Official Athletic Site of the Valparaiso University Crusaders

Licensed to Waynesville High School   HY-TEK's Meet Manager 11/16/2008 05:41 PM
                          WSU Valparasio - 11/15/2008                          
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wright State University  'B'                     NT    4:00.99         11  
     1) Cooper, Kelsey                  2) Martella, Kim                  
     3) Thornburg, Candace              4) Stevning, Erin                 
       29.24  1:00.32    15.54    31.26    36.48  1:03.64    32.10  1:25.77
  2 Wright State University  'C'                     NT    4:07.33          4  
     1) Pipkorn, Molley                 2) Ritzler, Samantha              
     3) Kokot, Marta                    4) Lash, Mamie                    
       31.34  1:02.69    32.34  1:08.93    27.41    59.70    26.74    56.01
  3 Wright State University  'A'                     NT    4:07.43          2  
     1) Lehan, Jenn                     2) Merryfield, Taylor             
     3) Reynolds, Kelli                 4) Rubin, Ana                     
       31.66  1:05.47    32.05  1:08.93    27.31    58.92    25.55    54.11
  4 Valparaiso University Swimming-IN  'A'      4:03.77    4:15.49        
     1) Dangremond, Shaunna             2) Andracki, Amy                  
     3) Young, Amy                      4) Shew, Kristy                   
       30.27  1:02.64    32.32  1:09.41    29.31  1:05.10    27.80    58.34
  5 Valparaiso University Swimming-IN  'B'           NT    4:36.40        
     1) Berg, Karen                     2) Nam, Jennifer                  
     3) Lukas, Elspeth                  4) Real, Annelies                 
       31.54  1:06.75    35.81  1:16.79    32.10  1:12.11    28.80  1:00.75
 
Event 2  Men 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wright State University  'B'                     NT    3:31.96         11  
     1) Demchuk, Nathan                 2) Peffer, Davynn                 
     3) Bey, Scott                      4) Botha, Hermanus                
       26.11    52.91    27.93    59.35    24.48    52.95    22.47    46.75
  2 Wright State University  'A'                     NT    3:42.37          4  
     1) Pelser, LeRoux                  2) Roser, Hans                    
     3) McDaniel, Drew                  4) Harkins, William               
       26.96    55.64    27.74  1:00.17    24.82    54.33    24.52    52.23
  3 Valparaiso University Swimming-IN  'A'      3:46.43    3:48.82          2  
     1) Verage, Kyle                    2) Trimpe, Trevor                 
     3) Hillmer, Ansel                  4) Patrick, Thomas                
       27.24    56.29    29.56  1:04.60    25.10    54.96    25.30    52.97
 -- Wright State University  'C'                     NT        SCR        
 
Event 3  Women 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wieczerzak, Krysty     Wright St.                NT   10:32.08          9  
      28.62   31.12   31.66   31.84   31.73   31.89   31.70   31.91
      31.66   31.88   31.61   31.65   31.83   32.12   31.97   32.03
      31.63   31.85   32.05   31.33                                
  2 Jones, Hannah          Wright St.                NT   10:51.01          4  
      30.24   32.26   32.53   32.87   32.59   33.07   32.91   32.75
      32.85   32.80   32.78   32.72   32.29   32.33   32.73   32.73
      32.79   33.11   32.87   31.79                                
  3 Arnold, Grace          Valpo-IN            10:57.11   11:11.19          3  
      29.41   31.82   32.42   33.04   33.34   33.78   33.76   33.96
      33.87   34.01   33.65   33.97   34.04   34.42   34.45   34.36
      34.63   34.52   34.37   33.37                                
  4 Ferschl, Stephanie     Valpo-IN            11:10.38   11:34.31          2  
      31.64   33.88   33.89   34.31   34.43   34.75   34.59   35.06
      34.89   35.01   35.33   34.71   35.44   35.54   35.51   35.14
      35.19   35.27   35.20   34.53                                
  5 Gerfen, Michelle       Valpo-IN                  NT   12:30.95          1  
      31.06   35.43   35.62   36.34   36.63   37.36   37.85   37.66
      38.48   38.58   37.82   38.23   38.45   38.43   38.34   38.29
      38.83   37.78   37.31   42.46                                
 
