Official Athletic Site of the Valparaiso University Crusaders

Licensed to Western Illinois University
                                  HY-TEK's MEET MANAGER 5.0 11/16/2013 03:30 PM
                  Valparaiso vs Western Illinois - 11/16/2013                  
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Western Illinois University  'A'                       NT    1:54.28   11  
     1) Hollopeter, Lizzie D 19         2) Rosenhauer, Sarah E 19         
     3) Kirchhoefer, Kelsey L 19        4) Rassmussen, Julia L 22         
                  28.94     1:01.24 (32.30)     1:29.17 (27.93)     1:54.28 (25.11)
  2 Valparaiso University Swimming-IN  'A'            1:55.93    1:58.59    4  
     1) Lightner, Ciara L 19            2) Cannon, Makenna A 20           
     3) Knop, Lauren N 20               4) Trimpe, Emily 18               
                  29.54     1:03.62 (34.08)     1:32.64 (29.02)     1:58.59 (25.95)
  3 Western Illinois University  'B'                       NT    2:01.62    2  
     1) Hansen, Abby M 19               2) Wolfe, Paige 21                
     3) Bresler, Daniella J 20          4) Brasile, Haley E 21            
                  29.73     1:03.71 (33.98)     1:34.72 (31.01)     2:01.62 (26.90)
  4 Western Illinois University  'C'                       NT    2:02.38  
     1) Cigerova, Ema 18                2) Erickson, Brittany A 18        
     3) Cumbie, Natalie A 18            4) Jobes, Jayna P 17              
                  31.18     1:05.71 (34.53)     1:34.77 (29.06)     2:02.38 (27.61)
  5 Valparaiso University Swimming-IN  'B'            2:05.11    2:03.88  
     1) McBride, Erin M 19              2) Peters, Katrina E 21           
     3) Taubert, Alizabeth R 21         4) Meunier, Katie M 21            
                  31.23     1:06.09 (34.86)     1:36.08 (29.99)     2:03.88 (27.80)
 
Event 2  Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Western Illinois University  'A'                       NT    1:38.48   11  
     1) Arakaki, Kevin 20               2) Furr, JD D 19                  
     3) Rykosky, Dylon M 19             4) Neaveill, Tyler A 20           
                  25.92       53.56 (27.64)     1:17.09 (23.53)     1:38.48 (21.39)
  2 Valparaiso University Swimming-IN  'A'            1:38.01    1:39.15    4  
     1) Mitchell, Tim T 19              2) Jenny, Frederick M 19          
     3) Castro Diaz, Gon G 20           4) Wegehaupt, Tate J 21           
                  26.23       53.80 (27.57)     1:17.73 (23.93)     1:39.15 (21.42)
  3 Western Illinois University  'B'                       NT    1:40.07    2  
     1) Bond, Jon D 21                  2) Farrar, Shawn T 19             
     3) Miller, Ryan J 19               4) Payne, Austin D 21             
                  25.55       53.21 (27.66)     1:18.59 (25.38)     1:40.07 (21.48)
  4 Western Illinois University  'C'                       NT    1:41.24  
     1) Miller, Shelby 21               2) Melnick, Dan 19                
     3) Neaveill, Chris D 18            4) Vissers, Sam W 20              
                  26.46       56.40 (29.94)     1:18.87 (22.47)     1:41.24 (22.37)
  5 Valparaiso University Swimming-IN  'B'                 NT    1:47.42  
     1) Leach, Ethan 18                 2) Tuinukuafe, Atolo A 19         
     3) Salim, Arman 18                 4) May, Philip D 20               
                  28.78       57.56 (28.78)     1:23.67 (26.11)     1:47.42 (23.75)
  6 Valparaiso University Swimming-IN  'C'                 NT    1:50.32  
     1) Capelli, Matt 18                2) Christenson, Zach Z 21         
     3) King, Keith 18                  4) Mathe, William R 20            
                  28.97     1:00.01 (31.04)     1:26.49 (26.48)     1:50.32 (23.83)
 
Event 3  Women 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bretl, Andrea E           21 Valpo-IN            11:14.89   11:18.40    9  
                  31.40     1:05.34 (33.94)     1:39.72 (34.38)     2:14.07 (34.35)
        2:48.36 (34.29)     3:22.39 (34.03)     3:56.56 (34.17)     4:30.83 (34.27)
        5:04.62 (33.79)     5:37.97 (33.35)     6:11.56 (33.59)     6:45.47 (33.91)
        7:19.35 (33.88)     7:53.10 (33.75)     8:26.95 (33.85)     9:01.11 (34.16)
        9:35.73 (34.62)    10:10.14 (34.41)    10:44.65 (34.51)    11:18.40 (33.75)
  2 Bresler, Daniella J       20 Western                   NT   11:37.48    4  
                  31.18     1:04.88 (33.70)     1:38.50 (33.62)     2:12.37 (33.87)
        2:46.29 (33.92)     3:21.22 (34.93)     3:56.61 (35.39)     4:31.88 (35.27)
        5:06.98 (35.10)     5:42.71 (35.73)     6:18.42 (35.71)     6:54.21 (35.79)
        7:30.13 (35.92)     8:06.01 (35.88)     8:41.83 (35.82)     9:17.56 (35.73)
        9:53.45 (35.89)    10:28.86 (35.41)    11:03.60 (34.74)    11:37.48 (33.88)
  3 Law, Rachel               18 Valpo-IN            11:30.22   11:48.30    3  
                  31.80     1:06.25 (34.45)     1:41.34 (35.09)     2:17.00 (35.66)
        2:52.36 (35.36)     3:27.41 (35.05)     4:02.78 (35.37)     4:38.49 (35.71)
        5:13.80 (35.31)     5:49.77 (35.97)     6:25.58 (35.81)     7:01.74 (36.16)
        7:37.69 (35.95)     8:13.42 (35.73)     8:49.68 (36.26)     9:25.79 (36.11)
       10:01.35 (35.56)    10:37.61 (36.26)    11:13.39 (35.78)    11:48.30 (34.91)
  4 Villez, Andie G           18 Western                   NT   11:51.50    2  
                  31.86     1:05.96 (34.10)     1:40.87 (34.91)     2:16.32 (35.45)
        2:51.87 (35.55)     3:27.44 (35.57)     4:03.40 (35.96)     4:39.67 (36.27)
        5:15.65 (35.98)     5:51.87 (36.22)     6:28.51 (36.64)     7:04.34 (35.83)
        7:40.38 (36.04)     8:16.43 (36.05)     8:52.38 (35.95)     9:28.36 (35.98)
       10:04.50 (36.14)    10:40.58 (36.08)    11:16.66 (36.08)    11:51.50 (34.84)
  5 Mariani, Megan L          20 Valpo-IN            12:15.41   12:34.03    1  
                  33.90     1:11.30 (37.40)     1:49.17 (37.87)     2:27.44 (38.27)
        3:05.40 (37.96)     3:43.54 (38.14)     4:21.71 (38.17)     4:59.87 (38.16)
        5:37.75 (37.88)     6:15.39 (37.64)     6:53.58 (38.19)     7:31.96 (38.38)
        8:09.85 (37.89)     8:47.77 (37.92)     9:25.49 (37.72)    10:03.47 (37.98)
       10:41.37 (37.90)    11:19.54 (38.17)    11:57.21 (37.67)    12:34.03 (36.82)
 
