Official Athletic Site of the Valparaiso University Crusaders

                        Green Bay vs Valparaiso - 12/10/2011                       

                                    Results                                   

 

Event 1  Women 200 Yard Medley Relay

===============================================================================

    School                                               Seed     Finals Points

===============================================================================

  1 Uw-Green Bay  'A'                                      NT    1:50.88   11 

     1) Iverson, Dana I                 2) Burley, Megan                 

     3) Walker, Amanda K                4) Harry, Emilee                 

       29.21    31.68    26.12    23.87                                    

  2 Valparaiso University Swimming-IN  'A'            1:53.73    1:56.71    4 

     1) Knop, Lauren N                  2) Jarrett, Natalie E            

     3) Segatto, Flavia                 4) Taubert, Alizabeth R           

       30.13    31.34    28.69    26.55                                   

  3 Valparaiso University Swimming-IN  'B'            2:03.40    2:07.26    2 

     1) Bencur, Brittany R              2) Cannon, Makenna A             

     3) Barnes, Justine A               4) Michalowski, Nicole R         

       33.86    34.39    30.58    28.43                                   

 -- Uw-Green Bay  'D'                                      NT   X1:51.25 

     1) Bartholomew, Amber L            2) Burback, Amy M                

     3) Gill, Nicole M                  4) Caruso, Lauren C              

       28.10    30.81    26.91    25.43                                   

 -- Uw-Green Bay  'C'                                      NT   X1:53.51 

     1) Engen, Lark M                   2) Crain, Taylor M               

     3) Griffin, Michaela               4) Wolf, Parker L                

       29.72    31.91    27.38    24.50                                   

 -- Uw-Green Bay  'B'                                      NT   X1:54.17 

     1) Egger, Hannah B                 2) Cox, Erin C                   

     3) Bodin, Heather                  4) Trelka, Taylor                

       30.67    31.21    27.34    24.95                                    

 

Event 2  Men 200 Yard Medley Relay

===============================================================================

    School                                               Seed     Finals Points

===============================================================================

  1 Uw-Green Bay  'A'                                      NT    1:37.00   11 

     1) Hollub, Matt P                  2) Korslin, Ryan J               

     3) Miner, Robert F                 4) McSweeny, Ian                 

       24.80    26.56    23.21    22.43                                   

  2 Valparaiso University Swimming-IN  'A'            1:39.68    1:39.53    4 

     1) King, Matt S                    2) Wegehaupt, Tate J             

     3) Hunter, Austin J                4) Braun, Kyle E                 

       26.73    26.44    24.26    22.10                                   

  3 Valparaiso University Swimming-IN  'B'            1:48.25    1:50.63    2 

     1) Aguilar, Fernando J             2) Sandness, Patrick S           

     3) Jones, Ian A                    4) May, Philip D                 

       29.81    31.30    25.93    23.59                                   

  4 Valparaiso University Swimming-IN  'C'            1:51.34   x1:50.82 

     1) Fedde, Kevin C                  2) Parker, Steven R              

     3) Patrick, Thomas K               4) Mathe, William R              

       28.21    32.80    26.01    23.80                                   

 -- Uw-Green Bay  'B'                                      NT   X1:37.51 

     1) Hill, Evan C                    2) Lesniak, Jonathon J           

     3) Evans, Tyler                    4) Loeffelholz, Ben J            

       25.89    26.56    23.33    21.73                                    

 -- Uw-Green Bay  'C'                                      NT   X1:39.46 

     1) Glover, Geoff T                 2) Lindstrom, Andrew             

     3) Hackney, Cole C                 4) Murphy, Casey J               

       26.21    28.44    23.14    21.67                                   

 

Event 3  Women 1000 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                    Year School                  Seed     Finals Points

