Official Athletic Site of the Valparaiso University Crusaders
 
Licensed to Valparaiso University     Hy-Tek's Meet Manager 10/27/2007 02:34 PM
                    Valparaiso vs. Wright State University                     
                           Athletic Recreation Center                           
                                    Results  
 
Women - Team Rankings - Through Event 32                    
   1. Wright State                       136   2. Valparaiso University Swimming      77
Men - Team Rankings - Through Event 32                     
  1. Wright State                        138   2. Valparaiso University Swimming       66
                                  
 
Event 1  Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wright State  'A'                                      NT    1:50.59   11  
     1) Cooper, Kelsey                  2) Weidert, Jessica               
     3) Thornburg, Candace              4) Hagen, Jenny                   
                  28.15       59.15 (31.00)     1:26.03 (26.88)     1:50.59 (24.56)
  2 Valparaiso University Swimming-IN  'A'            1:51.60    1:50.69    4  
     1) Dangremond, Shaunna FR          2) Andracki, Amy FR               
     3) Majercik, Rachel SO             4) Krause, Jaclyn SO              
                  29.53     1:00.48 (30.95)     1:26.64 (26.16)     1:50.69 (24.05)
  3 Wright State  'B'                                      NT    1:53.50    2  
     1) Lehan, Jenn                     2) Martella, Kim                  
     3) Reynolds, Kelli                 4) Schmidt, Kassie                
                  29.65     1:01.69 (32.04)     1:28.87 (27.18)     1:53.50 (24.63)
 -- Valparaiso University Swimming-IN  'B'                 NT   X2:02.99  
     1) Bugenshe, Elise SO              2) Young, Amy SO                  
     3) Rickey, Laura FR                4) Shew, Kristy SO                
                  30.93     1:06.34 (35.41)     1:35.89 (29.55)     2:02.99 (27.10)
 -- Valparaiso University Swimming-IN  'C'                 NT   X2:04.88  
     1) Berg, Karen SO                  2) Nam, Jennifer SO               
     3) Rader, Katie SO                 4) Ferschl, Stephanie FR          
                  30.03     1:05.76 (35.73)     1:38.48 (32.72)     2:04.88 (26.40)
 
Event 2  Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wright State  'A'                                      NT    1:36.64   11  
     1) Eckstein, Aaron                 2) Parker, Graham                 
     3) Belew, Micah                    4) Pelser, LeRoux                 
                  25.16       52.14 (26.98)     1:15.40 (23.26)     1:36.64 (21.24)
  2 Wright State  'B'                                      NT    1:38.82    4  
     1) Demchuk, Nathan                 2) Roser, Hans                    
     3) Fisher, Zach                    4) Collins, TJ                    
                  25.59       53.79 (28.20)     1:16.82 (23.03)     1:38.82 (22.00)
  3 Valparaiso University Swimming-IN  'A'            1:45.68    1:45.33    2  
     1) Verage, Kyle JR                 2) Lennan, Skyler FR              
     3) Hillmer, Ansel JR               4) Meals, Dan SO                  
                  26.35       57.45 (31.10)     1:22.24 (24.79)     1:45.33 (23.09)
 -- Valparaiso University Swimming-IN  'B'                 NT   X1:54.69  
     1) Sivak, David FR                 2) Gonzorigt, Toshko FR           
     3) Schuchhardt, Matt JR            4) Shang, James FR                
                  26.61     1:02.65 (36.04)     1:26.83 (24.18)     1:54.69 (27.86)
 
