88)     1:50.28 (40.01)     2:30.08 (39.80)
        3:13.23 (43.15)     3:58.91 (45.68)     4:37.44 (38.53)     5:15.02 (37.58)
  6 Nam, Jennifer                Valpo-IN                  NT    5:24.11  
                  31.09     1:08.26 (37.17)     1:50.13 (41.87)     2:31.25 (41.12)
        3:18.63 (47.38)     4:06.62 (47.99)     4:46.19 (39.57)     5:24.11 (37.92)
 
Event 10  Men 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sivak, David                 Valpo-IN             4:20.10    4:19.76  
                  27.21       58.92 (31.71)     1:32.29 (33.37)     2:05.70 (33.41)
        2:41.75 (36.05)     3:19.00 (37.25)     3:49.50 (30.50)     4:19.76 (30.26)
  2 Radalia, Ethan               Wright State              NT    4:26.46  
                  28.30     1:00.69 (32.39)     1:35.71 (35.02)     2:10.97 (35.26)
        2:47.63 (36.66)     3:24.10 (36.47)     3:55.28 (31.18)     4:26.46 (31.18)
  3 Weitzel, Scott               Wright State              NT    4:29.50  
                  28.18     1:00.76 (32.58)     1:35.33 (34.57)     2:09.78 (34.45)
        2:47.51 (37.73)     3:26.38 (38.87)     3:58.06 (31.68)     4:29.50 (31.44)
  4 Carroo, Sean                 Wright State              NT    4:38.66  
                  27.13       59.28 (32.15)     1:33.44 (34.16)     2:08.33 (34.89)
        2:51.50 (43.17)     3:35.15 (43.65)     4:07.17 (32.02)     4:38.66 (31.49)
 
Event 11  Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pipkorn, Molley              Wright State              NT    1:00.44  
                  28.20     1:00.44 (32.24)                                        
  2 Kokot, Marta                 Wright State              NT    1:01.30  
                  29.40     1:01.30 (31.90)                                        
  3 Hohman, Ali                  Wright State              NT    1:02.90  
                  29.58     1:02.90 (33.32)                                        
  4 Barnes, Justine              Valpo-IN             1:04.77    1:03.50  
                  30.07     1:03.50 (33.43)                                        
  5 Robertson, Sarah             Valpo-IN             1:05.75    1:07.34  
                  30.62     1:07.34 (36.72)                                        
  6 Rader, Katie                 Valpo-IN             1:11.51    1:11.88  
                  33.36     1:11.88 (38.52)                                        
 
Event 12  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ahlden, Eric                 Wright State              NT      53.48  
                  24.74       53.48 (28.74)                                        
  2 Botha, Hermanus              Wright State              NT      54.38  
                  25.80       54.38 (28.58)                                        
  3 Hunter, Austin               Valpo-IN                  NT      54.91  
                  24.98       54.91 (29.93)                                        
  4 Roser, Hans                  Wright State              NT      56.48  
                  25.66       56.48 (30.82)                                        
 
Event 15  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Majercik, Rachel             Valpo-IN                  NT      54.76  
                  25.97       54.76 (28.79)                                        
  2 Wieczerzak, Krystyna         Wright State              NT      56.04  
                  26.64       56.04 (29.40)                                        
  3 Hampel, Justyna              Wright State              NT      56.11  
                  27.25       56.11 (28.86)                                        
  4 Rubin, Ana                   Wright State              NT      56.56  
                  26.78       56.56 (29.78)                                        
  5 Rickey, Laura                Valpo-IN               56.41      56.62  
                  27.05       56.62 (29.57)                                        
  6 Owen, Erin                   Valpo-IN                  NT    1:00.62  
                  28.98     1:00.62 (31.64)                                        
 
Event 16  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pikkarainen, Ville           Wright State              NT      48.93  
                  23.61       48.93 (25.32)                                        
  2 Bey, Scott                   Wright State              NT      49.21  
                  22.94       49.21 (26.27)                                        
  3 Grzebala, Pawel              Wright State              NT      49.57  
                  24.31       49.57 (25.26)                                        
  4 Sivak, David                 Valpo-IN               47.50      49.74  
                  24.36       49.74 (25.38)                                        
  5 Patrick, Thomas              Valpo-IN               53.91      53.29  
                  24.98       53.29 (28.31)                                        
  6 Shang, James                 Valpo-IN               56.76      55.29  
                  25.18       55.29 (30.11)                                        
 
Event 17  Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Thornburg, Candace           Wright State              NT    1:03.50  
  2 Woody, Melissa               Wright State              NT    1:04.50  
                  29.52     1:04.50 (34.98)                                        
  3 Nam, Jennifer                Valpo-IN             1:04.50    1:05.57  
                  31.04     1:05.57 (34.53)                                        
  4 Stepp, Carly                 Wright State              NT    1:08.50  
                  32.29     1:08.50 (36.21)                                        
 