===============================================================================

  1 Rottier, Kendra R            UWGB                      NT   10:38.59    9 

      27.64   30.67   31.67   31.60   31.92   31.62   31.83   32.05

      31.95   32.21   32.48   32.22   32.57   32.34   32.61   32.46

      32.94   32.89   32.68   32.24                               

  2 Killpatrick, Melissa         UWGB                      NT   10:56.12    4 

      28.90   31.95   32.59   32.58   32.59   33.10   33.04   32.93

      33.29   33.05   33.21   33.40   33.42   33.79   33.46   33.76

      33.52   33.43   32.50   31.61                               

  3 Johnson, Kelsey A            UWGB                      NT   11:09.77    3 

      29.98   33.10   33.38   33.81   33.58   33.68   34.05   34.12

      33.91   33.73   33.56   33.78   33.78   33.58   33.80   33.87

      33.72   33.75   33.82   32.77                               

  4 Caruthers, Alex L            Valpo-IN            11:36.97   11:20.54    2 

      31.44   32.65   33.10   33.42   33.42   33.87   33.83   33.98

      34.12   34.18   34.42   34.62   34.55   34.62   35.51   35.10

      34.91   34.50   34.25   34.05                               

  5 Bretl, Andrea E              Valpo-IN            11:29.26   11:24.22    1 

      31.26   33.57   33.83   34.22   34.01   34.21   34.42   34.95

      34.45   34.55   34.82   34.21   34.96   34.15   34.54   34.70

      34.54   34.26   34.61   33.96                                

  6 Mariani, Megan L             Valpo-IN            12:35.97   12:35.88 

      33.72   37.10   37.67   37.76   37.97   37.79   38.94   37.87

      38.12   38.75   38.15   38.13   38.45   38.45   38.00   38.27

      38.07   38.55   37.50   36.62                               

 

Event 4  Men 1000 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                    Year School                  Seed     Finals Points

===============================================================================

  1 Wolf, Robert J               UWGB                      NT    9:55.59    9 

      27.32   30.44   31.05   30.93   31.03   30.88   30.49   30.47

      30.54   29.59   28.95   29.29   29.60   29.42   29.60   29.42

      29.58   29.36   29.37   28.26                               

  2 Heiser, Brian J              UWGB                      NT   10:08.00    4 

      27.33   30.30   30.76   31.12   31.08   31.05   30.74   30.75

      30.42   30.20   29.82   30.39   30.78   30.81   30.68   30.87

      30.59   30.74   30.40   29.17                               

  3 Fedde, Kevin C               Valpo-IN            10:43.59   10:40.26    3 

      28.75   31.67   31.60   31.64   31.81   31.92   32.17   32.37

      32.46   32.56   32.13   32.22   31.70   31.80   32.20   32.37

      32.91   33.04   32.63   32.31                               

  4 Booth, Steve K               Valpo-IN            11:04.11   11:08.21    2 

      29.74   32.69   33.43   33.58   33.60   32.92   33.55   33.74

      34.14   33.74   33.94   33.95   33.73   33.58   33.93   33.87

      33.79   33.76   33.66   32.87                               

 -- Gorycki, Robert              UWGB                      NT  X10:11.66 

      29.26   32.16   31.28   31.08   30.66   30.22   30.00   29.97

      29.68   30.02   30.41   30.54   30.85   31.18   31.12   31.43

      30.57   30.99   30.34   29.90                               

 -- Temperley, Tim J             UWGB                      NT  X10:29.15 

      29.59   32.21   31.72   31.61   30.84   30.53   31.19   31.76

      30.30   31.40   31.08   31.88   31.96   32.02   32.14   32.34

      31.88   31.98   31.55   31.17                               

 

Event 5  Women 200 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                    Year School                  Seed     Finals Points

===============================================================================

  1 Bodin, Heather               UWGB                      NT    1:58.55    9 

      27.90   29.87   30.34   30.44                               

  2 Wolf, Parker L               UWGB                      NT    1:59.08    4 

      27.14   30.69   31.71   29.54                               

  3 Taubert, Alizabeth R         Valpo-IN             2:03.61    2:08.93    3 

      29.00   32.28   33.73   33.92                               

  4 Barnes, Justine A            Valpo-IN             2:06.41    2:11.25    2 

      30.68   34.07   33.43   33.07                               

 -- Iverson, Dana I              UWGB                      NT   X1:59.73 

      28.10   30.34   31.10   30.19                               

 -- Harry, Emilee                UWGB                      NT   X2:01.16 

      27.98   30.98   31.65   30.55                               

 

Event 6  Men 200 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                    Year School                  Seed     Finals Points

===============================================================================

  1 Loeffelholz, Ben J           UWGB                      NT    1:48.91    9 

      26.30   27.46   26.88   28.27                               

  2 Hunter, Austin J             Valpo-IN                  NT    1:51.75    4 

      24.77   28.00   28.96   30.02                               

  3 Murphy, Casey J              UWGB                      NT    1:52.26    3 

      24.25   27.26   29.48   31.27                               

  4 Patrick, Thomas K            Valpo-IN             1:58.61    1:55.89    2 

      26.68   29.15   30.20   29.86                               

  5 Christenson, Zach Z          Valpo-IN             1:56.67    1:57.12    1 

      27.90   29.85   29.76   29.61                               

  6 Mathe, William R             Valpo-IN             1:58.96   x2:04.08 

      27.95   31.30   32.99   31.84                               

 