Event 4  Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Collins, TJ            Wright St.                NT   10:11.11          9  
      26.15   28.78   29.64   30.22   29.90   30.46   30.50   31.02
      30.89   30.94   31.13   31.44   31.14   30.88   31.58   31.44
      30.58   31.45   32.25   30.72                                
  2 Jajtner, Adam          Valpo-IN            10:16.93   10:40.03          4  
      27.30   30.19   30.65   30.57   31.05   31.78   31.58   32.07
      32.71   32.53   32.78   33.09   33.04   33.13   33.25   33.26
      33.05   32.95   32.99   32.06                                
 
Event 5  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Stevning, Erin         Wright St.                NT    1:58.18          9  
      27.85   29.74   30.21   30.38                                
  2 Majercik, Rachel       Valpo-IN                  NT    1:58.60          4  
      27.57   30.05   30.46   30.52                                
  3 Fuller, Jessica        Wright St.                NT    2:04.19          3  
      29.65   31.52   31.67   31.35                                
  4 Stepp, Carly           Wright St.                NT    2:04.22          2  
      29.21   31.52   32.05   31.44                                
  5 Shew, Kristy           Valpo-IN             2:05.15    2:08.61          1  
      29.58   32.11   33.47   33.45                                
  6 Thompson, Elizabet     Valpo-IN             2:04.63    2:10.88        
      30.08   33.12   34.08   33.60                                
 -- Real, Annelies         Valpo-IN             2:05.04   X2:11.99        
      29.96   33.18   34.05   34.80                                
 -- Black, Carolynn        Valpo-IN             2:10.97   X2:14.85        
      29.48   33.52   36.10   35.75                                
 -- Penninga, Alecia       Valpo-IN                  NT   X2:24.94        
      31.04   36.61   39.31   37.98                                
 
Event 6  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Peffer, Davynn         Wright St.                NT    1:43.82          9  
      24.78   26.13   26.02   26.89                                
  2 Demchuk, Nathan        Wright St.                NT    1:45.30          4  
      25.66   26.76   26.54   26.34                                
  3 Rippl, Matt            Wright St.                NT    1:50.30          3  
      25.94   27.96   28.37   28.03                                
  4 Patrick, Thomas        Valpo-IN                  NT    1:59.15          2  
      27.18   29.68   31.58   30.71                                
  5 Brewer, Nathan         Valpo-IN                  NT    2:04.79          1  
      27.40   30.44   32.87   34.08                                
  6 Shang, James           Valpo-IN             2:27.52    2:08.57        
      28.05   32.28   33.78   34.46                                
 
Event 7  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Cooper, Kelsey         Wright St.                NT      25.24          9  
  2 Krause, Jaclyn         Valpo-IN                  NT      25.34          4  
  3 Crabtree, Becky        Valpo-IN               24.58      25.37          3  
  4 Rickey, Laura          Valpo-IN               25.94      26.81          2  
 -- Martella, Kim          Wright St.                NT     X26.66        
 -- Lash, Mamie            Wright St.                NT     X26.67        
 -- Berg, Karen            Valpo-IN                  NT     X26.95        
 -- Coa, Jessica           Valpo-IN                  NT     X27.82        
 -- Lukas, Elspeth         Valpo-IN                  NT     X28.29        
 -- Snyder, Rachel         Valpo-IN                  NT     X31.24        
 -- Gerfen, Michelle       Valpo-IN                  NT        XNS        
 