Event 3  Women 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tafur, Vicky                 Raiders                   NT   10:43.50    9  
                  29.59     1:01.60 (32.01)     1:33.72 (32.12)     2:06.25 (32.53)
        2:38.36 (32.11)     3:10.65 (32.29)     3:42.99 (32.34)     4:15.55 (32.56)
        4:47.12 (31.57)     5:19.41 (32.29)     5:51.78 (32.37)     6:24.54 (32.76)
        6:56.88 (32.34)     7:29.53 (32.65)     8:01.92 (32.39)     8:34.64 (32.72)
        9:07.11 (32.47)     9:39.76 (32.65)    10:11.89 (32.13)    10:43.50 (31.61)
  2 Stepp, Carly                 Raiders                   NT   10:48.53    4  
                  29.62     1:01.62 (32.00)     1:33.70 (32.08)     2:06.02 (32.32)
        2:38.55 (32.53)     3:11.24 (32.69)     3:43.86 (32.62)     4:16.34 (32.48)
        4:49.07 (32.73)     5:21.91 (32.84)     5:54.63 (32.72)     6:27.30 (32.67)
        7:00.09 (32.79)     7:32.98 (32.89)     8:05.77 (32.79)     8:38.35 (32.58)
        9:11.03 (32.68)     9:43.84 (32.81)    10:16.55 (32.71)    10:48.53 (31.98)
  3 Fuller, Jessica              Raiders                   NT   10:54.02    3  
                  30.69     1:03.04 (32.35)     1:35.88 (32.84)     2:08.65 (32.77)
        2:41.51 (32.86)     3:14.59 (33.08)     3:47.54 (32.95)     4:20.42 (32.88)
        4:53.60 (33.18)     5:27.15 (33.55)     5:59.98 (32.83)     6:32.83 (32.85)
        7:05.80 (32.97)     7:39.02 (33.22)     8:11.76 (32.74)     8:44.21 (32.45)
        9:16.88 (32.67)     9:49.42 (32.54)    10:22.17 (32.75)    10:54.02 (31.85)
  4 Ferschl, Stephanie        FR Valpo-IN            11:10.38   11:14.72    2  
                  30.45     1:02.65 (32.20)     1:35.37 (32.72)     2:08.40 (33.03)
        2:41.86 (33.46)     3:15.63 (33.77)     3:49.47 (33.84)     4:23.60 (34.13)
        4:57.88 (34.28)     5:32.09 (34.21)     6:06.40 (34.31)     6:40.80 (34.40)
        7:14.93 (34.13)     7:49.17 (34.24)     8:23.33 (34.16)     8:58.00 (34.67)
        9:32.77 (34.77)    10:07.21 (34.44)    10:41.71 (34.50)    11:14.72 (33.01)
  5 Cissell, Katie            SO Valpo-IN            11:40.42   11:39.86    1  
                  30.52     1:04.26 (33.74)     1:39.05 (34.79)     2:13.59 (34.54)
        2:48.80 (35.21)     3:23.65 (34.85)     3:58.82 (35.17)     4:34.33 (35.51)
        5:09.43 (35.10)     5:45.59 (36.16)     6:21.22 (35.63)     6:57.00 (35.78)
        7:32.65 (35.65)     8:08.35 (35.70)     8:43.90 (35.55)     9:19.47 (35.57)
        9:54.98 (35.51)    10:30.45 (35.47)    11:05.77 (35.32)    11:39.86 (34.09)
  6 McCallum, Jessica         FR Valpo-IN                  NT   12:30.07  
                  32.35     1:08.18 (35.83)     1:44.94 (36.76)     2:22.72 (37.78)
        3:00.49 (37.77)     3:38.21 (37.72)     4:15.32 (37.11)     4:53.25 (37.93)
        5:31.39 (38.14)     6:09.36 (37.97)     6:47.48 (38.12)     7:25.55 (38.07)
        8:03.87 (38.32)     8:41.96 (38.09)     9:19.95 (37.99)     9:57.84 (37.89)
       10:36.18 (38.34)    11:14.42 (38.24)    11:52.82 (38.40)    12:30.07 (37.25)
 
Event 4  Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Demchuk, Nathan              Raiders                   NT    9:48.13    9  
                  26.67       55.70 (29.03)     1:24.95 (29.25)     1:54.40 (29.45)
        2:24.17 (29.77)     2:53.42 (29.25)     3:22.81 (29.39)     3:52.16 (29.35)
        4:21.60 (29.44)     4:51.27 (29.67)     5:21.18 (29.91)     5:50.98 (29.80)
        6:21.01 (30.03)     6:50.65 (29.64)     7:20.51 (29.86)     7:50.60 (30.09)
        8:20.91 (30.31)     8:50.45 (29.54)     9:19.80 (29.35)     9:48.13 (28.33)
  2 Jajtner, Adam             JR Valpo-IN            10:21.50   10:18.70    4  
                  26.89       56.25 (29.36)     1:26.57 (30.32)     1:57.51 (30.94)
        2:27.89 (30.38)     2:58.61 (30.72)     3:29.68 (31.07)     4:00.47 (30.79)
        4:31.87 (31.40)     5:03.50 (31.63)     5:34.77 (31.27)     6:06.17 (31.40)
        6:37.54 (31.37)     7:09.21 (31.67)     7:40.97 (31.76)     8:12.41 (31.44)
        8:44.74 (32.33)     9:16.52 (31.78)     9:48.38 (31.86)    10:18.70 (30.32)
  3 Rippl, Matt                  Raiders                   NT   10:37.17    3  
                  27.39       57.72 (30.33)     1:29.27 (31.55)     2:01.02 (31.75)
        2:33.13 (32.11)     3:05.42 (32.29)     3:37.65 (32.23)     4:09.96 (32.31)
        4:42.54 (32.58)     5:14.84 (32.30)     5:47.52 (32.68)     6:20.32 (32.80)
        6:53.21 (32.89)     7:25.80 (32.59)     7:58.09 (32.29)     8:30.35 (32.26)
        9:02.64 (32.29)     9:35.41 (32.77)    10:06.65 (31.24)    10:37.17 (30.52)
 