Event 4  Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Abercrombie, Matt J       19 Western                   NT   10:07.61    9  
                  26.88       56.33 (29.45)     1:26.44 (30.11)     1:56.77 (30.33)
        2:27.27 (30.50)     2:57.96 (30.69)     3:27.97 (30.01)     3:58.47 (30.50)
        4:29.09 (30.62)     4:59.64 (30.55)     5:30.17 (30.53)     6:00.90 (30.73)
        6:31.70 (30.80)     7:02.17 (30.47)     7:32.83 (30.66)     8:03.60 (30.77)
        8:34.38 (30.78)     9:05.09 (30.71)     9:36.27 (31.18)    10:07.61 (31.34)
  2 Wasicak, Brian            18 Valpo-IN            10:09.53   10:13.59    4  
                  27.36       57.05 (29.69)     1:27.20 (30.15)     1:57.41 (30.21)
        2:27.78 (30.37)     2:58.27 (30.49)     3:28.56 (30.29)     3:58.71 (30.15)
        4:29.17 (30.46)     4:59.50 (30.33)     5:30.02 (30.52)     6:00.60 (30.58)
        6:31.42 (30.82)     7:02.98 (31.56)     7:34.57 (31.59)     8:06.29 (31.72)
        8:38.49 (32.20)     9:10.45 (31.96)     9:42.40 (31.95)    10:13.59 (31.19)
  3 Jones, Cody M             19 Valpo-IN            10:56.98   10:47.71    3  
                  28.22       59.47 (31.25)     1:31.34 (31.87)     2:03.17 (31.83)
        2:35.62 (32.45)     3:07.72 (32.10)     3:40.53 (32.81)     4:13.57 (33.04)
        4:46.24 (32.67)     5:19.16 (32.92)     5:52.07 (32.91)     6:24.54 (32.47)
        6:57.48 (32.94)     7:30.23 (32.75)     8:03.24 (33.01)     8:36.43 (33.19)
        9:09.46 (33.03)     9:42.42 (32.96)    10:15.45 (33.03)    10:47.71 (32.26)
  4 Leach, Ethan              18 Valpo-IN            11:01.33   11:06.33    2  
                  28.96     1:01.66 (32.70)     1:34.54 (32.88)     2:08.20 (33.66)
        2:41.70 (33.50)     3:15.46 (33.76)     3:49.05 (33.59)     4:23.27 (34.22)
        4:57.75 (34.48)     5:31.06 (33.31)     6:04.81 (33.75)     6:38.36 (33.55)
        7:12.36 (34.00)     7:45.58 (33.22)     8:19.44 (33.86)     8:53.89 (34.45)
        9:27.21 (33.32)    10:00.88 (33.67)    10:34.21 (33.33)    11:06.33 (32.12)
  5 Melnick, Dan              19 Western                   NT   11:53.67    1  
                  30.14     1:03.78 (33.64)     1:38.76 (34.98)     2:14.82 (36.06)
        2:50.52 (35.70)     3:26.49 (35.97)     4:03.11 (36.62)     4:39.70 (36.59)
        5:16.12 (36.42)     5:53.00 (36.88)     6:29.53 (36.53)     7:06.22 (36.69)
        7:42.49 (36.27)     8:18.98 (36.49)     8:55.16 (36.18)     9:32.11 (36.95)
       10:08.24 (36.13)    10:44.44 (36.20)    11:19.58 (35.14)    11:53.67 (34.09)
 