Event 8  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Fisher, Zach           Wright St.                NT      20.85          9  
  2 Sikorski, Victor       Valpo-IN                  NT      22.35          4  
  3 Hunter, Austin         Valpo-IN                  NT      23.23          3  
  4 Hillmer, Ansel         Valpo-IN               24.43      23.98          2  
 -- Collins, TJ            Wright St.                NT     X21.78        
 -- Pelser, LeRoux         Wright St.                NT     X22.24        
 -- Howard, Patrick        Wright St.                NT     X22.84        
 -- Harkins, William       Wright St.                NT     X23.53        
 -- Shang, James           Valpo-IN               27.81     X27.06        
 -- Gonzorigt, Toshko      Valpo-IN               27.08     X28.00        
 
Event 9  Women 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Rubin, Ana             Wright St.                NT    2:14.15          9  
      29.52   36.18   38.42   30.03                                
  2 Dangremond, Shaunn     Valpo-IN             2:19.33    2:19.73          4  
      30.26   35.04   41.18   33.25                                
  3 Andracki, Amy          Valpo-IN             2:18.60    2:24.28          3  
      31.13   39.67   39.82   33.66                                
 -- Thornburg, Candace     Wright St.                NT   X2:17.31        
      28.54   36.05   40.66   32.06                                
 -- Merryfield, Taylor     Wright St.                NT   X2:21.21        
      31.61   37.96   39.92   31.72                                
 
Event 10  Men 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Cruickshank, Dave      Wright St.                NT    1:59.75          9  
      26.01   31.18   34.51   28.05                                
  2 Sivak, David           Valpo-IN                  NT    2:00.36          4  
      25.82   30.78   34.79   28.97                                
  3 Verage, Kyle           Valpo-IN             2:05.20    2:06.60          3  
      27.25   32.92   37.29   29.14                                
  4 Jajtner, Adam          Valpo-IN             2:05.59    2:10.09          2  
      27.75   33.78   39.69   28.87                                
 -- Radalia, Ethan         Wright St.                NT   X2:04.81        
      27.94   33.29   34.45   29.13                                
 -- Bond, Sam              Wright St.                NT   X2:09.20        
      28.07   34.43   36.61   30.09                                
 -- Munoz, Danny           Wright St.                NT        SCR        
 
Event 11  Women 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 DiMasso, Stevi         Wright St.                NT     205.95          9  
 
Event 12  Men 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Johnson, Corey         Wright St.                NT     279.37          9  
  2 Nettletom, Caleb       Wright St.                NT     269.17          4  
  3 Craft, Eddie           Wright St.                NT     241.35          3  
  4 Malone, Kurtis         Valpo-IN              226.30     201.75          2  
  5 Albers, Riley          Valpo-IN                  NT     167.40          1  
 
Event 13  Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kokot, Marta           Wright St.                NT      59.93          9  
      28.21   31.72                                                
  2 Majercik, Rachel       Valpo-IN             1:00.78    1:01.64          4  
      28.70   32.94                                                
  3 Young, Amy             Valpo-IN                  NT    1:05.71          3  
      30.16   35.55                                                
  4 Thompson, Elizabet     Valpo-IN             1:02.45    1:08.71          2  
      32.16   36.55                                                
 -- Jones, Hannah          Wright St.                NT   X1:01.59        
      29.46   32.13                                                
 -- Lash, Mamie            Wright St.                NT   X1:05.68        
      30.97   34.71                                                
 
Event 14  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Fisher, Zach           Wright St.                NT      50.44          9  
      23.52   26.92                                                
  2 Hillmer, Ansel         Valpo-IN               54.69      56.01          4  
      25.63   30.38                                                
  3 Brewer, Nathan         Valpo-IN                  NT    1:00.44          3  
      27.87   32.57                                                
  4 Patrick, Thomas        Valpo-IN                  NT    1:01.60          2  
      28.92   32.68                                                
 -- Roser, Hans            Wright St.                NT     X55.37        
      25.47   29.90                                                
 -- Rippl, Matt            Wright St.                NT     X55.43        
      25.52   29.91                                                
 -- Pelser, LeRoux         Wright St.                NT        SCR        
 
