Official Athletic Site of the Valparaiso University Crusaders

Licensed to Valparaiso University     Hy-Tek's Meet Manager 10/17/2008 07:43 PM
                        valpo vs.xavier 08 - 10/17/2008                        
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                                        Finals        
===============================================================================
  1 Xavier-OH  'A'                                              1:53.31  
     1) Mahon, Mary Catherine 21        2) Cutter-Wilson, Martha 20       
     3) Winhusen, Jillian 21            4) Fichtel, Elizabeth 20          
       29.29  1:00.06  1:27.69  1:53.31                                    
  2 Valparaiso University Swimming-IN  'A'                      1:54.72  
     1) Berg, Karen                     2) Andracki, Amy                  
     3) Young, Amy                      4) Rickey, Laura                  
       29.58  1:00.26  1:28.99  1:54.72                                    
  3 Valparaiso University Swimming-IN  'C'                      2:11.69  
     1) Gerfen, Michelle                2) Lukas, Elspeth                 
     3) Rader, Katie                    4) Penninga, Alieca               
       33.87  1:11.80  1:43.28  2:11.69                                    
 
Event 2  Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                                        Finals        
===============================================================================
  1 Xavier-OH  'A'                                              1:39.33  
     1) Hafertepe, Mickey 20            2) Marcus, Matthew 18             
     3) Roof, John 20                   4) Knight, Andy 20                
       25.76    52.56  1:16.66  1:39.33                                    
  2 Valparaiso University Swimming-IN  'A'                      1:43.41  
     1) Sikorski, Victor                2) Verage, Kyle                   
     3) Hillmer, Ansel                  4) Patrick, Thomas                
       26.78    55.41  1:19.54  1:43.41                                    
 
Event 3  Women 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                           Finals        
===============================================================================
  1 Arnold, Grace                Valpo-IN                      11:01.80  
       29.10  1:00.70  1:33.15  2:06.03  2:38.99  3:11.93  3:45.09  4:18.31
     4:51.70  5:24.84  5:58.42  6:32.17  7:05.86  7:39.64  8:13.60  8:47.49
     9:21.61  9:55.35 10:28.78 11:01.80                                    
  2 Benner, Bridget           21 XU-OH                         11:07.08  
       30.70  1:03.24  1:36.28  2:09.67  2:43.04  3:16.35  3:49.82  4:23.48
     4:56.91  5:30.53  6:04.22  6:37.80  7:11.31  7:44.89  8:18.58  8:52.33
     9:26.14  9:59.82 10:33.81 11:07.08                                    
  3 Ferschl, Stephanie           Valpo-IN                      11:17.78  
       30.65  1:03.55  1:37.11  2:10.76  2:44.49  3:18.29  3:52.08  4:26.04
     5:00.25  5:34.17  6:08.15  6:42.38  7:16.83  7:50.92  8:25.62  9:00.00
     9:34.68 10:09.33 10:44.10 11:17.78                                    
 -- Shew, Kristy                 Valpo-IN                     X11:49.12  
       30.20  1:03.87  1:38.60  2:13.87  2:49.26  3:24.71  4:00.39  4:36.28
     5:12.49  5:48.42  6:24.51  7:00.71  7:36.76  8:13.12  8:49.19  9:25.75
    10:01.58 10:37.71 11:13.70 11:49.12                                    
 