Event 7  Women 100 Yard Backstroke

===============================================================================

    Name                    Year School                  Seed     Finals Points

===============================================================================

  1 Jarrett, Natalie E           Valpo-IN             1:03.26    1:02.99    9 

      30.69   32.30                                               

  2 Knop, Lauren N               Valpo-IN             1:02.41    1:03.72    4 

      31.05   32.67                                               

  3 Engen, Lark M                UWGB                      NT    1:04.14    3 

      31.40   32.74                                                

  4 Egger, Hannah B              UWGB                      NT    1:04.39    2 

      31.00   33.39                                               

  5 Baron, Kelly                 UWGB                      NT    1:04.40    1 

      31.25   33.15                                               

  6 Crain, Taylor M              UWGB                      NT   x1:11.39 

      35.09   36.30                                               

  7 Mariani, Megan L             Valpo-IN                  NT    1:17.61 

      37.77   39.84                                               

 

Event 8  Men 100 Yard Backstroke

===============================================================================

    Name                    Year School                  Seed     Finals Points

===============================================================================

  1 Glover, Geoff T              UWGB                      NT      54.80    9 

      26.73   28.07                                               

 -- Hallam, Alex K               UWGB                      NT     X55.01 

      26.46   28.55                                               

 -- Lindstrom, Andrew            UWGB                      NT     X59.17 

      29.04   30.13                                               

 -- King, Matt S                 Valpo-IN               56.50        SCR 

 

Event 9  Women 100 Yard Breaststroke

===============================================================================

    Name                    Year School                  Seed     Finals Points

===============================================================================

  1 Burback, Amy M               UWGB                      NT    1:06.75    9 

      31.89   34.86                                               

  2 Caruthers, Alex L            Valpo-IN             1:15.48    1:15.25    4 

      35.68   39.57                                               

  3 Cannon, Makenna A            Valpo-IN             1:12.63    1:15.94    3 

      35.16   40.78                                               

  4 Peters, Katrina E            Valpo-IN             1:14.06    1:17.90    2 

      37.42   40.48                                                

 -- Bartholomew, Amber L         UWGB                      NT   X1:07.08 

      31.83   35.25                                               

 -- Caruso, Lauren C             UWGB                      NT   X1:10.00 

      33.52   36.48                                               

 

Event 10  Men 100 Yard Breaststroke

===============================================================================

    Name                    Year School                  Seed     Finals Points

===============================================================================

  1 Korslin, Ryan J              UWGB                      NT      59.82    9 

      28.02   31.80                                               

  2 Wegehaupt, Tate J            Valpo-IN               58.35      59.92    4 

      27.63   32.29                                               

  3 Lesniak, Jonathon J          UWGB                      NT    1:00.04    3 

      28.17   31.87                                                

  4 Sandness, Patrick S          Valpo-IN             1:07.79    1:08.98    2 

      32.15   36.83                                               

  5 Parker, Steven R             Valpo-IN             1:10.03    1:12.89    1 

      34.11   38.78                                               

 -- Ladd, Taylor R               UWGB                      NT   X1:03.56 

      29.54   34.02                                               

 

Event 11  Women 200 Yard Butterfly

===============================================================================

    Name                    Year School                  Seed     Finals Points

===============================================================================

  1 Rottier, Kendra R            UWGB                      NT    2:09.38    9 

      28.44   32.39   34.52   34.03                               

  2 Segatto, Flavia              Valpo-IN             2:07.64    2:11.23    4 

      30.21   33.12   33.43   34.47                               

  3 Gill, Nicole M               UWGB                      NT    2:17.00    3 

      29.68   33.92   35.91   37.49                               

 -- Burley, Megan                UWGB                      NT   X2:15.09 

      29.78   33.75   35.52   36.04                               

 -- Killpatrick, Melissa         UWGB                      NT   X2:16.83 

      29.50   35.59   36.85   34.89                               

 

Event 12  Men 200 Yard Butterfly

===============================================================================

    Name                    Year School                  Seed     Finals Points

===============================================================================

  1 Evans, Tyler                 UWGB                      NT    1:59.88    9 

      26.11   30.03   31.19   32.55                               

  2 Andrew, Connor M             UWGB                      NT    2:02.23    4 

      27.02   31.20   31.83   32.18                               

  3 Aguilar, Guillermo           Valpo-IN             2:06.85    2:13.75    3 

      28.18   33.59   35.51   36.47                               

  4 Jones, Ian A                 Valpo-IN             2:18.79    2:16.73    2 

      29.71   33.56   36.44   37.02                                

  5 Booth, Steve K               Valpo-IN             2:14.14    2:18.12    1 

      30.82   35.04   36.48   35.78                               

 -- Miller, Evan J               UWGB                      NT   X2:05.73 

      28.14   31.41   32.75   33.43                               

 -- Gorycki, Robert              UWGB                      NT   X2:07.49 

      29.10   32.05   32.77   33.57                               

 

Event 13  Women 50 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                    Year School                  Seed     Finals Points