Event 15  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Krause, Jaclyn         Valpo-IN               53.88      55.15          9  
      27.18   27.97                                                
  2 Wieczerzak, Krysty     Wright St.                NT      55.55          4  
      26.78   28.77                                                
  3 Rickey, Laura          Valpo-IN               57.66      56.98          3  
      27.38   29.60                                                
  4 Stepp, Carly           Wright St.                NT    1:00.23          2  
      29.40   30.83                                                
  5 Fuller, Jessica        Wright St.                NT    1:00.30          1  
      29.35   30.95                                                
  6 Black, Carolynn        Valpo-IN             1:01.71    1:01.73        
      29.67   32.06                                                
 -- Lukas, Elspeth         Valpo-IN                  NT   X1:01.64        
      28.81   32.83                                                
 -- Penninga, Alecia       Valpo-IN                  NT   X1:04.55        
      29.93   34.62                                                
 -- Snyder, Rachel         Valpo-IN                  NT   X1:08.56        
      33.50   35.06                                                
 
Event 16  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Demchuk, Nathan        Wright St.                NT      48.79          9  
      24.01   24.78                                                
  2 Sikorski, Victor       Valpo-IN                  NT      49.00          4  
      23.82   25.18                                                
  3 McDaniel, Drew         Wright St.                NT      49.35          3  
      23.31   26.04                                                
  4 Hunter, Austin         Valpo-IN                  NT      51.37          2  
      24.13   27.24                                                
  5 Harkins, William       Wright St.                NT      53.06          1  
      25.79   27.27                                                
  6 Shang, James           Valpo-IN             1:05.00      56.70        
      26.63   30.07                                                
 
Event 17  Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Dangremond, Shaunn     Valpo-IN             1:02.82    1:03.51          9  
      30.61   32.90                                                
  2 Thornburg, Candace     Wright St.                NT    1:03.73          4  
      30.56   33.17                                                
  3 Reynolds, Kelli        Wright St.                NT    1:03.76          3  
      31.48   32.28                                                
  4 Lehan, Jenn            Wright St.                NT    1:05.55          2  
      31.29   34.26                                                
  5 Berg, Karen            Valpo-IN             1:04.66    1:05.61          1  
      31.40   34.21                                                
  6 Ferschl, Stephanie     Valpo-IN                  NT    1:13.79        
      36.05   37.74                                                
 
Event 18  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Peffer, Davynn         Wright St.                NT      55.09          9  
      27.41   27.68                                                
  2 Verage, Kyle           Valpo-IN               55.20      56.92          4  
      27.67   29.25                                                
  3 Sivak, David           Valpo-IN               57.79      59.70          3  
      29.04   30.66                                                
 -- Pelser, LeRoux         Wright St.                NT     X55.58        
      27.14   28.44                                                
 -- Cruickshank, Dave      Wright St.                NT        SCR        
 
Event 19  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Pipkorn, Molley        Wright St.                NT    5:08.09          9  
      27.22   30.02   30.88   30.98   31.25   31.41   31.82   31.53
      31.98   31.00                                                
  2 Arnold, Grace          Valpo-IN             5:20.83    5:28.09          4  
      29.19   31.76   32.74   32.90   33.25   33.57   33.55   33.74
      34.11   33.28                                                
  3 Ferschl, Stephanie     Valpo-IN             5:27.27    5:40.27          3  
      31.76   33.80   34.17   33.74   34.32   34.63   34.63   35.21
      34.24   33.77                                                
  4 Thompson, Elizabet     Valpo-IN                  NT    5:53.59          2  
      32.17   35.19   35.44   35.94   35.96   36.17   35.56   36.16
      36.05   34.95                                                
 -- Shew, Kristy           Valpo-IN                  NT   X5:41.27        
      30.25   34.00   34.85   35.23   35.02   34.82   34.56   34.32
      34.42   33.80                                                
 -- Black, Carolynn        Valpo-IN             5:47.10   X6:05.14        
      32.82   35.88   37.68   37.36   37.19   37.16   37.64   37.46
      36.50   35.45                                                
 