Event 4  Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                           Finals        
===============================================================================
  1 Jajtner, Adam                Valpo-IN                      10:27.33  
       26.82    56.39  1:26.73  1:57.80  2:28.96  2:59.85  3:31.07  4:02.48
     4:34.31  5:06.12  5:37.85  6:09.84  6:42.19  7:14.55  7:46.50  8:18.98
     8:50.72  9:22.70  9:55.19 10:27.33                                    
  2 Knight, Andy              20 XU-OH                         10:43.42  
       27.60    58.67  1:30.90  2:03.46  2:35.38  3:07.13  3:39.79  4:11.98
     4:44.48  5:17.23  5:49.81  6:22.93  6:55.76  7:27.08  8:00.26  8:33.97
     9:07.01  9:39.61 10:10.83 10:43.42                                    
  3 Trimpe, Trevor               Valpo-IN                      10:56.20  
       27.59    58.50  1:30.81  2:03.18  2:35.74  3:08.43  3:41.16  4:14.21
     4:47.39  5:20.89  5:54.37  6:27.81  7:00.88  7:34.39  8:08.17  8:41.36
     9:15.68  9:49.60 10:23.11 10:56.20                                    
 
Event 5  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                           Finals        
===============================================================================
  1 Peglar, Kari              19 XU-OH                          1:57.12  
       26.67    55.94  1:26.29  1:57.12                                    
  2 Majercik, Rachel             Valpo-IN                       2:01.28  
       26.74    57.11  1:29.14  2:01.28                                    
  3 Krause, Jaclyn               Valpo-IN                       2:07.64  
       27.57    59.51  1:33.78  2:07.64                                    
 -- Black, Carolynn              Valpo-IN                      X2:15.60  
       29.40  1:03.39  1:39.21  2:15.60                                    
 
Event 6  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                           Finals        
===============================================================================
  1 Green, Nathan             19 XU-OH                          1:46.47  
       24.44    51.12  1:18.42  1:46.47                                    
  2 Sivak, David                 Valpo-IN                       1:49.76  
       24.51    51.42  1:19.53  1:49.76                                    
  3 Patrick, Thomas              Valpo-IN                       2:01.09  
       26.06    55.86  1:28.27  2:01.09                                    
  4 Shang, James                 Valpo-IN                       2:20.81  
       27.12    57.91  1:39.32  2:20.81                                    
 
Event 7  Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                           Finals        
===============================================================================
  1 Mahon, Mary Catherine     21 XU-OH                          1:01.80  
       30.31  1:01.80                                                      
  2 Dangremond, Shaunna          Valpo-IN                       1:02.77  
       29.89  1:02.77                                                      
  3 Berg, Karen                  Valpo-IN                       1:05.71  
       31.07  1:05.71                                                      
 -- Stokes, Kristina             Valpo-IN                      X1:19.43  
       37.31  1:19.43                                                      
 
Event 8  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                           Finals        
===============================================================================
  1 Hafertepe, Mickey         20 XU-OH                            54.20  
       26.45    54.20                                                      
  2 Wilson, Chadeau           18 XU-OH                          1:01.62  
       27.96  1:01.62                                                      
  3 Brewer, Nathan               Valpo-IN                       1:03.69  
       30.37  1:03.69                                                      
 
Event 9  Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                           Finals        
===============================================================================
  1 Cutter-Wilson, Martha     20 XU-OH                          1:07.64  
       32.07  1:07.64                                                      
  2 Andracki, Amy                Valpo-IN                       1:09.37  
       33.22  1:09.37                                                      
  3 Ellspermann, Addie        21 XU-OH                          1:12.19  
       34.07  1:12.19                                                      
  4 Nam, Jennifer                Valpo-IN                       1:15.73  
       35.73  1:15.73                                                      
 -- Coa, Jessica                 Valpo-IN                      X1:22.12  
       38.02  1:22.12                                                      
 
Event 10  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                           Finals        
===============================================================================
  1 Marcus, Matthew           18 XU-OH                          1:01.56  
       28.64  1:01.56                                                      
  2 Zennedjian, Michael       18 XU-OH                          1:04.21  
       29.58  1:04.21                                                      
  3 Trimpe, Trevor               Valpo-IN                       1:05.77  
       30.44  1:05.77                                                      
 
Event 11  Men 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                           Finals        
===============================================================================
  1 Malone, Kurtis               Valpo-IN                        236.50  
  2 Albers, Riley                Valpo-IN                        181.00  
 