===============================================================================

  1 Walker, Amanda K             UWGB                      NT      24.95    9 

  2 Bretl, Andrea E              Valpo-IN               27.37      27.91    4 

  3 Barnes, Justine A            Valpo-IN               34.67      28.12    3 

  4 Michalowski, Nicole R        Valpo-IN               28.39      28.55    2 

  5 Meunier, Katie M             Valpo-IN               29.12     x29.44 

 -- Trelka, Taylor               UWGB                      NT     X25.16 

 -- Cox, Erin C                  UWGB                      NT     X26.20 

 

Event 14  Men 50 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                    Year School                  Seed     Finals Points

===============================================================================

  1 Braun, Kyle E                Valpo-IN               21.90      22.70    9 

  2 Hill, Evan C                 UWGB                      NT      22.77    4 

  3 McSweeny, Ian                UWGB                      NT      23.07    3 

  4 May, Philip D                Valpo-IN               23.38      23.90    2 

  5 Christenson, Zach Z          Valpo-IN               24.77      24.79    1 

 

Event 15  Women 1 mtr Diving

===============================================================================

    Name                    Year School                  Seed     Finals Points

===============================================================================

 -- Stolfi, Jessica              UWGB                      NT    X199.30 

 -- Dinelli, Carrie N            UWGB                      NT    X234.90 

 

Event 16  Men 1 mtr Diving

===============================================================================

    Name                    Year School                  Seed     Finals Points

===============================================================================

 -- Spaeth, Mitchell             UWGB                      NT    X295.80 

 -- Pogue, Daniel                UWGB                      NT    X327.95 

 -- Bothun, Steven B             UWGB                      NT        SCR 

 

Event 17  Women 100 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                    Year School                  Seed     Finals Points

===============================================================================

  1 Harry, Emilee                UWGB                      NT      53.59    9 

      25.74   27.85                                                

  2 Bencur, Brittany R           Valpo-IN               57.93    1:00.81    4 

      28.69   32.12                                               

  3 Michalowski, Nicole R        Valpo-IN             1:01.87    1:02.23    3 

      29.96   32.27                                               

  4 Meunier, Katie M             Valpo-IN             1:01.10    1:03.71    2 

      30.41   33.30                                               

 -- Wolf, Parker L               UWGB                      NT     X54.14 

      26.11   28.03                                               

 -- Iverson, Dana I              UWGB                      NT     X55.78 

      26.68   29.10                                                

 

Event 18  Men 100 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                    Year School                  Seed     Finals Points

===============================================================================

  1 Hackney, Cole C              UWGB                      NT      48.42    9 

      23.20   25.22                                               

  2 Hunter, Austin J             Valpo-IN               48.82      50.18    4 

      23.10   27.08                                               

  3 Aguilar, Fernando J          Valpo-IN               50.33      53.22    3 

      25.00   28.22                                               

  4 May, Philip D                Valpo-IN               52.70      54.02    2 

      25.36   28.66                                               

  5 Mathe, William R             Valpo-IN               52.20     x56.82 

      26.95   29.87                                                

 -- Murphy, Casey J              UWGB                      NT     X49.40 

      23.31   26.09                                               

 -- Temperley, Tim J             UWGB                      NT     X49.79 

      23.90   25.89                                                

 

Event 19  Women 200 Yard Backstroke

===============================================================================

    Name                    Year School                  Seed     Finals Points

===============================================================================

  1 Engen, Lark M                UWGB                      NT    2:13.51    9 

      31.75   34.14   34.13   33.49                               

  2 Segatto, Flavia              Valpo-IN                  NT    2:15.78    4 

      33.33   34.37   34.44   33.64                               

  3 Johnson, Kelsey A            UWGB                      NT    2:15.96    3 

      32.82   34.96   34.53   33.65                                

  4 Bretl, Andrea E              Valpo-IN                  NT    2:33.66    2 

      36.73   38.66   39.52   38.75                               

  5 Mariani, Megan L             Valpo-IN             2:40.72    2:43.81    1 

      38.91   41.62   42.24   41.04                               

 -- Egger, Hannah B              UWGB                      NT   X2:19.28 

      32.71   35.17   35.36   36.04                               

 

Event 20  Men 200 Yard Backstroke

===============================================================================

    Name                    Year School                  Seed     Finals Points

===============================================================================

  1 Heiser, Brian J              UWGB                      NT    1:58.10    9 

      28.05   29.49   30.24   30.32                               

  2 Fedde, Kevin C               Valpo-IN             2:11.46    2:08.11    4 

      29.16   32.07   33.35   33.53                               

 -- Hollub, Matt P               UWGB                      NT   X2:01.30 

      28.88   31.38   31.56   29.48                               

 -- Glover, Geoff T              UWGB                      NT   X2:01.71 

      28.62   30.87   31.63   30.59                                

 -- Hill, Evan C                 UWGB                      NT   X2:06.23 

      30.31   32.14   32.02   31.76                               

 