Event 5  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Czoch, Brittiany             Raiders                   NT    1:59.97    9  
                  28.08       58.44 (30.36)     1:29.31 (30.87)     1:59.97 (30.66)
  2 Martinez, Catalina           Raiders                   NT    2:00.86    4  
                  28.60       58.87 (30.27)     1:30.05 (31.18)     2:00.86 (30.81)
  3 Briggs, Cara                 Raiders                   NT    2:02.76    3  
                  27.72       58.56 (30.84)     1:30.61 (32.05)     2:02.76 (32.15)
  4 Cissell, Katie            SO Valpo-IN                  NT    2:09.45    2  
                  29.39     1:02.38 (32.99)     1:36.71 (34.33)     2:09.45 (32.74)
  5 Shew, Kristy              SO Valpo-IN             2:05.15    2:09.51    1  
                  28.67     1:00.46 (31.79)     1:34.36 (33.90)     2:09.51 (35.15)
  6 Black, Carolynn           FR Valpo-IN             2:10.97    2:13.57  
                  29.44     1:03.29 (33.85)     1:38.88 (35.59)     2:13.57 (34.69)
 
Event 6  Mixed 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McCallum, Jessica         FR Valpo-IN                  NT    2:16.55  
                  31.25     1:05.67 (34.42)     1:41.26 (35.59)     2:16.55 (35.29)
  2 Penninga, Emily           FR Valpo-IN                  NT    2:18.03  
                  31.02     1:06.22 (35.20)     1:42.61 (36.39)     2:18.03 (35.42)
 
Event 7  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Thompson, Warren             Raiders                   NT    1:46.44    9  
                  24.34       50.98 (26.64)     1:18.36 (27.38)     1:46.44 (28.08)
  2 Lang, Scott                  Raiders                   NT    1:48.21    4  
                  25.20       52.44 (27.24)     1:20.10 (27.66)     1:48.21 (28.11)
  3 Reolfi, Joe                  Raiders                   NT    1:50.22    3  
                  24.83       52.56 (27.73)     1:21.57 (29.01)     1:50.22 (28.65)
  4 Edwards, Blake            SO Valpo-IN             1:51.57    1:52.28    2  
                  24.81       52.27 (27.46)     1:22.07 (29.80)     1:52.28 (30.21)
  5 Standen, Edward           SR Valpo-IN             2:03.19    2:01.35    1  
                  26.77       57.40 (30.63)     1:29.23 (31.83)     2:01.35 (32.12)
  6 Shang, James              FR Valpo-IN             2:27.52    2:34.32  
                  30.09                             1:48.38 ( )     2:34.32 (45.94)
 
Event 8  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cooper, Kelsey               Raiders                   NT      24.73    9  
  2 Crabtree, Becky           FR Valpo-IN               25.07      24.99    4  
  3 Martella, Kim                Raiders                   NT      26.56    3  
  4 Lehan, Jenn                  Raiders                   NT      26.63    2  
  5 Smethurst, Katlyn         SO Valpo-IN                  NT      26.68    1  
  6 Rickey, Laura             FR Valpo-IN               26.55      27.22  
 
Event 9  Mixed 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dangremond, Shaunna       FR Valpo-IN                  NT      26.53  
  2 Nam, Jennifer             SO Valpo-IN                  NT      26.58  
 
Event 10  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fisher, Zach                 Raiders                   NT      21.68    9  
  2 Pelser, LeRoux               Raiders                   NT      21.92    4  
  3 Sivak, David              FR Valpo-IN               22.15      22.47    3  
  4 Schuchhardt, Matt         JR Valpo-IN               23.61      22.75    2  
  5 Howard, Patrick              Raiders                   NT      22.82    1  
  6 Meals, Dan                SO Valpo-IN               23.28      23.47  
 
Event 11  Women 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wieczerzak, Krystyna         Raiders                   NT    4:33.96    9  
                  28.78     1:02.86 (34.08)     1:35.02 (32.16)     2:07.70 (32.68)
        2:49.66 (41.96)     3:31.37 (41.71)     4:02.51 (31.14)     4:33.96 (31.45)
  2 Stevning, Erin               Raiders                   NT    4:52.58    4  
                  30.56     1:05.68 (35.12)     1:42.40 (36.72)     2:19.48 (37.08)
        3:01.58 (42.10)     3:44.28 (42.70)     4:18.67 (34.39)     4:52.58 (33.91)
  3 Cox, Stephanie               Raiders                   NT    4:54.18    3  
                  31.57     1:07.57 (36.00)     1:46.84 (39.27)     2:26.27 (39.43)
        3:07.37 (41.10)     3:50.19 (42.82)     4:22.93 (32.74)     4:54.18 (31.25)
  4 Thompson, Elizabeth       SO Valpo-IN                  NT    4:57.15    2  
                  29.12     1:03.09 (33.97)     1:42.27 (39.18)     2:19.82 (37.55)
        3:04.17 (44.35)     3:49.88 (45.71)     4:23.36 (33.48)     4:57.15 (33.79)
  5 Arnold, Grace             FR Valpo-IN                  NT    5:03.86    1  
                  31.90     1:09.87 (37.97)     1:48.52 (38.65)     2:26.82 (38.30)
        3:09.97 (43.15)     3:53.51 (43.54)     4:29.21 (35.70)     5:03.86 (34.65)
  6 Rader, Katie              SO Valpo-IN                  NT    5:39.59  
                  34.47     1:14.10 (39.63)     1:56.82 (42.72)     2:38.53 (41.71)
        3:30.79 (52.26)     4:23.44 (52.65)     5:01.92 (38.48)     5:39.59 (37.67)
 