Event 18  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Demchuk, Nathan              Wright State              NT    1:00.92  
                  25.65     1:00.92 (35.27)                                        
  2 Human, Jacques               Wright State              NT    1:02.82  
  3 Hipskind, Andrew             Valpo-IN             1:04.59    1:04.75  
                  26.97     1:04.75 (37.78)                                        
  4 Carroo, Sean                 Wright State              NT    1:07.63  
                  26.73     1:07.63 (40.90)                                        
 
Event 19  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zilinskaite, Rasa            Wright State              NT    5:21.96  
                  29.96     1:03.26 (33.30)     1:36.72 (33.46)     2:09.39 (32.67)
        2:42.17 (32.78)     3:14.61 (32.44)     3:47.07 (32.46)     4:19.69 (32.62)
        4:51.80 (32.11)     5:21.96 (30.16)                                        
  2 Reynolds, Kelli              Wright State              NT    5:24.24  
                  29.32     1:02.01 (32.69)     1:34.80 (32.79)     2:07.78 (32.98)
        2:40.93 (33.15)     3:13.80 (32.87)     3:47.01 (33.21)     4:20.24 (33.23)
        4:53.23 (32.99)     5:24.24 (31.01)                                        
  3 Briggs, Cara                 Wright State              NT    5:27.66  
                  29.88     1:02.22 (32.34)     1:35.40 (33.18)     2:08.55 (33.15)
        2:41.82 (33.27)     3:15.13 (33.31)     3:48.34 (33.21)     4:21.66 (33.32)
        4:55.09 (33.43)     5:27.66 (32.57)                                        
  4 Ferschl, Stephanie           Valpo-IN             5:35.70    5:35.44  
                  30.08     1:02.96 (32.88)     1:36.67 (33.71)     2:10.60 (33.93)
        2:44.64 (34.04)     3:19.10 (34.46)     3:53.39 (34.29)     4:27.73 (34.34)
        5:01.92 (34.19)     5:35.44 (33.52)                                        
  5 Shew, Kristy                 Valpo-IN             5:47.57    5:37.99  
                  29.16     1:02.90 (33.74)     1:37.23 (34.33)     2:11.72 (34.49)
        2:46.01 (34.29)     3:20.49 (34.48)     3:54.63 (34.14)     4:28.93 (34.30)
        5:03.62 (34.69)     5:37.99 (34.37)                                        
  6 Penninga, Alecia             Valpo-IN                  NT    6:03.94  
                  30.84     1:06.10 (35.26)     1:42.60 (36.50)     2:19.69 (37.09)
        2:56.97 (37.28)     3:34.28 (37.31)     4:11.83 (37.55)     4:49.75 (37.92)
        5:27.11 (37.36)     6:03.94 (36.83)                                        
 
Event 20  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Downing, Chris               Wright State              NT    4:53.48  
                  26.03       54.49 (28.46)     1:23.62 (29.13)     1:53.42 (29.80)
        2:23.39 (29.97)     2:53.59 (30.20)     3:23.85 (30.26)     3:53.98 (30.13)
        4:24.25 (30.27)     4:53.48 (29.23)                                        
  2 Carnell, Adam                Wright State              NT    5:00.33  
                  26.24       56.08 (29.84)     1:26.93 (30.85)     1:57.59 (30.66)
        2:28.20 (30.61)     2:58.69 (30.49)     3:29.60 (30.91)     4:00.45 (30.85)
        4:31.10 (30.65)     5:00.33 (29.23)                                        
  3 Fedde, Kevin                 Valpo-IN             5:05.29    5:05.51  
                  26.52       56.67 (30.15)     1:27.48 (30.81)     1:58.80 (31.32)
        2:30.20 (31.40)     3:01.35 (31.15)     3:32.98 (31.63)     4:04.60 (31.62)
        4:35.81 (31.21)     5:05.51 (29.70)                                        
  4 Edwards, Blake               Valpo-IN                  NT    5:05.67  
                  26.54       56.67 (30.13)     1:27.44 (30.77)     1:58.71 (31.27)
        2:29.98 (31.27)     3:01.06 (31.08)     3:32.39 (31.33)     4:04.23 (31.84)
        4:35.09 (30.86)     5:05.67 (30.58)                                        
  5 Ahlden, Eric                 Wright State              NT    5:05.81  
                  27.15       56.85 (29.70)     1:27.15 (30.30)     1:57.38 (30.23)
        2:26.62 (29.24)     2:56.11 (29.49)     3:25.90 (29.79)     3:56.52 (30.62)
        4:27.74 (31.22)     5:05.81 (38.07)                                        
  6 Booth, Steve                 Valpo-IN             5:26.42    5:39.22  
                  29.40     1:03.21 (33.81)     1:37.63 (34.42)     2:12.22 (34.59)
        2:46.60 (34.38)     3:21.21 (34.61)     3:56.44 (35.23)     4:31.13 (34.69)
        5:05.68 (34.55)     5:39.22 (33.54)                                        
 