Event 21  Women 200 Yard Breaststroke

===============================================================================

    Name                    Year School                  Seed     Finals Points

===============================================================================

  1 Jarrett, Natalie E           Valpo-IN             2:32.00    2:29.08    9 

      34.42   37.83   38.20   38.63                               

  2 Cox, Erin C                  UWGB                      NT    2:30.89    4 

      34.68   39.09   38.77   38.35                               

  3 Burley, Megan                UWGB                      NT    2:31.05    3 

      34.23   38.18   39.55   39.09                               

  4 Killpatrick, Melissa         UWGB                      NT    2:36.06    2 

      34.16   39.95   41.48   40.47                                

  5 Cannon, Makenna A            Valpo-IN             2:34.68    2:42.76    1 

      36.52   41.72   42.30   42.22                               

  6 Peters, Katrina E            Valpo-IN             2:37.86    2:43.98 

      37.62   41.93   41.98   42.45                               

 

Event 22  Men 200 Yard Breaststroke

===============================================================================

    Name                    Year School                  Seed     Finals Points

===============================================================================

  1 Wegehaupt, Tate J            Valpo-IN             2:10.03    2:15.23    9 

      31.14   35.50   34.30   34.29                               

  2 Ladd, Taylor R               UWGB                      NT    2:16.92    4 

      31.37   35.50   35.68   34.37                               

  3 Lindstrom, Andrew            UWGB                      NT    2:20.09    3 

      31.78   35.80   36.57   35.94                                

  4 Korslin, Ryan J              UWGB                      NT    2:20.58    2 

      31.20   35.87   36.57   36.94                               

  5 Andrew, Connor M             UWGB                      NT   x2:25.96 

      32.96   37.21   38.01   37.78                               

  6 Sandness, Patrick S          Valpo-IN             2:31.85    2:30.36    1 

      32.88   37.85   39.54   40.09                               

  7 Parker, Steven R             Valpo-IN             2:35.43    2:38.24 

      35.32   39.95   41.42   41.55                               

 

Event 23  Women 500 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                    Year School                  Seed     Finals Points

===============================================================================

  1 Burback, Amy M               UWGB                      NT    5:10.82    9 

      29.01   30.84   30.94   31.25   31.30   31.01   31.25   31.80

      32.32   31.10                                               

  2 Taubert, Alizabeth R         Valpo-IN             5:23.07    5:36.41    4 

      30.03   33.29   34.13   34.28   34.29   34.48   34.75   33.79

      33.92   33.45                                               

  3 Meunier, Katie M             Valpo-IN             5:57.30    6:16.87    3 

      33.74   37.24   37.90   38.43   38.52   38.67   38.64   38.87

      38.31   36.55                                                

 -- Walker, Amanda K             UWGB                      NT   X5:18.73 

      29.33   31.34   31.72   31.91   32.26   32.32   32.29   32.60

      32.81   32.15                                               

 -- Baron, Kelly                 UWGB                      NT   X5:30.53 

      29.12   32.08   32.82   33.61   33.51   33.64   33.74   34.21

      34.00   33.80                                               

 

Event 24  Men 500 Yard Freestyle

===============================================================================

    Name                    Year School                  Seed     Finals Points

===============================================================================

  1 Miner, Robert F              UWGB                      NT    4:54.36    9 

      26.66   29.77   30.67   29.98   30.03   30.23   29.43   29.08

      29.53   28.98                                               

  2 Hallam, Alex K               UWGB                      NT    5:04.62    4 

      27.55   30.27   30.84   30.79   30.52   30.50   30.88   31.07

      31.33   30.87                                               

  3 Aguilar, Guillermo           Valpo-IN                  NT    5:18.40    3 

      28.72   31.94   32.48   32.41   32.48   32.27   32.57   33.01

      32.63   29.89                                               

  4 Aguilar, Fernando J          Valpo-IN             5:06.35    5:18.73    2 

      28.67   32.15   32.47   32.36   32.63   31.89   32.87   32.31

      32.30   31.08                                               

  5 Booth, Steve K               Valpo-IN             5:13.13    5:25.24    1 

      29.55   32.42   32.54   33.34   32.98   33.10   32.70   32.56

      33.33   32.72                                                

 -- Gorycki, Robert              UWGB                      NT   X5:01.26 

      27.93   30.02   29.92   29.91   30.29   30.39   30.68   31.17

      31.39   29.56                                               

 

Event 25  Women 100 Yard Butterfly

===============================================================================

    Name                    Year School                  Seed     Finals Points

===============================================================================

  1 Bartholomew, Amber L         UWGB                      NT      58.02    9 

      27.18   30.84                                               

  2 Gill, Nicole M               UWGB                      NT    1:01.06    4 

      28.03   33.03                                                

  3 Knop, Lauren N               Valpo-IN             1:04.38    1:03.10    3 

      29.17   33.93                                               

  4 Caruthers, Alex L            Valpo-IN                  NT    1:08.02    2 

      31.91   36.11                                               

  5 Bencur, Brittany R           Valpo-IN             1:05.84    1:10.60    1 

      32.23   38.37                                               

  6 Peters, Katrina E            Valpo-IN                  NT   x1:17.75 

      36.13   41.62                                               

 -- Griffin, Michaela            UWGB                      NT   X1:02.09 

      28.60   33.49                                                

 -- Caruso, Lauren C             UWGB                      NT   X1:02.29 

      29.11   33.18                                               

 