Event 12  Men 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cruickshank, Dave            Raiders                   NT    4:16.05    9  
                  26.95       58.25 (31.30)     1:31.62 (33.37)     2:04.09 (32.47)
        2:40.86 (36.77)     3:17.45 (36.59)     3:46.60 (29.15)     4:16.05 (29.45)
  2 Parker, Graham               Raiders                   NT    4:18.91    4  
                  27.51       58.50 (30.99)     1:34.21 (35.71)     2:08.45 (34.24)
        2:43.53 (35.08)     3:19.17 (35.64)     3:48.63 (29.46)     4:18.91 (30.28)
  3 Roser, Hans                  Raiders                   NT    4:26.63    3  
                  27.47       58.94 (31.47)     1:35.34 (36.40)     2:11.21 (35.87)
        2:47.30 (36.09)     3:24.35 (37.05)     3:56.01 (31.66)     4:26.63 (30.62)
  4 Jajtner, Adam             JR Valpo-IN                  NT    4:28.91    2  
                  27.87     1:00.20 (32.33)     1:35.07 (34.87)     2:09.87 (34.80)
        2:49.62 (39.75)     3:29.86 (40.24)     4:00.00 (30.14)     4:28.91 (28.91)
  5 Lennan, Skyler            FR Valpo-IN                  NT    4:36.93    1  
                  29.05     1:03.84 (34.79)     1:38.35 (34.51)     2:12.94 (34.59)
        2:52.36 (39.42)     3:33.03 (40.67)     4:05.83 (32.80)     4:36.93 (31.10)
  6 Hillmer, Ansel            JR Valpo-IN                  NT    4:47.02  
                  26.50       58.35 (31.85)     1:37.08 (38.73)     2:14.58 (37.50)
        2:57.75 (43.17)     3:41.77 (44.02)     4:14.72 (32.95)     4:47.02 (32.30)
 
Event 13  Women 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Orwick, Anna              SO Valpo-IN              196.30     193.15    9  
  2 Niggemyer, Beth           SO Valpo-IN              109.60     129.00    4  
 -- DiMasso, Stevi               Raiders                   NT    X201.55  
 
Event 14  Men 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Malone, Kurtis            FR Valpo-IN              222.60     226.20    9  
 -- Nettleton, Caleb             Raiders                   NT    X224.54  
 -- Johnson, Corey               Raiders                   NT    X224.70  
 -- Craft, Eddie                 Raiders                   NT    X230.25  
 
Event 15  Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Reynolds, Kelli              Raiders                   NT      59.98    9  
                  28.28       59.98 (31.70)                                        
  2 Majercik, Rachel          SO Valpo-IN             1:00.78    1:01.61    4  
                  28.46     1:01.61 (33.15)                                        
  3 Hagen, Jenny                 Raiders                   NT    1:01.70    3  
                  29.23     1:01.70 (32.47)                                        
  4 Briggs, Cara                 Raiders                   NT    1:02.15    2  
                  29.43     1:02.15 (32.72)                                        
  5 Andracki, Amy             FR Valpo-IN                  NT    1:02.34    1  
                  29.41     1:02.34 (32.93)                                        
  6 Thompson, Elizabeth       SO Valpo-IN                  NT    1:02.46  
                  29.12     1:02.46 (33.34)                                        
 
Event 16  Mixed 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rickey, Laura             FR Valpo-IN                  NT    1:08.27  
                  31.25     1:08.27 (37.02)                                        
  2 Rader, Katie              SO Valpo-IN                  NT    1:17.89  
                  33.57     1:17.89 (44.32)                                        
 
Event 17  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fisher, Zach                 Raiders                   NT      52.14    9  
                  24.51       52.14 (27.63)                                        
  2 Hillmer, Ansel            JR Valpo-IN               55.27      54.69    4  
                  25.40       54.69 (29.29)                                        
  3 Gaik, Jeff                   Raiders                   NT      54.71    3  
                  25.66       54.71 (29.05)                                        
  4 Schuchhardt, Matt         JR Valpo-IN               59.92      56.14    2  
                  25.95       56.14 (30.19)                                        
  5 Seuch, Nick                  Raiders                   NT      56.21    1  
                  25.86       56.21 (30.35)                                        
  6 Geibel, Andrew            SO Valpo-IN                  NT    1:08.28  
                  30.54     1:08.28 (37.74)                                        
 