Event 20  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bey, Scott             Wright St.                NT    4:58.21          9  
      26.77   29.42   29.79   30.00   30.32   30.12   30.37   30.61
      30.25   30.56                                                
  2 Jajtner, Adam          Valpo-IN             4:58.06    5:02.30          4  
      26.87   29.72   30.56   30.73   31.05   30.66   31.40   31.42
      31.40   28.49                                                
  3 Trimpe, Trevor         Valpo-IN                  NT    5:14.64          3  
      27.16   29.75   30.74   31.33   31.04   31.72   32.71   32.98
      33.75   33.46                                                
 -- Botha, Hermanus        Wright St.                NT   X5:02.56        
      27.11   29.80   30.35   30.72   30.19   30.83   31.22   31.73
      31.33   29.28                                                
 -- Radalia, Ethan         Wright St.                NT        SCR        
 
Event 21  Women 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 DiMasso, Stevi         Wright St.                NT     225.22          9  
 
Event 22  Men 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Johnson, Corey         Wright St.                NT     283.87          9  
 -- Craft, Eddie           Wright St.                NT    X223.20        
 -- Nettletom, Caleb       Wright St.                NT    X273.75        
 
Event 23  Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ritzler, Samantha      Wright St.                NT    1:09.14          9  
      32.70   36.44                                                
  2 Andracki, Amy          Valpo-IN             1:07.51    1:11.45          4  
      33.79   37.66                                                
  3 Nam, Jennifer          Valpo-IN             1:15.97    1:17.29          3  
      35.58   41.71                                                
  4 Young, Amy             Valpo-IN             1:15.26    1:19.06          2  
      37.80   41.26                                                
 -- Rubin, Ana             Wright St.                NT   X1:09.59        
      33.26   36.33                                                
 -- Lehan, Jenn            Wright St.                NT   X1:13.06        
      34.44   38.62                                                
 
Event 24  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Radalia, Ethan         Wright St.                NT    1:02.54          9  
      29.55   32.99                                                
  2 Trimpe, Trevor         Valpo-IN                  NT    1:06.87          4  
      31.01   35.86                                                
  3 Gonzorigt, Toshko      Valpo-IN             1:18.72    1:15.97          3  
      34.76   41.21                                                
 -- Bond, Sam              Wright St.                NT   X1:05.23        
      30.91   34.32                                                
 -- Howard, Patrick        Wright St.                NT   X1:09.63        
      32.13   37.50                                                
 -- Munoz, Danny           Wright St.                NT        SCR        
 
Event 25  Women 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Valparaiso University Swimming-IN  'A'      3:42.77    3:42.42         11  
     1) Majercik, Rachel                2) Rickey, Laura                  
     3) Krause, Jaclyn                  4) Arnold, Grace                  
       26.25    55.10    26.86    56.37    26.75    55.61    26.78    55.34
  2 Wright State University  'A'                     NT    3:44.57          4  
     1) Cooper, Kelsey                  2) Reynolds, Kelli                
     3) Fuller, Jessica                 4) Martella, Kim                  
       26.00    53.78    26.09    54.79    28.77    59.55    26.80    56.45
  3 Wright State University  'C'                     NT    3:46.61          2  
     1) Pipkorn, Molley                 2) Kokot, Marta                   
     3) Jones, Hannah                   4) Ritzler, Samantha              
       26.56    54.54    25.95    54.28    27.66    57.12    28.65  1:00.67
  4 Wright State University  'B'                     NT    3:49.09        
     1) Wieczerzak, Krystyna            2) Stevning, Erin                 
     3) Stepp, Carly                    4) Merryfield, Taylor             
       26.79    55.07    26.50    55.35    29.03  1:00.33    27.83    58.34
  5 Valparaiso University Swimming-IN  'B'           NT    4:10.70        
     1) Nam, Jennifer                   2) Penninga, Alecia               
     3) Real, Annelies                  4) Gerfen, Michelle               
       30.14  1:03.77    30.03  1:05.16    28.37  1:01.07    28.35  1:00.70
 