Event 5  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rassmussen, Julia L       22 Western                   NT    2:03.98    9  
                  28.02     1:00.30 (32.28)     1:32.10 (31.80)     2:03.98 (31.88)
  2 Taubert, Alizabeth R      21 Valpo-IN             2:05.41    2:05.71    4  
                  29.36     1:00.98 (31.62)     1:32.76 (31.78)     2:05.71 (32.95)
  3 Berry, Allie              18 Valpo-IN             2:06.38    2:09.10    3  
                  29.63     1:02.08 (32.45)     1:35.62 (33.54)     2:09.10 (33.48)
  4 Cigerova, Ema             18 Western                   NT    2:11.46    2  
                  30.34     1:03.02 (32.68)     1:37.87 (34.85)     2:11.46 (33.59)
  5 McBride, Erin M           19 Valpo-IN             2:07.53    2:11.61    1  
                  28.97     1:02.37 (33.40)     1:37.57 (35.20)     2:11.61 (34.04)
  6 Jobes, Jayna P            17 Western                   NT    2:14.70  
                  31.25     1:05.67 (34.42)     1:40.48 (34.81)     2:14.70 (34.22)
 
Event 6  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Neaveill, Tyler A         20 Western                   NT    1:47.66    9  
                  25.81       53.89 (28.08)     1:20.64 (26.75)     1:47.66 (27.02)
  2 Chamness, Trent           19 Valpo-IN             1:54.85    1:54.16    4  
                  26.99       56.03 (29.04)     1:25.70 (29.67)     1:54.16 (28.46)
  3 Domjan, Alec J            20 Valpo-IN             1:53.83    1:54.32    3  
                  26.81       56.05 (29.24)     1:25.12 (29.07)     1:54.32 (29.20)
  4 Shain, Jake L             20 Western                   NT    1:54.76    2  
                  26.66       55.58 (28.92)     1:25.66 (30.08)     1:54.76 (29.10)
  5 Johnstone, Jared R        19 Western                   NT    1:55.35    1  
                  26.08       55.15 (29.07)     1:25.11 (29.96)     1:55.35 (30.24)
  6 Aguilar, Fernando J       21 Valpo-IN             1:54.21    1:56.03  
                  26.44       55.12 (28.68)     1:25.37 (30.25)     1:56.03 (30.66)
 
Event 7  Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lightner, Ciara L         19 Valpo-IN             1:03.77    1:03.69    9  
                  30.73     1:03.69 (32.96)                                        
  2 Hansen, Abby M            19 Western                   NT    1:04.01    4  
                  31.00     1:04.01 (33.01)                                        
  3 Betsworth, Mary E         21 Western                   NT    1:06.76    3  
                  32.61     1:06.76 (34.15)                                        
  4 Knop, Lauren N            20 Valpo-IN             1:05.36    1:07.98    2  
                  32.75     1:07.98 (35.23)                                        
  5 Arendt, Darcy A           19 Western                   NT    1:08.46    1  
                  33.59     1:08.46 (34.87)                                        
  6 Rowley, Anne M            19 Valpo-IN             1:08.45    1:10.79  
                  34.49     1:10.79 (36.30)                                        
 
Event 8  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Arakaki, Kevin            20 Western                   NT      55.64    9  
                  27.25       55.64 (28.39)                                        
  2 Rykosky, Dylon M          19 Western                   NT      55.96    4  
                  27.42       55.96 (28.54)                                        
  3 King, Matt S              20 Valpo-IN               55.60      56.36    3  
                  26.89       56.36 (29.47)                                        
  4 Mitchell, Tim T           19 Valpo-IN               56.84      56.40    2  
                  27.07       56.40 (29.33)                                        
  5 Miller, Shelby            21 Western                   NT      56.41    1  
                  27.24       56.41 (29.17)                                        
  6 Capelli, Matt             18 Valpo-IN             1:00.10    1:01.65  
                  29.80     1:01.65 (31.85)                                        
 
Event 9  Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rosenhauer, Sarah E       19 Western                   NT    1:12.05    9  
                  33.73     1:12.05 (38.32)                                        
  2 Trimpe, Emily             18 Valpo-IN             1:11.14    1:12.09    4  
                  33.94     1:12.09 (38.15)                                        
  3 Wolfe, Paige              21 Western                   NT    1:14.31    3  
                  35.19     1:14.31 (39.12)                                        
  4 Cannon, Makenna A         20 Valpo-IN             1:14.60    1:15.96    2  
                  35.02     1:15.96 (40.94)                                        
  5 Peters, Katrina E         21 Valpo-IN             1:14.31    1:16.66    1  
                  36.62     1:16.66 (40.04)                                        
  6 Erickson, Brittany A      18 Western                   NT    1:17.73  
                  35.47     1:17.73 (42.26)                                        
 
Event 10  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jenny, Frederick M        19 Valpo-IN               59.65    1:00.12    9  
                  28.58     1:00.12 (31.54)                                        
  2 Neaveill, Chris D         18 Western                   NT    1:02.04    4  
                  29.33     1:02.04 (32.71)                                        
  3 Wasicak, Brian            18 Valpo-IN             1:03.72    1:03.47    3  
                  29.34     1:03.47 (34.13)                                        
  4 Payne, Austin D           21 Western                   NT    1:03.94    2  
                  30.32     1:03.94 (33.62)                                        
  5 Tuinukuafe, Atolo A       19 Valpo-IN             1:03.87    1:03.95    1  
                  30.09     1:03.95 (33.86)                                        
  6 Miller, Ryan J            19 Western                   NT    1:04.80  
                  30.34     1:04.80 (34.46)                                        
 -- Christenson, Zach Z       21 Valpo-IN             1:09.02   X1:08.72  
                  32.00     1:08.72 (36.72)                                        
 -- Parker, Steven R          20 Valpo-IN             1:11.88   X1:11.03  
                  33.43     1:11.03 (37.60)                                        
 