Event 26  Men 100 Yard Butterfly

===============================================================================

    Name                    Year School                  Seed     Finals Points

===============================================================================

  1 Loeffelholz, Ben J           UWGB                      NT      53.84    9 

      25.32   28.52                                               

  2 Miller, Evan J               UWGB                      NT      54.48    4 

      25.40   29.08                                               

  3 Lesniak, Jonathon J          UWGB                      NT      56.83    3 

      26.77   30.06                                               

  4 Patrick, Thomas K            Valpo-IN               59.87      58.10    2 

      27.18   30.92                                                

  5 Jones, Ian A                 Valpo-IN               57.59      58.61    1 

      27.16   31.45                                               

  6 Christenson, Zach Z          Valpo-IN                  NT      59.67 

      27.74   31.93                                               

  7 Braun, Kyle E                Valpo-IN                  NT   x1:00.36 

      26.47   33.89                                               

  8 McSweeny, Ian                UWGB                      NT   x1:03.00 

      28.35   34.65                                               

 

Event 27  Women 3 mtr Diving

===============================================================================

    Name                    Year School                  Seed     Finals Points

===============================================================================

 -- Stolfi, Jessica              UWGB                      NT    X194.85 

 -- Dinelli, Carrie N            UWGB                      NT    X233.25 

 

Event 28  Men 3 mtr Diving

===============================================================================

    Name                    Year School                  Seed     Finals Points

===============================================================================

 -- Spaeth, Mitchell             UWGB                      NT    X315.45 

 -- Pogue, Daniel                UWGB                      NT    X347.25 

 -- Bothun, Steven B             UWGB                      NT        SCR 

 

Event 29  Women 200 Yard IM

===============================================================================

    Name                    Year School                  Seed     Finals Points

===============================================================================

  1 Bodin, Heather               UWGB                      NT    2:11.61    9 

      28.24   33.65   38.18   31.54                               

  2 Segatto, Flavia              Valpo-IN             2:19.58    2:19.01    4 

      30.00   36.52   41.67   30.82                               

  3 Griffin, Michaela            UWGB                      NT    2:19.88    3 

      30.10   35.64   42.10   32.04                               

 -- Iverson, Dana I              UWGB                      NT   X2:17.49 

      29.48   32.75   43.32   31.94                               

 -- Crain, Taylor M              UWGB                      NT   X2:27.95 

      33.10   37.70   39.42   37.73                                

 

Event 30  Men 200 Yard IM

===============================================================================

    Name                    Year School                  Seed     Finals Points

===============================================================================

  1 Andrew, Connor M             UWGB                      NT    2:01.83    9 

      25.98   31.72   36.33   27.80                               

  2 Glover, Geoff T              UWGB                      NT    2:02.53    4 

      26.52   30.45   37.17   28.39                               

  3 Sandness, Patrick S          Valpo-IN             2:12.23    2:12.48    3 

      28.33   34.59   38.50   31.06                               

  4 Booth, Steve K               Valpo-IN                  NT    2:20.47    2 

      27.81   37.79   44.42   30.45                               

  5 Aguilar, Guillermo           Valpo-IN                  NT    2:22.33    1 

      29.53   36.72   42.01   34.07                                

  6 Parker, Steven R             Valpo-IN             2:28.00   x2:25.39 

      31.75   38.09   41.67   33.88                               

 -- Korslin, Ryan J              UWGB                      NT   X2:03.69 

      25.72   32.48   35.90   29.59                               

 -- Ladd, Taylor R               UWGB                      NT   X2:08.83 

      27.65   33.79   36.79   30.60                               

 