Event 18  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Krause, Jaclyn            SO Valpo-IN               54.96      54.45    9  
                  26.72       54.45 (27.73)                                        
  2 Tafur, Vicky                 Raiders                   NT      54.52    4  
                  26.88       54.52 (27.64)                                        
  3 Stevning, Erin               Raiders                   NT      56.01    3  
                  27.08       56.01 (28.93)                                        
  4 Martinez, Catalina           Raiders                   NT      58.25    2  
                  28.67       58.25 (29.58)                                        
  5 Real, Annelies            FR Valpo-IN               59.17      59.04    1  
                  27.82       59.04 (31.22)                                        
  6 Black, Carolynn           FR Valpo-IN             1:01.71    1:02.21  
                  29.35     1:02.21 (32.86)                                        
 
Event 19  Mixed 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Penninga, Emily           FR Valpo-IN                  NT    1:02.15  
                  29.35     1:02.15 (32.80)                                        
 
Event 20  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Belew, Micah                 Raiders                   NT      48.41    9  
                  23.04       48.41 (25.37)                                        
  2 Sivak, David              FR Valpo-IN               50.10      49.19    4  
                  23.59       49.19 (25.60)                                        
  3 Lang, Scott                  Raiders                   NT      51.13    3  
                  24.48       51.13 (26.65)                                        
  4 Howard, Patrick              Raiders                   NT      51.69    2  
                  24.23       51.69 (27.46)                                        
  5 Meals, Dan                SO Valpo-IN               51.76      52.46    1  
                  24.71       52.46 (27.75)                                        
  6 Shang, James              FR Valpo-IN             1:05.09    1:05.00  
                  30.03     1:05.00 (34.97)                                        
 
Event 21  Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wieczerzak, Krystyna         Raiders                   NT      59.48    9  
                  29.28       59.48 (30.20)                                        
  2 Dangremond, Shaunna       FR Valpo-IN             1:02.82    1:04.04    4  
                  30.82     1:04.04 (33.22)                                        
  3 Berg, Karen               SO Valpo-IN             1:05.63    1:05.95    3  
                  31.40     1:05.95 (34.55)                                        
  4 Bugenshe, Elise           SO Valpo-IN             1:04.84    1:06.21    2  
                  32.23     1:06.21 (33.98)                                        
 -- Weidert, Jessica             Raiders                   NT   X1:03.20  
                  31.34     1:03.20 (31.86)                                        
 -- Thornburg, Candace           Raiders                   NT   X1:05.43  
                  31.06     1:05.43 (34.37)                                        
 
Event 23  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Eckstein, Aaron              Raiders                   NT      53.11    9  
  2 Verage, Kyle              JR Valpo-IN               56.56      57.32    4  
  3 Geibel, Andrew            SO Valpo-IN                  NT    1:08.97    3  
 -- Thompson, Warren             Raiders                   NT     X55.43  
 -- Collins, TJ                  Raiders                   NT     X56.20  
 
Event 24  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fernandez, Mabel             Raiders                   NT    5:13.31    9  
                  28.51       58.98 (30.47)     1:30.48 (31.50)     2:02.87 (32.39)
        2:35.19 (32.32)     3:07.40 (32.21)     3:39.23 (31.83)     4:10.81 (31.58)
        4:42.08 (31.27)     5:13.31 (31.23)                                        
  2 Arnold, Grace             FR Valpo-IN             5:21.57    5:32.64    4  
                  29.22     1:01.63 (32.41)     1:35.13 (33.50)     2:09.06 (33.93)
        2:42.95 (33.89)     3:17.13 (34.18)     3:50.99 (33.86)     4:24.98 (33.99)
        4:59.17 (34.19)     5:32.64 (33.47)                                        
  3 Real, Annelies            FR Valpo-IN                  NT    5:39.48    3  
                  30.26     1:03.41 (33.15)     1:37.51 (34.10)     2:12.37 (34.86)
        2:46.67 (34.30)     3:21.41 (34.74)     3:56.19 (34.78)     4:30.97 (34.78)
        5:05.61 (34.64)     5:39.48 (33.87)                                        
  4 Black, Carolynn           FR Valpo-IN             5:52.43    5:59.96    2  
                  31.31     1:05.91 (34.60)     1:41.22 (35.31)     2:17.42 (36.20)
        2:54.42 (37.00)     3:31.78 (37.36)     4:09.28 (37.50)     4:47.01 (37.73)
        5:24.45 (37.44)     5:59.96 (35.51)                                        
 -- Czoch, Brittiany             Raiders                   NT   X5:15.06  
                  28.85     1:00.29 (31.44)     1:32.05 (31.76)     2:04.53 (32.48)
        2:36.46 (31.93)     3:08.92 (32.46)     3:40.11 (31.19)     4:11.62 (31.51)
        4:43.02 (31.40)     5:15.06 (32.04)                                        
 -- Schmidt, Kassie              Raiders                   NT   X5:24.66  
                  28.46       59.67 (31.21)     1:31.84 (32.17)     2:04.48 (32.64)
        2:37.48 (33.00)     3:10.83 (33.35)     3:44.68 (33.85)     4:18.36 (33.68)
        4:52.02 (33.66)     5:24.66 (32.64)                                        
 