Event 21  Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jones, Hannah                Wright State              NT    1:10.47  
                  33.87     1:10.47 (36.60)                                        
  2 Andracki, Amelia             Valpo-IN             1:12.59    1:10.79  
                  33.40     1:10.79 (37.39)                                        
  3 Merryfield, Taylor           Wright State              NT    1:12.27  
                  33.69     1:12.27 (38.58)                                        
  4 Lehan, Jenn                  Wright State              NT    1:13.13  
                  33.89     1:13.13 (39.24)                                        
  5 Robertson, Sarah             Valpo-IN             1:14.85    1:14.76  
                  34.73     1:14.76 (40.03)                                        
 
Event 22  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Munoz, Danny                 Wright State              NT    1:01.36  
                  28.90     1:01.36 (32.46)                                        
  2 Collins, TJ                  Wright State              NT    1:02.18  
                  28.70     1:02.18 (33.48)                                        
  3 Trimpe, Trevor               Valpo-IN             1:03.99    1:03.44  
                  29.39     1:03.44 (34.05)                                        
  4 Demchuk, Nathan              Wright State              NT    1:04.95  
                  30.94     1:04.95 (34.01)                                        
  5 Burling, Ryan                Valpo-IN             1:08.95    1:09.55  
                  32.09     1:09.55 (37.46)                                        
  6 Gonzorigt, Toshko            Valpo-IN             1:15.77    1:15.50  
                  34.84     1:15.50 (40.66)                                        
 
Event 23  Women 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wright State Raiders  'A'                              NT    1:40.52  
     1) Stevning, Erin                  2) Pipkorn, Molley                
     3) Reynolds, Kelli                 4) Hohman, Ali                    
                  25.36       50.03 (24.67)     1:15.18 (25.15)     1:40.52 (25.34)
  2 Wright State Raiders  'B'                              NT    1:43.44  
     1) Thornburg, Candace              2) Wieczerzak, Krystyna           
     3) Weldon, Makenzie                4)                                
                  25.66       51.67 (26.01)     1:17.90 (26.23)     1:43.44 (25.54)
  3 Valparaiso University Swimming-IN  'A'            1:49.33    1:46.57  
     1) Dranchak, Jess                  2) Nam, Jennifer                  
     3) Owen, Erin                      4) Rickey, Laura                  
                  25.80       52.88 (27.08)     1:19.79 (26.91)     1:46.57 (26.78)
 -- Wright State Raiders  'C'                              NT   X1:49.06  
     1) Jones, Hannah                   2) Stepp, Carly                   
     3) Lash, Mamie                     4) Hampel, Justyna                
                  27.66       55.72 (28.06)     1:22.77 (27.05)     1:49.06 (26.29)
 -- Valparaiso University Swimming-IN  'B'            1:49.33   X1:56.72  
     1) Andracki, Amelia                2) Ferschl, Stephanie             
     3) Penninga, Alecia                4) Rader, Katie                   
                  28.58       55.88 (27.30)     1:25.09 (29.21)     1:56.72 (31.63)
 
Event 24  Men 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wright State Raiders  'B'                              NT    1:29.16  
     1) Demchuk, Nathan                 2) Pikkarainen, Ville             
     3) Roser, Hans                     4) McDaniel, Drew                 
                  23.09       44.34 (21.25)     1:06.73 (22.39)     1:29.16 (22.43)
  2 Wright State Raiders  'C'                              NT    1:30.48  
     1) Bey, Scott                      2) Carnell, Adam                  
     3) Weitzel, Scott                  4) Buerling, Ben                  
                  22.32       44.51 (22.19)     1:07.92 (23.41)     1:30.48 (22.56)
  3 Wright State Raiders  'A'                              NT    1:32.16  
     1) Grzebala, Pawel                 2) Collins, TJ                    
     3) Human, Jacques                  4) Radalia, Ethan                 
                  22.53       45.11 (22.58)     1:07.91 (22.80)     1:32.16 (24.25)
  4 Valparaiso University Swimming-IN  'A'            1:35.91    1:35.82  
     1) Fedde, Kevin                    2) Hipskind, Andrew               
     3) Shang, James                    4) Patrick, Thomas                
                  23.64       47.43 (23.79)     1:11.72 (24.29)     1:35.82 (24.10)
 -- Valparaiso University Swimming-IN  'B'            1:35.91   X1:40.75  
     1) Sivak, David                    2) Booth, Steve                   
     3) Burling, Ryan                   4) Gonzorigt, Toshko              
                  22.13       46.99 (24.86)     1:13.14 (26.15)     1:40.75 (27.61)
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 24                    
 
  1. Wright State Raiders                164   2. Valparaiso University Swimming       40
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 24                     
 
  1. Wright State Raiders                160   2. Valparaiso University Swimming       42