Event 31  Women 200 Yard Freestyle Relay

===============================================================================

    School                                               Seed     Finals Points

===============================================================================

  1 Uw-Green Bay  'A'                                      NT    1:40.12   11 

     1) Harry, Emilee                   2) Rottier, Kendra R             

     3) Trelka, Taylor                  4) Baron, Kelly                  

       24.43    25.10    24.89    25.70                                    

  2 Valparaiso University Swimming-IN  'A'            1:46.24    1:47.02    4 

     1) Knop, Lauren N                  2) Bencur, Brittany R            

     3) Taubert, Alizabeth R            4) Jarrett, Natalie E             

       26.28    27.47    27.33    25.94                                   

  3 Valparaiso University Swimming-IN  'C'            2:01.18    2:00.48    2 

     1) Cannon, Makenna A               2) Michalowski, Nicole R         

     3) Peters, Katrina E               4) Mariani, Megan L              

       28.82    29.33    30.03    32.30                                   

 -- Uw-Green Bay  'B'                                      NT   X1:41.06 

     1) Wolf, Parker L                  2) Gill, Nicole M                

     3) Cox, Erin C                     4) Johnson, Kelsey A             

       24.41    25.32    25.47    25.86                                   

 -- Valparaiso University Swimming-IN  'B'            1:50.71         DQ 

     1) Bretl, Andrea E                 2) Caruthers, Alex L             

     3) Barnes, Justine A               4) Meunier, Katie M              

       28.07    27.61    28.61    29.08                                   

 

Event 32  Men 200 Yard Freestyle Relay

===============================================================================

    School                                               Seed     Finals Points

===============================================================================

  1 Uw-Green Bay  'A'                                      NT    1:28.15   11 

     1) Hackney, Cole C                 2) Miller, Evan J                

     3) Murphy, Casey J                 4) Wolf, Robert J                

       21.84    22.83    21.28    22.20                                   

  2 Valparaiso University Swimming-IN  'A'            1:29.86    1:29.53    4 

     1) Wegehaupt, Tate J               2) Braun, Kyle E                 

     3) Hunter, Austin J                4) May, Philip D                 

       22.47    22.23    21.85    22.98                                   

  3 Valparaiso University Swimming-IN  'B'            1:35.85    1:35.72    2 

     1) Fedde, Kevin C                  2) Mathe, William R              

     3) Aguilar, Fernando J             4) King, Matt S                  

       23.54    24.76    24.16    23.26                                   

  4 Valparaiso University Swimming-IN  'C'            1:38.04   x1:39.73 

     1) Patrick, Thomas K               2) Christenson, Zach Z           

     3) Jones, Ian A                    4) Aguilar, Guillermo            

       24.43    24.17    25.47    25.66                                   

 -- Uw-Green Bay  'B'                                      NT   X1:28.15 

     1) Evans, Tyler                    2) Hollub, Matt P                

     3) Miner, Robert F                 4) Temperley, Tim J              

       21.70    21.98    22.06    22.41                                   

 -- Uw-Green Bay  'C'                                      NT   X1:32.56 

     1) Heiser, Brian J                 2) Hallam, Alex K                

     3) Loeffelholz, Ben J              4) Gorycki, Robert               

       22.98    22.39    22.26    24.93                                    

                  
 
 
 
 
Team Rankings - Through Event 32
 
                              Women - Team Scores                              
            Place School                                          Points
       ===================================================================
                1 Green Bay                            GB            151  
                2 Valparaiso University Swimming     VALPO-IN         98  
 
                               Men - Team Scores                               
            Place School                                          Points
       ===================================================================
                1 Green Bay                            GB            157  
                2 Valparaiso University Swimming     VALPO-IN         87  

 