Event 26  Men 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wright State University  'C'                     NT    3:15.76         11  
     1) Botha, Hermanus                 2) Rippl, Matt                    
     3) Bey, Scott                      4) Roser, Hans                    
       23.11    47.73    23.94    49.66    23.35    48.84    23.08    49.53
  2 Valparaiso University Swimming-IN  'A'      3:23.54    3:21.67          4  
     1) Jajtner, Adam                   2) Hunter, Austin                 
     3) Sivak, David                    4) Sikorski, Victor               
       25.01    51.11    23.86    50.90    23.88    50.85    23.52    48.81
  3 Valparaiso University Swimming-IN  'B'           NT    3:52.95          2  
     1) Hillmer, Ansel                  2) Shang, James                   
     3) Brewer, Nathan                  4) Gonzorigt, Toshko              
       25.52    54.51    26.65    57.15    26.77    57.50    29.14  1:03.79
 -- Wright State University  'B'                     NT   X3:20.02        
     1) Collins, TJ                     2) Pelser, LeRoux                 
     3) Cruickshank, Dave               4) Radalia, Ethan                 
       22.97    47.55    23.77    49.64    23.91    50.42    24.96    52.41
 -- Wright State University  'A'                     NT   X3:22.15        
     1) Fisher, Zach                    2) McDaniel, Drew                 
     3) Howard, Patrick                 4) Harkins, William               
       23.03    48.22    23.27    50.19    24.19    52.34    24.50    51.40
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 26                    
 
  1. Wright State University             129   2. Valparaiso University Swimming       87
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 26                     
 