Event 25  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Demchuk, Nathan              Raiders                   NT    4:46.34    9  
                  26.04       54.10 (28.06)     1:22.68 (28.58)     1:51.62 (28.94)
        2:20.50 (28.88)     2:49.65 (29.15)     3:19.04 (29.39)     3:48.40 (29.36)
        4:17.85 (29.45)     4:46.34 (28.49)                                        
  2 Jajtner, Adam             JR Valpo-IN             4:59.07    4:58.90    4  
                  26.20       54.99 (28.79)     1:24.29 (29.30)     1:54.55 (30.26)
        2:24.84 (30.29)     2:55.80 (30.96)     3:26.58 (30.78)     3:57.94 (31.36)
        4:28.98 (31.04)     4:58.90 (29.92)                                        
  3 Edwards, Blake            SO Valpo-IN             5:04.51    5:08.55    3  
                  26.06       55.31 (29.25)     1:26.05 (30.74)     1:57.82 (31.77)
        2:29.29 (31.47)     3:00.73 (31.44)     3:32.57 (31.84)     4:04.55 (31.98)
        4:37.02 (32.47)     5:08.55 (31.53)                                        
  4 Standen, Edward           SR Valpo-IN             5:39.17    5:34.12    2  
                  27.31       59.17 (31.86)     1:32.42 (33.25)     2:06.53 (34.11)
        2:40.95 (34.42)     3:16.10 (35.15)     3:51.00 (34.90)     4:26.00 (35.00)
        5:00.62 (34.62)     5:34.12 (33.50)                                        
 -- Reolfi, Joe                  Raiders                   NT   X4:53.99  
                  27.25       56.34 (29.09)     1:25.64 (29.30)     1:55.26 (29.62)
        2:24.67 (29.41)     2:54.27 (29.60)     3:24.49 (30.22)     3:54.51 (30.02)
        4:24.78 (30.27)     4:53.99 (29.21)                                        
 
Event 26  Women 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Orwick, Anna              SO Valpo-IN                  NT         x   
 -- DiMasso, Stevi               Raiders                   NT         x   
 -- Niggemyer, Beth           SO Valpo-IN                  NT         x   
 
Event 27  Men 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Johnson, Corey               Raiders                   NT         x   
 -- Nettleton, Caleb             Raiders                   NT         x   
 -- Malone, Kurtis            FR Valpo-IN              189.60         x   
 -- Craft, Eddie                 Raiders                   NT         x   
 
Event 28  Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Martella, Kim                Raiders                   NT    1:08.16    9  
                  32.49     1:08.16 (35.67)                                        
  2 Andracki, Amy             FR Valpo-IN             1:07.62    1:08.71    4  
                  32.72     1:08.71 (35.99)                                        
  3 Young, Amy                SO Valpo-IN             1:16.54    1:15.34    3  
                  35.70     1:15.34 (39.64)                                        
  4 Nam, Jennifer             SO Valpo-IN             1:17.29    1:17.99    2  
                  36.33     1:17.99 (41.66)                                        
 -- Hagen, Jenny                 Raiders                   NT   X1:11.71  
                  33.91     1:11.71 (37.80)                                        
 -- Lehan, Jenn                  Raiders                   NT   X1:13.02  
                  34.65     1:13.02 (38.37)                                        
 
Event 30  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Parker, Graham               Raiders                   NT    1:03.06    9  
                  29.91     1:03.06 (33.15)                                        
  2 Lennan, Skyler            FR Valpo-IN             1:06.08    1:06.63    4  
                  32.56     1:06.63 (34.07)                                        
  3 Geibel, Andrew            SO Valpo-IN             1:07.90    1:07.65    3  
                  31.46     1:07.65 (36.19)                                        
  4 Gonzorigt, Toshko         FR Valpo-IN             1:18.72    1:20.43    2  
                  37.17     1:20.43 (43.26)                                        
 -- Roser, Hans                  Raiders                   NT   X1:02.13  
                  30.55     1:02.13 (31.58)                                        
 -- Rippl, Matt                  Raiders                   NT   X1:07.22  
                  31.32     1:07.22 (35.90)                                        
 