Event 11  Women 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Segatto, Flavia           20 Valpo-IN             2:13.22    2:16.59    9  
                  31.18     1:05.82 (34.64)     1:40.55 (34.73)     2:16.59 (36.04)
  2 Kirchhoefer, Kelsey L     19 Western                   NT    2:20.46    4  
                  30.75     1:05.71 (34.96)     1:42.62 (36.91)     2:20.46 (37.84)
  3 Cumbie, Natalie A         18 Western                   NT    2:31.94    3  
                  33.65     1:12.76 (39.11)     1:52.31 (39.55)     2:31.94 (39.63)
  4 Law, Rachel               18 Valpo-IN                  NT    2:38.88    2  
                  34.27     1:14.45 (40.18)     1:56.71 (42.26)     2:38.88 (42.17)
 
Event 12  Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Castro Diaz, Gon G        20 Valpo-IN             1:57.91    1:59.93    9  
                  26.46       57.01 (30.55)     1:28.07 (31.06)     1:59.93 (31.86)
  2 Ries, Deven G             18 Western                   NT    2:06.16    4  
                  27.99       59.64 (31.65)     1:32.53 (32.89)     2:06.16 (33.63)
  3 Zernechel, Zach           18 Valpo-IN             2:06.89    2:07.45    3  
                  30.06     1:02.55 (32.49)     1:34.94 (32.39)     2:07.45 (32.51)
  4 Salim, Arman              18 Valpo-IN             2:07.50    2:09.15    2  
                  29.47     1:02.40 (32.93)     1:36.24 (33.84)     2:09.15 (32.91)
  5 Allen, Chris D            20 Western                   NT    2:18.19    1  
                  29.70     1:03.18 (33.48)     1:38.57 (35.39)     2:18.19 (39.62)
  6 Peters, Connor S          21 Western                   NT    2:23.02  
                  30.27     1:06.23 (35.96)     1:44.94 (38.71)     2:23.02 (38.08)
 
Event 13  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hollopeter, Lizzie D      19 Western                   NT      26.04    9  
  2 Arendt, Darcy A           19 Western                   NT      26.66    4  
  3 Lightner, Ciara L         19 Valpo-IN               26.21      26.80    3  
  4 Brasile, Haley E          21 Western                   NT      26.96    2  
  5 McBride, Erin M           19 Valpo-IN               26.12      27.08    1  
  6 Berry, Allie              18 Valpo-IN               26.70      27.44  
 -- Meunier, Katie M          21 Valpo-IN               29.15     X29.16  
 -- Fowler, Laura M           20 Valpo-IN               31.76     X31.94  
 -- Mariani, Megan L          20 Valpo-IN               30.07     X32.02  
 
Event 14  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wegehaupt, Tate J         21 Valpo-IN               22.11      22.51    9  
  2 Braun, Kyle E             20 Valpo-IN               22.19      22.78    4  
  3 Farrar, Shawn T           19 Western                   NT      23.04    2.5
  3 Bond, Jon D               21 Western                   NT      23.04    2.5
  5 King, Matt S              20 Valpo-IN               22.21      23.46    1  
  6 Wierzchowiec, Pawel       20 Western                   NT      23.56  
 -- May, Philip D             20 Valpo-IN               23.49     X23.70  
 -- Chamness, Trent           19 Valpo-IN               23.03     X23.79  
 -- Mathe, William R          20 Valpo-IN               23.54     X24.02  
 
Event 15  Women 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pearson, Melanie J        18 Western                   NP     202.10    9  
  2 Rassmussen, Julia L       22 Western                   NP     150.67    4  
 
Event 16  Men 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ogilvie, Doug W           20 Western                   NP     256.23    9  
  2 Rusenas, Viktor A         19 Western                   NP     223.80    4  
 
Event 17  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Trimpe, Emily             18 Valpo-IN               55.93      57.55    9  
                  27.16       57.55 (30.39)                                        
  2 Brasile, Haley E          21 Western                   NT      58.03    4  
                  27.62       58.03 (30.41)                                        
  3 Knop, Lauren N            20 Valpo-IN               58.23      59.40    3  
                  28.83       59.40 (30.57)                                        
  4 Berry, Allie              18 Valpo-IN               57.92      59.83    2  
                  28.89       59.83 (30.94)                                        
  5 Betsworth, Mary E         21 Western                   NT    1:00.25    1  
                  29.24     1:00.25 (31.01)                                        
  6 Arendt, Darcy A           19 Western                   NT    1:02.32  
                  30.64     1:02.32 (31.68)                                        
 -- Meunier, Katie M          21 Valpo-IN             1:01.50   X1:02.85  
                  30.26     1:02.85 (32.59)                                        
 -- Fowler, Laura M           20 Valpo-IN             1:08.25   X1:09.07  
                  33.67     1:09.07 (35.40)                                        
 -- Mariani, Megan L          20 Valpo-IN             1:07.62   X1:09.77  
                  33.84     1:09.77 (35.93)                                        
 
Event 18  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Payne, Austin D           21 Western                   NT      49.16    9  
                  23.72       49.16 (25.44)                                        
  2 Braun, Kyle E             20 Valpo-IN               48.85      50.21    4  
                  24.54       50.21 (25.67)                                        
  3 King, Matt S              20 Valpo-IN               51.37      50.99    3  
                  24.72       50.99 (26.27)                                        
  4 Bond, Jon D               21 Western                   NT      51.07    2  
                  25.00       51.07 (26.07)                                        
  5 Chamness, Trent           19 Valpo-IN               51.36      51.87    1  
                  24.91       51.87 (26.96)                                        
  6 Johnstone, Jared R        19 Western                   NT      52.73  
                  24.84       52.73 (27.89)                                        
 -- Ries, Deven G             18 Western                   NT     X50.91  
                  24.40       50.91 (26.51)                                        
 -- King, Keith               18 Valpo-IN               52.13     X52.33  
                  25.03       52.33 (27.30)                                        
 -- Aguilar, Fernando J       21 Valpo-IN               52.66     X53.09  
                  25.73       53.09 (27.36)                                        
 -- May, Philip D             20 Valpo-IN               54.14     X54.98  
                  26.20       54.98 (28.78)                                        
 -- Peters, Connor S          21 Western                   NT     X56.22  
                  27.59       56.22 (28.63)                                        
 