  1. Wright State University             143   2. Valparaiso University Swimming       72

W Golf Crusader/Jaguar Challenge Valparaiso, Ind. (The Course at Aberdeen)
Apr 13 2nd/6 (657); 5th/6 (692)
M Golf Bluegrass Invitational Lexington, Ky. (University Club Big Blue Course)
Apr 13 t-6th/13 (895)
Softball Cleveland State 6 8 inn.
Apr 13 Valpo 7
W Tennis Valpo 1 Rochester, Mich.
Apr 13 Oakland 6
M Tennis Valpo 1 Notre Dame, Ind.
Apr 13 #12 Notre Dame 6
W Tennis Valpo 0 Chicago, Ill.
Apr 14 Chicago State 7
M Tennis Valpo 7 Homewood, Ill.
Apr 15 Chicago State 0
Baseball Valpo CCD
Apr 15 Toledo
M Track Cougar Invitational River Forest, Ill.
Apr 17 No Team Score
W Track Cougar Invitational River Forest, Ill.
Apr 17 No Team Score
Baseball Valpo 4 Milwaukee, Wis.
Apr 17 Milwaukee 0
M Tennis Youngstown State 1 Valpo Tennis Complex
Apr 18 Valpo 6
Baseball Valpo 0 Milwaukee, Wis.
Apr 18 Milwaukee 3
Softball Oakland 3 VU Softball Field
Apr 18 Valpo 11
W Tennis Youngstown State 7 Valpo Tennis Complex
Apr 18 Valpo 0
M Golf Wolfpack Spring Open Raleigh, N.C. (Lonnie Poole Golf Course)
Apr 19 CCD
M Track DePaul Invitational Chicago, Ill.
Apr 19 2nd/3 (191)
W Track DePaul Invitational Chicago, Ill.
Apr 19 3rd/5 (82)
W Tennis Cleveland State 7 Valpo Tennis Complex
Apr 19 Valpo 0
Softball Oakland 1 VU Softball Field
Apr 19 Valpo 2
Baseball Valpo 0 Milwaukee, Wis.
Apr 19 Milwaukee 5
Softball Oakland 4 8 inn.
Apr 19 Valpo 2
M Tennis Cleveland State 5 Valpo Tennis Complex
Apr 19 Valpo 2
M Golf Wolfpack Spring Open Raleigh, N.C. (Lonnie Poole Golf Course)
Apr 20 12th/15 (314)
Baseball Kalamazoo 3 Emory G. Bauer Field
Apr 21 Valpo 10
Baseball Ohio Northern 2 Emory G. Bauer Field
Apr 22 Valpo 1
Softball Valpo 3 Macomb, Ill.
Apr 22 Western Illinois 1
Softball Valpo 5 Macomb, Ill.
Apr 22 Western Illinois 4
Softball Valpo Notre Dame, Ind.
Apr 24, 5:00 p.m. #21/21 Notre Dame
W Golf Horizon League Championship Howey in the Hills, Fla. (Mission Inn Resort & Club)
Apr 25
M Golf Horizon League Championship Howey in the Hills, Fla. (Mission Inn Resort & Club)
Apr 25
W Track Miami (Ohio) Invitational Oxford, Ohio
Apr 25
M Track Miami (Ohio) Invitational Oxford, Ohio
Apr 25
M Tennis Valpo Ann Arbor, Mich.
Apr 25, 2:00 p.m. UIC
Baseball UIC Emory G. Bauer Field
Apr 25, 3:00 p.m. Valpo
M Tennis Valpo Ann Arbor, Mich.
Apr 26, 3:00 p.m. Horizon League Tournament
M Track Miami (Ohio) Invitational Oxford, Ohio
Apr 26
W Track Miami (Ohio) Invitational Oxford, Ohio
Apr 26
M Golf Horizon League Championship Howey in the Hills, Fla. (Mission Inn Resort & Club)
Apr 26
W Golf Horizon League Championship Howey in the Hills, Fla. (Mission Inn Resort & Club)
Apr 26
Baseball UIC Emory G. Bauer Field
Apr 26, 12:00 p.m. Valpo
Softball Valpo Dayton, Ohio
Apr 26, 12:00 p.m. Wright State
Softball Valpo Dayton, Ohio
Apr 26, 2:00 p.m. Wright State
M Tennis Valpo Ann Arbor, Mich.
Apr 27, 2:00 p.m. Horizon League Tournament
W Golf Horizon League Championship Howey in the Hills, Fla. (Mission Inn Resort & Club)
Apr 27
M Golf Horizon League Championship Howey in the Hills, Fla. (Mission Inn Resort & Club)
Apr 27
Softball Valpo Dayton, Ohio
Apr 27, 12:00 p.m. Wright State
Baseball UIC Emory G. Bauer Field
Apr 27, 12:00 p.m. Valpo
Baseball Western Michigan Emory G. Bauer Field
Apr 29, 3:00 p.m. Valpo
Softball IUPUI VU Softball Field
Apr 29, 3:00 p.m. Valpo
Softball IUPUI VU Softball Field
Apr 29, 5:00 p.m. Valpo
Baseball Chicago State Emory G. Bauer Field
Apr 30, 3:00 p.m. Valpo
Softball Valpo Bloomington, Ind.
Apr 30, 3:00 p.m. Indiana (resumption of suspended game)
Softball Valpo Bloomington, Ind.
Apr 30, 4:00 p.m. Indiana
W Track Horizon League Outdoor Championships Youngstown, Ohio
May 2
M Track Horizon League Outdoor Championships Youngstown, Ohio
May 2
Baseball Oakland Emory G. Bauer Field
May 2, 3:00 p.m. Valpo
M Track Horizon League Outdoor Championships Youngstown, Ohio
May 3
W Track Horizon League Outdoor Championships Youngstown, Ohio
May 3
Baseball Oakland Emory G. Bauer Field
May 3, 12:00 p.m. Valpo
Softball Valpo Green Bay, Wis.
May 3, 1:00 p.m. Green Bay
Softball Valpo Green Bay, Wis.
May 3, 3:00 p.m. Green Bay