Event 12  Women 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                           Finals        
===============================================================================
  1 Winhusen, Jillian         21 XU-OH                          2:15.26  
       32.13  1:06.01  1:40.45  2:15.26                                    
  2 Benner, Bridget           21 XU-OH                          2:16.37  
       31.81  1:06.28  1:41.37  2:16.37                                    
  3 Thompson, Elizabeth          Valpo-IN                       2:16.59  
       30.69  1:06.31  1:41.16  2:16.59                                    
  4 Rader, Katie                 Valpo-IN                       2:31.34  
       32.36  1:10.54  1:50.90  2:31.34                                    
 
Event 13  Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                           Finals        
===============================================================================
  1 Roof, John                20 XU-OH                          1:58.14  
       27.28    57.50  1:27.78  1:58.14                                    
  2 Hillmer, Ansel               Valpo-IN                       2:07.23  
       27.43    59.17  1:32.35  2:07.23                                    
  3 Brewer, Nathan               Valpo-IN                       2:23.69  
       29.22  1:04.32  1:43.01  2:23.69                                    
 
Event 14  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                           Finals        
===============================================================================
  1 Dangremond, Shaunna          Valpo-IN                         25.24  
  2 Majercik, Rachel             Valpo-IN                         26.06  
  3 Fichtel, Elizabeth        20 XU-OH                            26.54  
 -- Coa, Jessica                 Valpo-IN                        X27.71  
 -- Gerfen, Michelle             Valpo-IN                        X27.85  
 -- Black, Carolynn              Valpo-IN                        X28.69  
 -- Stokes, Kristina             Valpo-IN                        X29.94  
 
Event 15  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                           Finals        
===============================================================================
  1 Sikorski, Victor             Valpo-IN                         21.53  
  2 Burke, Jake               21 XU-OH                            22.46  
  3 Knight, Andy              20 XU-OH                            23.59  
  4 Shang, James                 Valpo-IN                         25.34  
 
Event 16  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                           Finals        
===============================================================================
  1 Peglar, Kari              19 XU-OH                            55.00  
       26.66    55.00                                                      
  2 Fichtel, Elizabeth        20 XU-OH                            56.18  
       27.44    56.18                                                      
  3 Krause, Jaclyn               Valpo-IN                         57.13  
       27.25    57.13                                                      
  4 Rickey, Laura                Valpo-IN                         57.56  
       27.58    57.56                                                      
 -- Shew, Kristy                 Valpo-IN                        X59.22  
       28.42    59.22                                                      
 -- Lucas, Elspeth               Valpo-IN                      X1:01.54  
       29.21  1:01.54                                                      
 -- Penninga, Alieca             Valpo-IN                      X1:03.81  
       29.48  1:03.81                                                      
 
Event 17  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                           Finals        
===============================================================================
  1 Green, Nathan             19 XU-OH                            49.46  
       27.06    49.46                                                      
  2 Knight, Andy              20 XU-OH                            51.88  
       24.48    51.88                                                      
  3 Patrick, Thomas              Valpo-IN                         54.56  
       25.95    54.56                                                      
  4 Shang, James                 Valpo-IN                         56.43  
       23.66    56.43                                                      
 
Event 18  Women 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                           Finals        
===============================================================================
  1 Mahon, Mary Catherine     21 XU-OH                          2:14.31  
       31.99  1:06.67  1:40.79  2:14.31                                    
  2 Berg, Karen                  Valpo-IN                       2:24.23  
       32.61  1:09.48  1:46.69  2:24.23                                    
  3 Thompson, Elizabeth          Valpo-IN                       2:25.70  
       34.20  1:11.15  1:48.56  2:25.70                                    
 