Event 19  Women 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hollopeter, Lizzie D      19 Western                   NT    2:12.61    9  
                  32.08     1:05.22 (33.14)     1:39.21 (33.99)     2:12.61 (33.40)
  2 Segatto, Flavia           20 Valpo-IN             2:16.54    2:19.82    4  
                  34.00     1:09.36 (35.36)     1:45.09 (35.73)     2:19.82 (34.73)
  3 Lightner, Ciara L         19 Valpo-IN             2:19.58    2:20.99    3  
                  34.29     1:09.84 (35.55)     1:45.37 (35.53)     2:20.99 (35.62)
  4 Bresler, Daniella J       20 Western                   NT    2:25.75    2  
                  34.76     1:11.51 (36.75)     1:49.30 (37.79)     2:25.75 (36.45)
  5 Cigerova, Ema             18 Western                   NT    2:26.27    1  
                  33.76     1:10.43 (36.67)     1:48.71 (38.28)     2:26.27 (37.56)
  6 Rowley, Anne M            19 Valpo-IN             2:27.62    2:29.27  
                  35.68     1:13.52 (37.84)     1:51.75 (38.23)     2:29.27 (37.52)
 
Event 20  Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Abercrombie, Matt J       19 Western                   NT    1:59.87    9  
                  28.00       58.02 (30.02)     1:29.19 (31.17)     1:59.87 (30.68)
  2 Mitchell, Tim T           19 Valpo-IN             2:07.61    2:04.47    4  
                  29.08     1:01.31 (32.23)     1:33.36 (32.05)     2:04.47 (31.11)
  3 Miller, Shelby            21 Western                   NT    2:04.94    3  
                  29.86     1:01.92 (32.06)     1:33.77 (31.85)     2:04.94 (31.17)
  4 Leach, Ethan              18 Valpo-IN             2:15.18    2:12.54    2  
                  31.03     1:05.09 (34.06)     1:39.21 (34.12)     2:12.54 (33.33)
  5 Vissers, Sam W            20 Western                   NT    2:12.75    1  
                  31.86     1:06.04 (34.18)     1:40.52 (34.48)     2:12.75 (32.23)
  6 Domjan, Alec J            20 Valpo-IN                  NT    2:15.55  
                  32.79     1:07.59 (34.80)     1:42.19 (34.60)     2:15.55 (33.36)
 
Event 21  Women 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rosenhauer, Sarah E       19 Western                   NT    2:34.93    9  
                  34.94     1:13.93 (38.99)     1:54.43 (40.50)     2:34.93 (40.50)
  2 Peters, Katrina E         21 Valpo-IN             2:38.39    2:39.35    4  
                  37.12     1:17.89 (40.77)     1:57.69 (39.80)     2:39.35 (41.66)
  3 Cannon, Makenna A         20 Valpo-IN             2:37.63    2:41.29    3  
                  36.96     1:18.19 (41.23)     1:59.61 (41.42)     2:41.29 (41.68)
  4 Erickson, Brittany A      18 Western                   NT    2:59.32    2  
                  37.80     1:21.78 (43.98)     2:08.32 (46.54)     2:59.32 (51.00)
 
Event 22  Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wegehaupt, Tate J         21 Valpo-IN             2:10.20    2:13.34    9  
                  29.83     1:02.65 (32.82)     1:37.53 (34.88)     2:13.34 (35.81)
  2 Tuinukuafe, Atolo A       19 Valpo-IN             2:23.40    2:20.65    4  
                  30.24     1:05.98 (35.74)     1:43.38 (37.40)     2:20.65 (37.27)
  3 Wierzchowiec, Pawel       20 Western                   NT    2:26.15    3  
                  32.70     1:09.61 (36.91)     1:47.43 (37.82)     2:26.15 (38.72)
  4 Farrar, Shawn T           19 Western                   NT    2:26.88    2  
                  32.47     1:09.59 (37.12)     1:48.30 (38.71)     2:26.88 (38.58)
  5 Zernechel, Zach           18 Valpo-IN             2:30.85    2:28.81    1  
                  34.38     1:12.51 (38.13)     1:50.91 (38.40)     2:28.81 (37.90)
 -- Mathe, William R          20 Valpo-IN                  NT   X2:34.94  
                  33.63     1:12.88 (39.25)     1:53.97 (41.09)     2:34.94 (40.97)
 -- Parker, Steven R          20 Valpo-IN             2:37.65   X2:36.01  
                  35.12     1:13.51 (38.39)     1:54.43 (40.92)     2:36.01 (41.58)
 