Event 31  Women 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wright State  'A'                                      NT    1:39.82   11  
     1) Cooper, Kelsey                  2) Tafur, Vicky                   
     3) Fernandez, Mabel                4) Schmidt, Kassie                
                  25.01       50.15 (25.14)     1:15.13 (24.98)     1:39.82 (24.69)
  2 Valparaiso University Swimming-IN  'A'            1:40.31    1:40.55    4  
     1) Majercik, Rachel SO             2) Krause, Jaclyn SO              
     3) Crabtree, Becky FR              4) Smethurst, Katlyn SO           
                  25.28       50.25 (24.97)     1:15.18 (24.93)     1:40.55 (25.37)
 -- Wright State  'C'                                      NT   X1:46.92  
     1) Briggs, Cara                    2) Martinez, Catalina             
     3) Stepp, Carly                    4) Thornburg, Candace             
                  26.51       53.19 (26.68)     1:21.25 (28.06)     1:46.92 (25.67)
 -- Wright State  'B'                                      NT   X1:47.01  
     1) Stevning, Erin                  2) Reynolds, Kelli                
     3) Fuller, Jessica                 4) Cox, Stephanie                 
                  26.01       51.55 (25.54)     1:19.77 (28.22)     1:47.01 (27.24)
 -- Valparaiso University Swimming-IN  'B'                 NT   X1:49.89  
     1) Black, Carolynn FR              2) Cissell, Katie SO              
     3) Dangremond, Shaunna FR          4) Ferschl, Stephanie FR          
                  28.97       56.49 (27.52)     1:23.11 (26.62)     1:49.89 (26.78)
 -- Valparaiso University Swimming-IN  'C'                 NT   X1:52.58  
     1) McCallum, Jessica FR            2) Young, Amy SO                  
     3) Real, Annelies FR               4) Shew, Kristy SO                
                  30.30       58.37 (28.07)     1:25.52 (27.15)     1:52.58 (27.06)
 
Event 32  Men 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wright State  'B'                                      NT    1:26.64   11  
     1) Pelser, LeRoux                  2) Belew, Micah                   
     3) Collins, TJ                     4) Thompson, Warren               
                  21.72       43.11 (21.39)     1:04.90 (21.79)     1:26.64 (21.74)
  2 Valparaiso University Swimming-IN  'A'            1:31.79    1:32.24    4  
     1) Verage, Kyle JR                 2) Sivak, David FR                
     3) Edwards, Blake SO               4) Schuchhardt, Matt JR           
                  23.64       46.16 (22.52)     1:09.84 (23.68)     1:32.24 (22.40)
 -- Wright State  'C'                                      NT   X1:31.03  
     1) Gaik, Jeff                      2) Eckstein, Aaron                
     3) Cruickshank, Dave               4) Rippl, Matt                    
                  22.96       45.85 (22.89)     1:08.59 (22.74)     1:31.03 (22.44)
 -- Wright State  'A'                                      NT   X1:31.83  
     1) Lang, Scott                     2) Seuch, Nick                    
     3) Reolfi, Joe                     4) Howard, Patrick                
                  24.09       46.90 (22.81)     1:09.41 (22.51)     1:31.83 (22.42)
 -- Valparaiso University Swimming-IN  'B'                 NT   X1:35.45  
     1) Hillmer, Ansel JR               2) Standen, Edward SR             
     3) Meals, Dan SO                   4) Jajtner, Adam JR               
                  24.43       48.15 (23.72)     1:11.57 (23.42)     1:35.45 (23.88)
 
