Official Athletic Site of the Valparaiso University Crusaders

Licensed to Powel Crosley Jr. YMCA HY-TEK's MEET MANAGER 3.0 11/5/2010 08:11 PM
                         WSU Valpo Butler - 11/5/2010                          
                                    Results                                    
 
Event 2  Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wright State University-OH  'A'                        NT    1:39.79  
     1) Ventosa, Tony 19                2) Weitzel, Scott N 20            
     3) Downing, Chris J 20             4) Botha, Hermanus 21             
       25.84    28.66    24.11    21.18                                    
  2 Wright State University-OH  'B'                        NT    1:40.70  
     1) Carroo, Sean M 19               2) Roser, Hans P 21               
     3) Carnell, Adam D 19              4) Wynn, Ben D 18                 
       25.87    27.49    24.86    22.48                                    
  3 Valparaiso University Swimming-IN  'A'            1:36.32    1:42.92  
     1) Cox, Alex                       2) Trimpe, Trevor                 
     3) Fedde, Kevin                    4) Wegehaupt, Tate                
       27.86    27.83    25.11    22.12                                    
 
Event 4  Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Grzebala, Pawel           20 Wright State-OH           NT   10:06.52  
      27.39   29.60   30.20   30.77   30.71   30.65   30.66   30.55
      30.62   30.64   30.53   30.86   30.84   30.73   30.43   30.37
      30.34   30.41   30.50   29.72                                
  2 Aguilar, Guillermo           Valpo-IN            10:45.29   10:45.83  
      28.37   30.23   31.13   31.75   31.82   32.14   32.07   32.41
      33.07   33.03   32.54   32.36   32.51   32.60   33.04   33.22
      33.12   33.94   33.62   32.86                                
  3 Booth, Steve                 Valpo-IN            10:42.94   11:12.55  
      30.04   33.13   33.64   34.26   34.38   34.14   33.90   33.97
      34.39   34.00   34.19   34.48   33.61   33.65   33.05   33.58
      34.11   33.67   33.78   32.58                                
 
Event 6  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carnell, Adam D           19 Wright State-OH           NT    1:46.65  
      25.07   27.08   27.25   27.25                                
  2 Sivak, David                 Valpo-IN             1:48.11    1:48.14  
      25.89   28.20   26.86   27.19                                
  3 Wynn, Ben D               18 Wright State-OH           NT    1:53.86  
      26.60   28.64   29.32   29.30                                
  4 Patrick, Thomas              Valpo-IN             1:52.68    2:01.84  
      27.65   30.34   32.14   31.71                                
 
Event 8  Men 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ventosa, Tony             19 Wright State-OH           NT      25.82  
  2 Grzebala, Pawel           20 Wright State-OH           NT      25.86  
  3 Fedde, Kevin                 Valpo-IN               28.11      28.05  
  4 Jones, Ian                   Valpo-IN                  NT      33.12  
 
Event 10  Men 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Radalia, Ethan R          20 Wright State-OH           NT      29.37  
  2 Weitzel, Scott N          20 Wright State-OH           NT      29.52  
  3 Simons, Travis               Valpo-IN                  NT      30.64  
  4 Harris, Alexander            Valpo-IN                  NT      31.74  
  5 Ganzorigt, Toshko            Valpo-IN                  NT      33.35  
 
Event 12  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Downing, Chris J          20 Wright State-OH           NT      54.21  
      24.97   29.24                                                
  2 Bond, Sam J               21 Wright State-OH           NT      57.38  
      26.44   30.94                                                
  3 Aguilar, Guillermo           Valpo-IN               56.72      58.16  
      28.06   30.10                                                
  4 Jones, Ian                   Valpo-IN                  NT    1:01.30  
      28.35   32.95                                                
 
Event 14  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Botha, Hermanus           21 Wright State-OH           NT      21.80  
  2 Cox, Alex                    Valpo-IN               22.69      23.60  
  3 Deghi, Russell               Valpo-IN                  NT      24.02  
  4 Rudolf, Chris                Valpo-IN                  NT      24.37  
  5 Ganzorigt, Toshko            Valpo-IN               26.68      27.10  
 -- Roser, Hans P             21 Wright State-OH           NT     X23.72  
 
Event 18  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Grzebala, Pawel           20 Wright State-OH           NT      49.07  
      24.17   24.90                                                
  2 Cox, Alex                    Valpo-IN                  NT      53.67  
      24.97   28.70                                                
  3 Patrick, Thomas              Valpo-IN               51.02      54.21  
      26.01   28.20                                                
  4 Rudolf, Chris                Valpo-IN                  NT      55.11  
      26.67   28.44                                                
 -- Carroo, Sean M            19 Wright State-OH           NT     X52.01  
      24.87   27.14                                                
 
Event 20  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ventosa, Tony             19 Wright State-OH           NT      55.16  
      27.36   27.80                                                
  2 Sivak, David                 Valpo-IN                  NT      55.54  
      27.38   28.16                                                
  3 Deghi, Russell               Valpo-IN                  NT    1:00.36  
      28.69   31.67                                                
 -- Downing, Chris J          20 Wright State-OH           NT     X59.66  
      29.04   30.62                                                
 