Event 23  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bretl, Andrea E           21 Valpo-IN             5:33.81    5:32.69    9  
                  30.97     1:04.32 (33.35)     1:38.53 (34.21)     2:12.23 (33.70)
        2:45.62 (33.39)     3:18.92 (33.30)     3:52.20 (33.28)     4:25.65 (33.45)
        4:59.31 (33.66)     5:32.69 (33.38)                                        
  2 Taubert, Alizabeth R      21 Valpo-IN             5:33.74    5:40.35    4  
                  31.05     1:04.66 (33.61)     1:39.32 (34.66)     2:13.85 (34.53)
        2:48.26 (34.41)     3:22.58 (34.32)     3:57.02 (34.44)     4:31.42 (34.40)
        5:05.65 (34.23)     5:40.35 (34.70)                                        
  3 Law, Rachel               18 Valpo-IN             5:35.74    5:44.40    3  
                  31.45     1:06.17 (34.72)     1:41.20 (35.03)     2:16.11 (34.91)
        2:50.78 (34.67)     3:25.45 (34.67)     4:00.30 (34.85)     4:35.95 (35.65)
        5:10.85 (34.90)     5:44.40 (33.55)                                        
  4 Villez, Andie G           18 Western                   NT    5:45.42    2  
                  31.91     1:06.11 (34.20)     1:41.25 (35.14)     2:16.59 (35.34)
        2:52.02 (35.43)     3:27.42 (35.40)     4:02.68 (35.26)     4:37.81 (35.13)
        5:12.38 (34.57)     5:45.42 (33.04)                                        
  5 Jobes, Jayna P            17 Western                   NT    5:47.06    1  
                  32.40     1:07.29 (34.89)     1:42.65 (35.36)     2:18.30 (35.65)
        2:53.51 (35.21)     3:28.46 (34.95)     4:03.28 (34.82)     4:38.21 (34.93)
        5:12.82 (34.61)     5:47.06 (34.24)                                        
 
Event 24  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wasicak, Brian            18 Valpo-IN             4:55.13    4:57.09    9  
                  26.77       55.93 (29.16)     1:25.80 (29.87)     1:55.83 (30.03)
        2:25.76 (29.93)     2:55.85 (30.09)     3:26.24 (30.39)     3:56.71 (30.47)
        4:27.28 (30.57)     4:57.09 (29.81)                                        
  2 Jenny, Frederick M        19 Valpo-IN             4:59.34    5:01.16    4  
                  26.39       55.71 (29.32)     1:26.60 (30.89)     1:58.05 (31.45)
        2:29.53 (31.48)     3:00.75 (31.22)     3:31.69 (30.94)     4:02.45 (30.76)
        4:32.84 (30.39)     5:01.16 (28.32)                                        
  3 Furr, JD D                19 Western                   NT    5:01.65    3  
                  26.11       55.12 (29.01)     1:25.23 (30.11)     1:55.97 (30.74)
        2:27.46 (31.49)     2:59.19 (31.73)     3:31.05 (31.86)     4:02.61 (31.56)
        4:33.14 (30.53)     5:01.65 (28.51)                                        
  4 Shain, Jake L             20 Western                   NT    5:18.92    2  
                  27.55       57.67 (30.12)     1:29.33 (31.66)     2:01.64 (32.31)
        2:34.84 (33.20)     3:08.86 (34.02)     3:42.87 (34.01)     4:16.88 (34.01)
        4:48.77 (31.89)     5:18.92 (30.15)                                        
  5 Jones, Cody M             19 Valpo-IN             5:26.19    5:20.64    1  
                  27.52       58.50 (30.98)     1:30.95 (32.45)     2:04.09 (33.14)
        2:37.04 (32.95)     3:10.06 (33.02)     3:43.14 (33.08)     4:16.22 (33.08)
        4:49.08 (32.86)     5:20.64 (31.56)                                        
  6 Melnick, Dan              19 Western                   NT    5:43.58  
                  31.07     1:05.44 (34.37)     1:39.78 (34.34)     2:14.26 (34.48)
        2:48.96 (34.70)     3:24.02 (35.06)     3:59.75 (35.73)     4:34.05 (34.30)
        5:09.45 (35.40)     5:43.58 (34.13)                                        
 
Event 25  Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Segatto, Flavia           20 Valpo-IN             1:02.28    1:02.74    9  
                  30.24     1:02.74 (32.50)                                        
  2 Kirchhoefer, Kelsey L     19 Western                   NT    1:02.82    4  
                  29.70     1:02.82 (33.12)                                        
  3 Knop, Lauren N            20 Valpo-IN             1:04.26    1:06.18    3  
                  30.40     1:06.18 (35.78)                                        
  4 Hansen, Abby M            19 Western                   NT    1:07.73    2  
                  31.47     1:07.73 (36.26)                                        
  5 Wolfe, Paige              21 Western                   NT    1:09.29    1  
                  32.55     1:09.29 (36.74)                                        
  6 Fowler, Laura M           20 Valpo-IN             1:12.51    1:15.97  
                  35.99     1:15.97 (39.98)                                        
 
Event 26  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Castro Diaz, Gon G        20 Valpo-IN               53.59      53.40    9  
                  25.19       53.40 (28.21)                                        
  2 Neaveill, Tyler A         20 Western                   NT      53.98    4  
                  25.38       53.98 (28.60)                                        
  3 Braun, Kyle E             20 Valpo-IN               55.59      56.75    3  
                  26.11       56.75 (30.64)                                        
  4 Salim, Arman              18 Valpo-IN               56.10      57.09    2  
                  26.90       57.09 (30.19)                                        
  5 Allen, Chris D            20 Western                   NT      59.05    1  
                  27.01       59.05 (32.04)                                        
  6 Johnstone, Jared R        19 Western                   NT    1:01.57  
                  28.89     1:01.57 (32.68)                                        
 -- Mitchell, Tim T           19 Valpo-IN               56.51     X57.06  
                  26.36       57.06 (30.70)                                        
 -- Capelli, Matt             18 Valpo-IN             1:01.60   X1:01.05  
                  27.88     1:01.05 (33.17)                                        
 
Event 27  Women 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pearson, Melanie J        18 Western                   NP     198.60    9  
 
Event 28  Men 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rusenas, Viktor A         19 Western                   NP     215.85    9  
 