Event 19  Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                           Finals        
===============================================================================
  1 Hafertepe, Mickey         20 XU-OH                          1:59.63  
       28.73    59.51  1:29.08  1:59.63                                    
  2 Burke, Jake               21 XU-OH                          2:03.72  
       28.48    59.26  1:31.47  2:03.72                                    
  3 Verage, Kyle                 Valpo-IN                       2:06.64  
       28.79    59.99  1:32.79  2:06.64                                    
  4 Wilson, Chadeau           18 XU-OH                          2:21.11  
       32.41  1:07.71  1:44.85  2:21.11                                    
 
Event 20  Women 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                           Finals        
===============================================================================
  1 Cutter-Wilson, Martha     20 XU-OH                          2:27.79  
       33.87  1:11.60  1:49.54  2:27.79                                    
  2 Andracki, Amy                Valpo-IN                       2:34.41  
       34.89  1:14.24  1:54.36  2:34.41                                    
  3 Ellspermann, Addie        21 XU-OH                          2:39.04  
       36.40  1:16.30  1:57.26  2:39.04                                    
  4 Young, Amy                   Valpo-IN                       2:47.93  
       38.19  1:21.14  2:03.96  2:47.93                                    
 -- Coa, Jessica                 Valpo-IN                      X3:04.86  
       39.87  1:26.36  2:15.62  3:04.86                                    
 
Event 21  Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                           Finals        
===============================================================================
  1 Sivak, David                 Valpo-IN                       2:18.13  
       31.89  1:07.48  1:43.06  2:18.13                                    
  2 Marcus, Matthew           18 XU-OH                          2:18.16  
       32.27  1:07.95  1:43.30  2:18.16                                    
  3 Zennedjian, Michael       18 XU-OH                          2:20.26  
       30.72  1:06.40  1:43.16  2:20.26                                    
 
Event 22  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                           Finals        
===============================================================================
  1 Peglar, Kari              19 XU-OH                          5:10.99  
       28.84    59.94  1:30.94  2:02.26  2:33.68  3:05.51  3:36.99  4:08.59
     4:40.05  5:10.99                                                      
  2 Arnold, Grace                Valpo-IN                       5:27.63  
       29.29  1:01.27  1:33.91  2:06.78  2:39.94  3:13.31  3:46.69  4:20.23
     4:53.86  5:27.63                                                      
  3 Ferschl, Stephanie           Valpo-IN                       5:37.01  
       30.83  1:04.01  1:37.53  2:11.35  2:45.38  3:19.56  3:54.11  4:28.74
     5:03.14  5:37.01                                                      
 -- Nam, Jennifer                Valpo-IN                      X5:46.50  
       30.24  1:03.57  1:37.91  2:12.68  2:47.60  3:22.78  3:58.63  4:34.89
     5:11.49  5:46.50                                                      
 
Event 23  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                           Finals        
===============================================================================
  1 Green, Nathan             19 XU-OH                          4:57.19  
       26.65    55.78  1:25.45  1:55.78  2:26.22  2:56.12  3:26.35  3:57.06
     4:27.67  4:57.19                                                      
  2 Jajtner, Adam                Valpo-IN                       5:05.63  
       26.95    56.38  1:26.84  1:57.85  2:28.84  3:00.37  3:31.77  4:03.16
     4:34.86  5:05.63                                                      
 
Event 25  Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                           Finals        
===============================================================================
  1 Majercik, Rachel             Valpo-IN                       1:01.70  
       28.33  1:01.70                                                      
  2 Winhusen, Jillian         21 XU-OH                          1:03.37  
       29.72  1:03.37                                                      
  3 Young, Amy                   Valpo-IN                       1:05.37  
       30.41  1:05.37                                                      
  4 Snyder, Rachel               Valpo-IN                       1:32.82  
       39.23  1:32.82                                                      
 