                   
M Track Chicagoland Championships Romeoville, Ill.
Apr 11 5th/17 (20)
W Track Chicagoland Championships Romeoville, Ill.
Apr 11 9th/18 (12)
M Tennis Valpo 5 Detroit, Mich.
Apr 11 Detroit 2
Baseball Youngstown State 7 Emory G. Bauer Field
Apr 11 Valpo 10
M Track Chicagoland Championships Romeoville, Ill.
Apr 12 6th/20 (48)
W Track Chicagoland Championships Romeoville, Ill.
Apr 12 6th/20 (60.50)
W Golf Crusader/Jaguar Challenge Valparaiso, Ind. (The Course at Aberdeen)
Apr 12 3rd/6 (335); 4th/6 (350)
M Golf Bluegrass Invitational Lexington, Ky. (University Club Big Blue Course)
Apr 12 t-7th/13 (588)
M Soccer St. Joseph's College Eastgate Field
Apr 12, 10:00 a.m. Valpo
Baseball Youngstown State 1 Emory G. Bauer Field
Apr 12, 10:00 a.m. Valpo 13
Softball Cleveland State 3 VU Softball Field
Apr 12, 10:00 a.m. Valpo 2
Volleyball Western Michigan/Butler/Eastern Michigan ARC
Apr 12, 1:45 p.m. Valpo
Softball Cleveland State 4 VU Softball Field
Apr 12, 1:45 p.m. Valpo 6
Baseball Youngstown State 12 Emory G. Bauer Field
Apr 12, 1:45 p.m. Valpo 4
W Tennis Valpo 1 Detroit, Mich.
Apr 12, 1:45 p.m. Detroit 6
M Soccer Benedictine Brown Field
Apr 12, 4:00 p.m. Valpo
W Soccer Haitian National Team Brown Field
Apr 12, 7:00 p.m. Valpo
M Golf Bluegrass Invitational Lexington, Ky. (University Club Big Blue Course)
Apr 13 t-6th/13 (895)
W Golf Crusader/Jaguar Challenge Valparaiso, Ind. (The Course at Aberdeen)
Apr 13 2nd/6 (657); 5th/6 (692)
Softball Cleveland State 6 8 inn.
Apr 13 Valpo 7
W Tennis Valpo 1 Rochester, Mich.
Apr 13 Oakland 6
M Tennis Valpo 1 Notre Dame, Ind.
Apr 13 #12 Notre Dame 6
W Tennis Valpo 0 Chicago, Ill.
Apr 14 Chicago State 7
M Tennis Valpo 7 Homewood, Ill.
Apr 15 Chicago State 0
Baseball Valpo CCD
Apr 15 Toledo
M Track Cougar Invitational River Forest, Ill.
Apr 17 No Team Score
W Track Cougar Invitational River Forest, Ill.
Apr 17 No Team Score
Baseball Valpo 4 Milwaukee, Wis.
Apr 17 Milwaukee 0
M Tennis Youngstown State 1 Valpo Tennis Complex
Apr 18 Valpo 6
Baseball Valpo 0 Milwaukee, Wis.
Apr 18 Milwaukee 3
Softball Oakland 3 VU Softball Field
Apr 18 Valpo 11
W Tennis Youngstown State 7 Valpo Tennis Complex
Apr 18 Valpo 0
W Track DePaul Invitational Chicago, Ill.
Apr 19
M Golf Wolfpack Spring Open Raleigh, N.C. (Lonnie Poole Golf Course)
Apr 19 CCD
M Track DePaul Invitational Chicago, Ill.
Apr 19
W Tennis Cleveland State 7 Valpo Tennis Complex
Apr 19 Valpo 0
Softball Oakland 1 VU Softball Field
Apr 19 Valpo 2
Baseball Valpo 0 Milwaukee, Wis.
Apr 19 Milwaukee 5
Softball Oakland 4 8 inn.
Apr 19 Valpo 2
M Tennis Cleveland State 5 Valpo Tennis Complex
Apr 19 Valpo 2
M Golf Wolfpack Spring Open Raleigh, N.C. (Lonnie Poole Golf Course)
Apr 20
Baseball Kalamazoo Emory G. Bauer Field
Apr 21, 3:00 p.m. Valpo
Baseball Ohio Northern Emory G. Bauer Field
Apr 22, 3:00 p.m. Valpo
Softball Valpo Macomb, Ill.
Apr 22, 3:00 p.m. Western Illinois
Softball Valpo Macomb, Ill.
Apr 22, 5:00 p.m. Western Illinois
Softball Valpo Notre Dame, Ind.
Apr 24, 5:00 p.m. Notre Dame
M Track Miami (Ohio) Invitational Oxford, Ohio
Apr 25
M Tennis Valpo Ann Arbor, Mich.
Apr 25 UIC
M Golf Horizon League Championship Howey in the Hills, Fla. (Mission Inn Resort & Club)
Apr 25
W Golf Horizon League Championship Howey in the Hills, Fla. (Mission Inn Resort & Club)
Apr 25
W Track Miami (Ohio) Invitational Oxford, Ohio
Apr 25
Baseball UIC Emory G. Bauer Field
Apr 25, 3:00 p.m. Valpo
M Tennis Valpo Ann Arbor, Mich.
Apr 26, 3:00 p.m. Horizon League Tournament
M Track Miami (Ohio) Invitational Oxford, Ohio
Apr 26
W Track Miami (Ohio) Invitational Oxford, Ohio
Apr 26
W Golf Horizon League Championship Howey in the Hills, Fla. (Mission Inn Resort & Club)
Apr 26
M Golf Horizon League Championship Howey in the Hills, Fla. (Mission Inn Resort & Club)
Apr 26
Baseball UIC Emory G. Bauer Field
Apr 26, 12:00 p.m. Valpo
Softball Valpo Dayton, Ohio
Apr 26, 12:00 p.m. Wright State
Softball Valpo Dayton, Ohio
Apr 26, 2:00 p.m. Wright State
M Tennis Valpo Ann Arbor, Mich.
Apr 27, 2:00 p.m. Horizon League Tournament
M Golf Horizon League Championship Howey in the Hills, Fla. (Mission Inn Resort & Club)
Apr 27
W Golf Horizon League Championship Howey in the Hills, Fla. (Mission Inn Resort & Club)
Apr 27
Softball Valpo Dayton, Ohio
Apr 27, 12:00 p.m. Wright State
Baseball UIC Emory G. Bauer Field
Apr 27, 12:00 p.m. Valpo
Baseball Western Michigan Emory G. Bauer Field
Apr 29, 3:00 p.m. Valpo
Softball IUPUI VU Softball Field
Apr 29, 3:00 p.m. Valpo
Softball IUPUI VU Softball Field
Apr 29, 5:00 p.m. Valpo
Baseball Chicago State Emory G. Bauer Field
Apr 30, 3:00 p.m. Valpo
Softball Valpo Bloomington, Ind.
Apr 30, 3:00 p.m. Indiana (resumption of suspended game)
Softball Valpo Bloomington, Ind.
Apr 30, 4:00 p.m. Indiana