Event 29  Women 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hollopeter, Lizzie D      19 Western                   NT    2:17.58    9  
                  29.69     1:03.67 (33.98)     1:44.31 (40.64)     2:17.58 (33.27)
  2 Wolfe, Paige              21 Western                   NT    2:25.79    4  
                  31.96     1:09.25 (37.29)     1:50.24 (40.99)     2:25.79 (35.55)
  3 Cumbie, Natalie A         18 Western                   NT    2:26.89    3  
                  31.66     1:10.57 (38.91)     1:55.43 (44.86)     2:26.89 (31.46)
  4 Peters, Katrina E         21 Valpo-IN             2:31.70    2:30.86    2  
                  34.29     1:15.53 (41.24)     1:54.48 (38.95)     2:30.86 (36.38)
 
Event 30  Men 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Furr, JD D                19 Western                   NT    2:03.95    9  
                  28.31     1:02.12 (33.81)     1:35.49 (33.37)     2:03.95 (28.46)
  2 Ries, Deven G             18 Western                   NT    2:04.74    4  
                  26.80     1:00.08 (33.28)     1:37.51 (37.43)     2:04.74 (27.23)
  3 Miller, Ryan J            19 Western                   NT    2:07.15    3  
                  26.99     1:00.69 (33.70)     1:36.88 (36.19)     2:07.15 (30.27)
  4 Zernechel, Zach           18 Valpo-IN             2:10.94    2:10.95    2  
                  27.64     1:01.19 (33.55)     1:40.10 (38.91)     2:10.95 (30.85)
  5 Tuinukuafe, Atolo A       19 Valpo-IN             2:14.40    2:13.36    1  
                  28.07     1:06.29 (38.22)     1:41.86 (35.57)     2:13.36 (31.50)
  6 Jones, Cody M             19 Valpo-IN             2:15.68    2:16.48  
                  27.86     1:01.52 (33.66)     1:44.67 (43.15)     2:16.48 (31.81)
 -- Christenson, Zach Z       21 Valpo-IN                  NT   X2:14.67  
                  27.60     1:02.34 (34.74)     1:42.67 (40.33)     2:14.67 (32.00)
 -- Capelli, Matt             18 Valpo-IN                  NT   X2:19.58  
                  28.28     1:01.86 (33.58)     1:46.73 (44.87)     2:19.58 (32.85)
 -- Parker, Steven R          20 Valpo-IN             2:25.10   X2:27.92  
                  33.52     1:12.06 (38.54)     1:52.23 (40.17)     2:27.92 (35.69)
 
Event 31  Women 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Valparaiso University Swimming-IN  'A'            7:52.49    8:26.48   11  
     1) Segatto, Flavia 20              2) Trimpe, Emily 18               
     3) Taubert, Alizabeth R 21         4) Cannon, Makenna A 20           
                  29.33   1:01.11 (1:01.11)   1:33.19 (1:33.19)   2:04.89 (2:04.89)
        2:32.64 (27.75)     3:03.82 (58.93)   3:36.37 (1:31.48)   4:09.25 (2:04.36)
        4:37.43 (28.18)   5:09.89 (1:00.64)   5:43.43 (1:34.18)   6:17.47 (2:08.22)
        6:46.69 (29.22)   7:19.52 (1:02.05)   7:53.27 (1:35.80)   8:26.48 (2:09.01)
  2 Western Illinois University  'A'                       NT    8:30.96    4  
     1) Brasile, Haley E 21             2) Cigerova, Ema 18               
     3) Hansen, Abby M 19               4) Rassmussen, Julia L 22         
                  28.79   1:01.47 (1:01.47)   1:34.30 (1:34.30)   2:07.25 (2:07.25)
        2:36.34 (29.09)   3:08.93 (1:01.68)   3:42.95 (1:35.70)   4:16.35 (2:09.10)
        4:31.71 (15.36)   5:18.84 (1:02.49)   5:53.66 (1:37.31)   6:28.34 (2:11.99)
        6:55.66 (27.32)     7:27.52 (59.18)   7:59.50 (1:31.16)   8:30.96 (2:02.62)
  3 Valparaiso University Swimming-IN  'B'                 NT    8:35.32    2  
     1) Bretl, Andrea E 21              2) Berry, Allie 18                
     3) McBride, Erin M 19              4) Law, Rachel 18                 
                  29.38   1:01.24 (1:01.24)   1:33.03 (1:33.03)   2:04.81 (2:04.81)
        2:19.14 (14.33)     2:34.27 (29.46)   3:07.45 (1:02.64)   3:41.23 (1:36.42)
        4:14.25 (33.02)   5:15.60 (1:34.37)   5:49.62 (2:08.39)   6:23.87 (2:42.64)
        6:38.95 (15.08)     6:53.79 (29.92)   8:01.31 (1:37.44)   8:35.32 (2:11.45)
  4 Western Illinois University  'B'                       NT    8:51.82  
     1) Bresler, Daniella J 20          2) Jobes, Jayna P 17              
     3) Villez, Andie G 18              4) Cumbie, Natalie A 18           
                  29.81   1:01.70 (1:01.70)   1:34.81 (1:34.81)   2:07.09 (2:07.09)
        2:37.44 (30.35)   3:11.48 (1:04.39)   3:46.30 (1:39.21)   4:28.48 (2:21.39)
        4:50.73 (22.25)     5:25.85 (57.37)   6:01.78 (1:33.30)   6:36.77 (2:08.29)
        7:07.75 (30.98)   7:42.51 (1:05.74)   8:17.64 (1:40.87)   8:51.82 (2:15.05)
  5 Valparaiso University Swimming-IN  'C'                 NT    9:28.23  
     1) Rowley, Anne M 19               2) Meunier, Katie M 21            
     3) Mariani, Megan L 20             4) Fowler, Laura M 20             
                  31.53   1:05.99 (1:05.99)   1:40.61 (1:40.61)   2:17.12 (2:17.12)
        2:45.90 (28.78)   3:20.35 (1:03.23)   3:56.27 (1:39.15)   5:44.15 (3:27.03)
                                                                  7:00.22 (1:16.07)
        7:34.48 (34.26)   8:12.65 (1:12.43)   8:51.16 (1:50.94)   9:28.23 (2:28.01)
 