Event 26  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                           Finals        
===============================================================================
  1 Roof, John                20 XU-OH                            53.43  
       25.61    53.43                                                      
  2 Hillmer, Ansel               Valpo-IN                         55.66  
       26.00    55.66                                                      
  3 Wilson, Chadeau           18 XU-OH                          1:00.16  
       28.72  1:00.16                                                      
  4 Brewer, Nathan               Valpo-IN                       1:00.54  
       27.80  1:00.54                                                      
 
Event 27  Women 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                           Finals        
===============================================================================
  1 Cutter-Wilson, Martha     20 XU-OH                          2:14.60  
       30.39  1:05.47  1:42.15  2:14.60                                    
  2 Dangremond, Shaunna          Valpo-IN                       2:18.93  
       29.39  1:05.47  1:46.91  2:18.93                                    
  3 Thompson, Elizabeth          Valpo-IN                       2:26.84  
       30.41  1:08.82  1:54.01  2:26.84                                    
  4 Winhusen, Jillian         21 XU-OH                          2:28.75  
       31.50  1:10.45  1:54.68  2:28.75                                    
 
Event 28  Men 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                           Finals        
===============================================================================
  1 Zennedjian, Michael       18 XU-OH                          2:02.32  
       26.01    57.84  1:33.37  2:02.32                                    
  2 Burke, Jake               21 XU-OH                          2:03.52  
       27.25    59.36  1:35.28  2:03.52                                    
  3 Verage, Kyle                 Valpo-IN                       2:07.53  
       26.89    59.53  1:36.78  2:07.53                                    
 
Event 29  Women 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                                        Finals        
===============================================================================
  1 Xavier-OH  'A'                                              8:07.37  
     1) Peglar, Kari 19                 2) Mahon, Mary Catherine 21       
     3) Benner, Bridget 21              4) Fichtel, Elizabeth 20          
       26.97    56.20  1:26.57  1:56.64  2:24.80  2:55.77  3:27.80  3:58.37
     4:15.25  4:59.22  5:32.40  6:04.89  6:32.27  7:03.06  7:35.24  8:07.37
  2 Valparaiso University Swimming-IN  'A'                      8:26.12  
     1) Krause, Jaclyn                  2) Rickey, Laura                  
     3) Shew, Kristy                    4) Arnold, Grace                  
       28.51  1:00.77  1:34.11  2:06.70  2:34.49  3:05.74  3:38.36  4:11.41
     4:26.14  5:13.43  5:47.65  6:21.23  6:49.59  7:21.29  7:53.77  8:26.12
  3 Valparaiso University Swimming-IN  'B'                      8:30.55  
     1) Ferschl, Stephanie              2) Lukas, Elspeth                 
     3) Rader, Katie                    4) Black, Carolynn                
       30.35  1:03.17  1:35.84  2:07.45  2:37.64  3:12.33  3:49.75  4:27.47
     4:41.96  4:58.81  5:35.81  6:13.57  6:50.34  7:20.40  7:54.99  8:30.55
 -- Valparaiso University Swimming-IN  'C'                     X9:06.14  
     1) Gerfen, Michelle                2) Penninga, Alieca               
     3) Snyder, Rachel                  4) Stokes, Kristina               
       30.56  1:05.86  1:42.96  2:20.19  2:35.77  2:50.96  3:28.19  4:07.51
     4:45.28  5:19.27  5:58.09  6:38.48  7:16.65  7:48.82  8:26.63  9:06.14
 
Event 30  Men 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                                        Finals        
===============================================================================
  1 Xavier-OH  'A'                                              7:18.59  
     1) Green, Nathan 19                2) Hafertepe, Mickey 20           
     3) Roof, John 20                   4) Zennedjian, Michael 18         
       24.87    52.71  1:20.38  1:47.43  2:12.44  2:39.99  3:07.86  3:35.97
     4:01.15  4:29.42  4:58.51  5:26.89  5:41.21  6:20.99  6:49.85  7:18.59
  2 Valparaiso University Swimming-IN  'A'                      7:35.20  
     1) Jajtner, Adam                   2) Sivak, David                   
     3) Sikorski, Victor                4) Trimpe, Trevor                 
       25.69    53.60  1:22.46  1:51.77  2:16.01  2:44.38  3:14.12  3:44.18
     4:07.84  4:36.01  5:06.83  5:38.70  6:03.51  6:32.65  7:03.34  7:35.20
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 30                    
 