Event 22  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Roser, Hans P             21 Wright State-OH           NT    1:01.38  
      28.81   32.57                                                
  2 Wegehaupt, Tate              Valpo-IN               59.95    1:01.85  
      28.80   33.05                                                
  3 Harris, Alexander            Valpo-IN                  NT    1:06.99  
      31.97   35.02                                                
  4 Ganzorigt, Toshko            Valpo-IN             1:14.50    1:13.56  
      34.19   39.37                                                
 -- Weitzel, Scott N          20 Wright State-OH           NT   X1:04.66  
      30.08   34.58                                                
 -- Bond, Sam J               21 Wright State-OH           NT   X1:05.37  
      31.23   34.14                                                
 
Event 24  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Trimpe, Trevor               Valpo-IN             4:46.73    4:58.37  
      28.17   29.54   30.23   30.53   30.93   30.58   29.38   29.66
      29.77   29.58                                                
  2 Wynn, Ben D               18 Wright State-OH           NT    5:04.59  
      28.23   29.77   30.22   30.64   30.51   30.94   30.60   31.16
      31.61   30.91                                                
  3 Radalia, Ethan R          20 Wright State-OH           NT    5:11.77  
      27.60   29.76   30.31   31.12   31.22   31.63   32.13   32.60
      32.57   32.83                                                
  4 Booth, Steve                 Valpo-IN             5:07.08    5:34.27  
      29.34   32.85   33.47   33.74   33.35   34.33   34.08   34.55
      35.09   33.47                                                
 
Event 26  Men 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fedde, Kevin                 Valpo-IN                  NT      25.46  
  2 Carnell, Adam D           19 Wright State-OH           NT      25.49  
  3 Bond, Sam J               21 Wright State-OH           NT      26.35  
  4 Jones, Ian                   Valpo-IN                  NT      26.56  
  5 Rudolf, Chris                Valpo-IN                  NT      27.16  
  6 Patrick, Thomas              Valpo-IN                  NT      27.21  
 
Event 30  Men 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Botha, Hermanus           21 Wright State-OH           NT    1:58.74  
      26.47   30.97   34.95   26.35                                
  2 Downing, Chris J          20 Wright State-OH           NT    2:06.13  
      26.23   32.70   38.12   29.08                                
  3 Weitzel, Scott N          20 Wright State-OH           NT    2:07.33  
      27.53   32.45   36.85   30.50                                
  4 Harris, Alexander            Valpo-IN             2:13.50    2:13.17  
      29.19   35.30   36.87   31.81                                
  5 Aguilar, Guillermo           Valpo-IN                  NT    2:15.93  
      28.33   36.96   41.22   29.42                                
  6 Booth, Steve                 Valpo-IN             2:23.54    2:25.34  
      30.24   38.38   44.72   32.00                                
 
Event 32  Men 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wright State University-OH  'A'                        NT    7:14.37  
     1) Grzebala, Pawel 20              2) Wynn, Ben D 18                 
     3) Carnell, Adam D 19              4) Botha, Hermanus 21             
       24.74    51.48  1:19.10  1:46.19    25.87    55.27  1:26.28  1:56.89
       24.49    52.17  1:20.32  1:48.15    23.54    49.52  1:16.24  1:43.14
  2 Valparaiso University Swimming-IN  'A'            7:10.35    7:26.54  
     1) Trimpe, Trevor                  2) Wegehaupt, Tate                
     3) Sivak, David                    4) Deghi, Russell                 
       26.43    54.93  1:23.71  1:52.12    25.13    54.03  1:22.49  1:50.34
       24.31    51.98  1:19.76  1:47.60    25.00    54.07  1:24.86  1:56.48
  3 Wright State University-OH  'B'                        NT    7:36.91  
     1) Ventosa, Tony 19                2) Carroo, Sean M 19              
     3) Roser, Hans P 21                4) Radalia, Ethan R 20            
       26.37    55.31  1:25.45  1:55.42    25.57    53.81  1:22.86  1:52.18
       25.18    53.56  1:22.93  1:52.48    25.97    55.50  1:26.13  1:56.83

M Soccer Lake Forest Brown Field
Aug 23, 11:00 a.m. Valpo
M Soccer Lewis Brown Field
Aug 25, 7:00 p.m. Valpo
Football Valpo Macomb, Ill.
Aug 28, 6:00 p.m. Western Illinois
Volleyball Valpo Durham, N.C.
Aug 29, 3:00 p.m. Wofford
M Soccer Valpo Raleigh, N.C.
Aug 29, 6:00 p.m. North Carolina State
Volleyball Valpo Durham, N.C.
Aug 30, 2:00 p.m. Campbell
Volleyball Valpo Durham, N.C.
Aug 30, 6:00 p.m. North Carolina Central
M Soccer Valpo Davidson, N.C.
Aug 31, 3:00 p.m. Davidson
Volleyball IUPUI ARC
Sep 3, 7:00 p.m. Valpo
Volleyball Valpo Brookings, S.D.
Sep 5, 10:00 a.m. UMKC
Volleyball Valpo Brookings, S.D.
Sep 5, 5:00 p.m. Stephen F. Austin
W CC Crusader Open Sunset Hills Farm
Sep 5, 5:00 p.m.
M CC Crusader Open Sunset Hills Farm
Sep 5, 5:45 p.m.
Volleyball Valpo Brookings, S.D.
Sep 6, 2:00 p.m. South Dakota State
Football Saint Joseph's (Ind.) Brown Field
Sep 6, 7:00 p.m. Valpo
M Soccer Valpo Indianapolis, Ind.
Sep 9, 6:00 p.m. Butler