Event 32  Men 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Western Illinois University  'A'                       NT    6:58.98   11  
     1) Abercrombie, Matt J 19          2) Neaveill, Tyler A 20           
     3) Neaveill, Chris D 18            4) Rykosky, Dylon M 19            
                  24.08       50.32 (50.32)   1:17.46 (1:17.46)   1:44.26 (1:44.26)
        2:08.09 (23.83)     2:35.61 (51.35)   3:03.15 (1:18.89)   3:31.48 (1:47.22)
        3:54.34 (22.86)     4:20.83 (49.35)   4:47.98 (1:16.50)   5:15.97 (1:44.49)
        5:39.15 (23.18)     6:04.94 (48.97)   6:31.92 (1:15.95)   6:58.98 (1:43.01)
  2 Valparaiso University Swimming-IN  'A'            7:06.03    7:17.00    4  
     1) Castro Diaz, Gon G 20           2) Jenny, Frederick M 19          
     3) Wegehaupt, Tate J 21            4) Wasicak, Brian 18              
                  24.43       51.46 (51.46)   1:19.78 (1:19.78)   1:48.09 (1:48.09)
        2:12.51 (24.42)     2:40.21 (52.12)   3:10.16 (1:22.07)   3:39.41 (1:51.32)
        4:03.22 (23.81)     4:30.12 (50.71)   4:58.50 (1:19.09)   5:27.73 (1:48.32)
        5:51.95 (24.22)     6:18.99 (51.26)   6:47.89 (1:20.16)   7:17.00 (1:49.27)
  3 Western Illinois University  'B'                       NT    7:31.17    2  
     1) Arakaki, Kevin 20               2) Allen, Chris D 20              
     3) Furr, JD D 19                   4) Vissers, Sam W 20              
                  25.39       53.31 (53.31)   1:21.35 (1:21.35)   1:49.65 (1:49.65)
        2:14.48 (24.83)     2:43.23 (53.58)   3:14.23 (1:24.58)   3:45.96 (1:56.31)
        4:11.30 (25.34)     4:40.01 (54.05)   5:10.25 (1:24.29)   5:40.10 (1:54.14)
        6:04.98 (24.88)     6:33.10 (53.00)   7:02.29 (1:22.19)   7:31.17 (1:51.07)
  4 Valparaiso University Swimming-IN  'B'                 NT    7:38.23  
     1) King, Matt S 20                 2) Aguilar, Fernando J 21         
     3) Chamness, Trent 19              4) Braun, Kyle E 20               
                  25.17       53.31 (53.31)   1:22.96 (1:22.96)   1:52.62 (1:52.62)
        2:19.32 (26.70)     2:48.76 (56.14)   3:18.86 (1:26.24)   3:48.68 (1:56.06)
        4:14.15 (25.47)     4:43.32 (54.64)   5:13.71 (1:25.03)   5:44.71 (1:56.03)
        6:08.82 (24.11)     6:37.20 (52.49)   7:07.43 (1:22.72)   7:38.23 (1:53.52)
  5 Valparaiso University Swimming-IN  'C'                 NT    7:45.44  
     1) Domjan, Alec J 20               2) King, Keith 18                 
     3) Mathe, William R 20             4) Salim, Arman 18                
                  26.02       54.67 (54.67)   1:24.15 (1:24.15)   1:55.70 (1:55.70)
        2:19.89 (24.19)     2:48.98 (53.28)   3:19.38 (1:23.68)   3:50.46 (1:54.76)
        4:16.12 (25.66)     4:46.76 (56.30)   5:19.61 (1:29.15)   5:52.47 (2:02.01)
        6:18.12 (25.65)     6:46.24 (53.77)   7:15.49 (1:23.02)   7:45.44 (1:52.97)
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 32                    
 
  1. Western Illinois University         152   2. Valparaiso University Swimming      129
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 32                     
 
  1. Western Illinois University         155   2. Valparaiso University Swimming      129

M Soccer Lake Forest Brown Field
Aug 23, 11:00 a.m. Valpo
M Soccer Lewis Brown Field
Aug 25, 7:00 p.m. Valpo
Football Valpo Macomb, Ill.
Aug 28, 6:00 p.m. Western Illinois
Volleyball Valpo Durham, N.C.
Aug 29, 3:00 p.m. Wofford
M Soccer Valpo Raleigh, N.C.
Aug 29, 6:00 p.m. North Carolina State
Volleyball Valpo Durham, N.C.
Aug 30, 2:00 p.m. Campbell
Volleyball Valpo Durham, N.C.
Aug 30, 6:00 p.m. North Carolina Central
M Soccer Valpo Davidson, N.C.
Aug 31, 3:00 p.m. Davidson
Volleyball IUPUI ARC
Sep 3, 7:00 p.m. Valpo
Volleyball Valpo Brookings, S.D.
Sep 5, 10:00 a.m. UMKC
Volleyball Valpo Brookings, S.D.
Sep 5, 5:00 p.m. Stephen F. Austin
W CC Crusader Open Sunset Hills Farm
Sep 5, 5:00 p.m.
M CC Crusader Open Sunset Hills Farm
Sep 5, 5:45 p.m.
Volleyball Valpo Brookings, S.D.
Sep 6, 2:00 p.m. South Dakota State
Football Saint Joseph's (Ind.) Brown Field
Sep 6, 7:00 p.m. Valpo
M Soccer Valpo Indianapolis, Ind.
Sep 9, 6:00 p.m. Butler