  1. Xavier                               82   2. Valparaiso University Swimming       56
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 30                     
 
  1. Xavier                               94   2. Valparaiso University Swimming       51

M Track Chicagoland Championships Romeoville, Ill.
Apr 11 5th/17 (20)
W Track Chicagoland Championships Romeoville, Ill.
Apr 11 9th/18 (12)
M Tennis Valpo 5 Detroit, Mich.
Apr 11 Detroit 2
Baseball Youngstown State 7 Emory G. Bauer Field
Apr 11 Valpo 10
M Track Chicagoland Championships Romeoville, Ill.
Apr 12 6th/20 (48)
W Track Chicagoland Championships Romeoville, Ill.
Apr 12 6th/20 (60.50)
W Golf Crusader/Jaguar Challenge Valparaiso, Ind. (The Course at Aberdeen)
Apr 12 3rd/6 (335); 4th/6 (350)
M Golf Bluegrass Invitational Lexington, Ky. (University Club Big Blue Course)
Apr 12 t-7th/13 (588)
M Soccer St. Joseph's College Eastgate Field
Apr 12, 10:00 a.m. Valpo
Baseball Youngstown State 1 Emory G. Bauer Field
Apr 12, 10:00 a.m. Valpo 13
Softball Cleveland State 3 VU Softball Field
Apr 12, 10:00 a.m. Valpo 2
Volleyball Western Michigan/Butler/Eastern Michigan ARC
Apr 12, 1:45 p.m. Valpo
Softball Cleveland State 4 VU Softball Field
Apr 12, 1:45 p.m. Valpo 6
Baseball Youngstown State 12 Emory G. Bauer Field
Apr 12, 1:45 p.m. Valpo 4
W Tennis Valpo 1 Detroit, Mich.
Apr 12, 1:45 p.m. Detroit 6
M Soccer Benedictine Brown Field
Apr 12, 4:00 p.m. Valpo
W Soccer Haitian National Team Brown Field
Apr 12, 7:00 p.m. Valpo
M Golf Bluegrass Invitational Lexington, Ky. (University Club Big Blue Course)
Apr 13 t-6th/13 (895)
W Golf Crusader/Jaguar Challenge Valparaiso, Ind. (The Course at Aberdeen)
Apr 13 2nd/6 (657); 5th/6 (692)
Softball Cleveland State 6 8 inn.
Apr 13 Valpo 7
W Tennis Valpo 1 Rochester, Mich.
Apr 13 Oakland 6
M Tennis Valpo 1 Notre Dame, Ind.
Apr 13 #12 Notre Dame 6
W Tennis Valpo 0 Chicago, Ill.
Apr 14 Chicago State 7
M Tennis Valpo 7 Homewood, Ill.
Apr 15 Chicago State 0
Baseball Valpo CCD
Apr 15 Toledo
M Track Cougar Invitational River Forest, Ill.
Apr 17 No Team Score
W Track Cougar Invitational River Forest, Ill.
Apr 17 No Team Score
Baseball Valpo 4 Milwaukee, Wis.
Apr 17 Milwaukee 0
M Tennis Youngstown State 1 Valpo Tennis Complex
Apr 18 Valpo 6
Baseball Valpo 0 Milwaukee, Wis.
Apr 18 Milwaukee 3
Softball Oakland 3 VU Softball Field
Apr 18 Valpo 11
W Tennis Youngstown State 7 Valpo Tennis Complex
Apr 18 Valpo 0
W Track DePaul Invitational Chicago, Ill.
Apr 19 3rd/5 (82)
M Golf Wolfpack Spring Open Raleigh, N.C. (Lonnie Poole Golf Course)