W Golf IPFW Spring Invitational Fort Wayne, Ind. (Chestnut Hills G.C.)
Apr 6 4th/12 (311)
W Tennis Valpo 0 Milwaukee, Wis.
Apr 6 Milwaukee 7
Softball Detroit 0 VU Softball Field
Apr 6 Valpo 8
Baseball Wright State 4 Emory G. Bauer Field
Apr 6 Valpo 2
W Golf IPFW Spring Invitational Fort Wayne, Ind. (Chestnut Hills G.C.)
Apr 7 9th/12 (642)
Softball Northern Illinois 6 VU Softball Field
Apr 8 Valpo 8
Baseball Valpo 5 Evanston, Ill.
Apr 8 Northwestern 12
Softball Northern Illinois 3 8 inn.
Apr 8 Valpo 4
M Track Chicagoland Championships Romeoville, Ill.
Apr 11 5th/17 (20)
W Track Chicagoland Championships Romeoville, Ill.
Apr 11 9th/18 (12)
M Tennis Valpo 5 Detroit, Mich.
Apr 11 Detroit 2
Baseball Youngstown State 7 Emory G. Bauer Field
Apr 11 Valpo 10
W Track Chicagoland Championships Romeoville, Ill.
Apr 12 6th/20 (60.50)
M Track Chicagoland Championships Romeoville, Ill.
Apr 12 6th/20 (48)
M Golf Bluegrass Invitational Lexington, Ky. (University Club Big Blue Course)
Apr 12 t-7th/13 (588)
W Golf Crusader/Jaguar Challenge Valparaiso, Ind. (The Course at Aberdeen)
Apr 12 3rd/6 (335); 4th/6 (350)
M Soccer St. Joseph's College Eastgate Field
Apr 12, 10:00 a.m. Valpo
Baseball Youngstown State 1 Emory G. Bauer Field
Apr 12, 10:00 a.m. Valpo 13
Softball Cleveland State 3 VU Softball Field
Apr 12, 10:00 a.m. Valpo 2
Volleyball Western Michigan/Butler/Eastern Michigan ARC
Apr 12, 1:45 p.m. Valpo
Softball Cleveland State 4 VU Softball Field
Apr 12, 1:45 p.m. Valpo 6
Baseball Youngstown State 12 Emory G. Bauer Field
Apr 12, 1:45 p.m. Valpo 4
W Tennis Valpo 1 Detroit, Mich.
Apr 12, 1:45 p.m. Detroit 6
M Soccer Benedictine Brown Field
Apr 12, 4:00 p.m. Valpo
W Soccer Haitian National Team Brown Field
Apr 12, 7:00 p.m. Valpo
W Golf Crusader/Jaguar Challenge Valparaiso, Ind. (The Course at Aberdeen)
Apr 13 2nd/6 (657); 5th/6 (692)
M Golf Bluegrass Invitational Lexington, Ky. (University Club Big Blue Course)
Apr 13 t-6th/13 (895)
Softball Cleveland State 6 8 inn.
Apr 13 Valpo 7
W Tennis Valpo 1 Rochester, Mich.
Apr 13 Oakland 6
M Tennis Valpo 1 Notre Dame, Ind.
Apr 13 #12 Notre Dame 6
W Tennis Valpo 0 Chicago, Ill.
Apr 14 Chicago State 7
M Tennis Valpo 7 Homewood, Ill.
Apr 15 Chicago State 0
Baseball Valpo CCD
Apr 15 Toledo
Baseball Valpo Milwaukee, Wis.
Apr 17, 3:00 p.m. Milwaukee
M Tennis Youngstown State Valpo Tennis Complex
Apr 18, 11:00 a.m. Valpo
Baseball Valpo Milwaukee, Wis.
Apr 18, 3:00 p.m. Milwaukee
Softball Oakland VU Softball Field
Apr 18, 3:00 p.m. Valpo
W Tennis Youngstown State Valpo Tennis Complex
Apr 18, 4:00 p.m. Valpo
M Golf Wolfpack Spring Open Raleigh, N.C. (Lonnie Poole Golf Course)
Apr 19
W Tennis Cleveland State Valpo Tennis Complex
Apr 19 Valpo
M Track DePaul Invitational Chicago, Ill.
Apr 19
W Track DePaul Invitational Chicago, Ill.
Apr 19
Softball Oakland VU Softball Field
Apr 19, 12:00 p.m. Valpo
Baseball Valpo Milwaukee, Wis.
Apr 19, 1:00 p.m. Milwaukee
Softball Oakland VU Softball Field
Apr 19, 2:00 p.m. Valpo
M Tennis Cleveland State Valpo Tennis Complex
Apr 19, 2:00 p.m. Valpo
M Golf Wolfpack Spring Open Raleigh, N.C. (Lonnie Poole Golf Course)
Apr 20
Baseball Kalamazoo Emory G. Bauer Field
Apr 21, 3:00 p.m. Valpo
Baseball Ohio Northern Emory G. Bauer Field
Apr 22, 3:00 p.m. Valpo
Softball Valpo Macomb, Ill.
Apr 22, 3:00 p.m. Western Illinois
Softball Valpo Macomb, Ill.
Apr 22, 5:00 p.m. Western Illinois
Softball Valpo Notre Dame, Ind.
Apr 24, 5:00 p.m. Notre Dame
M Tennis Valpo Ann Arbor, Mich.
Apr 25, 5:00 p.m. Horizon League Tournament
W Track Miami (Ohio) Invitational Oxford, Ohio
Apr 25
M Track Miami (Ohio) Invitational Oxford, Ohio
Apr 25
M Golf Horizon League Championship Howey in the Hills, Fla. (Mission Inn Resort & Club)
Apr 25
W Golf Horizon League Championship Howey in the Hills, Fla. (Mission Inn Resort & Club)
Apr 25
Baseball UIC Emory G. Bauer Field
Apr 25, 3:00 p.m. Valpo
M Track Miami (Ohio) Invitational Oxford, Ohio
Apr 26
W Track Miami (Ohio) Invitational Oxford, Ohio
Apr 26
M Tennis Valpo Ann Arbor, Mich.
Apr 26 Horizon League Tournament
W Golf Horizon League Championship Howey in the Hills, Fla. (Mission Inn Resort & Club)
Apr 26
M Golf Horizon League Championship Howey in the Hills, Fla. (Mission Inn Resort & Club)
Apr 26
Baseball UIC Emory G. Bauer Field
Apr 26, 12:00 p.m. Valpo
Softball Valpo Dayton, Ohio
Apr 26, 12:00 p.m. Wright State
Softball Valpo Dayton, Ohio
Apr 26, 2:00 p.m. Wright State