Apr 19 CCD
M Track DePaul Invitational Chicago, Ill.
Apr 19 2nd/3 (191)
W Tennis Cleveland State 7 Valpo Tennis Complex
Apr 19 Valpo 0
Softball Oakland 1 VU Softball Field
Apr 19 Valpo 2
Baseball Valpo 0 Milwaukee, Wis.
Apr 19 Milwaukee 5
Softball Oakland 4 8 inn.
Apr 19 Valpo 2
M Tennis Cleveland State 5 Valpo Tennis Complex
Apr 19 Valpo 2
M Golf Wolfpack Spring Open Raleigh, N.C. (Lonnie Poole Golf Course)
Apr 20 12th/15 (314)
Baseball Kalamazoo Emory G. Bauer Field
Apr 21, 3:00 p.m. Valpo
Baseball Ohio Northern Emory G. Bauer Field
Apr 22, 3:00 p.m. Valpo
Softball Valpo Macomb, Ill.
Apr 22, 3:00 p.m. Western Illinois
Softball Valpo Macomb, Ill.
Apr 22, 5:00 p.m. Western Illinois
Softball Valpo Notre Dame, Ind.
Apr 24, 5:00 p.m. Notre Dame
M Track Miami (Ohio) Invitational Oxford, Ohio
Apr 25
M Golf Horizon League Championship Howey in the Hills, Fla. (Mission Inn Resort & Club)
Apr 25
W Golf Horizon League Championship Howey in the Hills, Fla. (Mission Inn Resort & Club)
Apr 25
W Track Miami (Ohio) Invitational Oxford, Ohio
Apr 25
M Tennis Valpo Ann Arbor, Mich.
Apr 25, 2:00 p.m. UIC
Baseball UIC Emory G. Bauer Field
Apr 25, 3:00 p.m. Valpo
M Tennis Valpo Ann Arbor, Mich.
Apr 26, 3:00 p.m. Horizon League Tournament
M Track Miami (Ohio) Invitational Oxford, Ohio
Apr 26
W Track Miami (Ohio) Invitational Oxford, Ohio
Apr 26
W Golf Horizon League Championship Howey in the Hills, Fla. (Mission Inn Resort & Club)
Apr 26
M Golf Horizon League Championship Howey in the Hills, Fla. (Mission Inn Resort & Club)
Apr 26
Baseball UIC Emory G. Bauer Field
Apr 26, 12:00 p.m. Valpo
Softball Valpo Dayton, Ohio
Apr 26, 12:00 p.m. Wright State
Softball Valpo Dayton, Ohio
Apr 26, 2:00 p.m. Wright State
M Tennis Valpo Ann Arbor, Mich.
Apr 27, 2:00 p.m. Horizon League Tournament
M Golf Horizon League Championship Howey in the Hills, Fla. (Mission Inn Resort & Club)
Apr 27
W Golf Horizon League Championship Howey in the Hills, Fla. (Mission Inn Resort & Club)
Apr 27
Softball Valpo Dayton, Ohio
Apr 27, 12:00 p.m. Wright State
Baseball UIC Emory G. Bauer Field
Apr 27, 12:00 p.m. Valpo
Baseball Western Michigan Emory G. Bauer Field
Apr 29, 3:00 p.m. Valpo
Softball IUPUI VU Softball Field
Apr 29, 3:00 p.m. Valpo
Softball IUPUI VU Softball Field
Apr 29, 5:00 p.m. Valpo
Baseball Chicago State Emory G. Bauer Field
Apr 30, 3:00 p.m. Valpo
Softball Valpo Bloomington, Ind.
Apr 30, 3:00 p.m. Indiana (resumption of suspended game)
Softball Valpo Bloomington, Ind.
Apr 30, 4:00 p.m. Indiana